View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Glendive Elks Invitational

Date: 2016-04-30
Glendive Elk's Invitational
At Glendive

BOYS

Team scores: 1. Sidney 114, 2. Jordan 74, 3. Glendive 64, 4. Miles City 56, 5. Richey-Lambert 49, 6. Fairview 31, 7. Forsyth 28, 8. Baker 24, 9. Scobey 21, 10. Ekalaka 20, 11, Wolf Point 15, 12. Wibaux 13, 13. Terry 9, 14. Circle 5, 15. Frazer 2, 15. Bainville 2.

100: Kelly Murnion, Jor., 11.11; Cade Johnstone, For., 11.48; Ty Stanton, Jor., 11.61; Shawn Schaefferkoetter, Wib., 11.66; Jeffrey Scholla, RL, 11.67; Alec Lovegren, Sid., 11.68.

200: Kelly Murnion, Jor., 22.45; trace Jones, Sid., 23.20; Shawn Schaefferkoetter, Wib., 23.56; Brock Miller, RL, 23.63; Alec Lovegren, Sid., 23.87; Jeffrey Scholla, RL, 23.89.

400: Kelly Murnion, Jor., 49.51; Trace Jones, Sid., 51.37; Jon Lebsock, Fair., 52.58; Cade Johnstone, For., 52.67; Dalton Larsen, Glen., 52.75; Tristan Hilgart, Glen., 54.08.

800: Ashton Jones, Glen., 2:03.36; Tristan Hilgart, Glen., 2:03.71; Preston Baldry, Sco., 2:11.05; Tim Wright, RL, 2:11.69; Seth Murnion, jor., 2:13.83; Marques White Horse, WP, 2:14.75.

1,600: Ashton Jones, Glen., 4:42.49; Tim Wright, RL, 4:49.39; Conner Fink, Sid., 4:53.07; Beay Hyatt, Bain., 4:59.02; Jason Loomis, Ter., 4:59.97.

3,200: Sean Williams, RL, 10:42.70; Jason Loomis, Ter., 10:50.85; Ace Ackerman, Glen., 10:55.81; Zach Sommerfeld, Sid., 11:07.94; Wyatt Miller, Fra., 11:01.74; Kobe Ralston, Sco., 11:12.29.

110 hurdles: Tanner Fix, MC, 16.23; Caleb Knoche, For., 16.61; Wick Cole, Sco., 17.58; Thomas Fritz, Cir., 17.68; Austin Braun, Bak., 17.88; Brett Delp, Cir., 17.98.

300 hurdles: Tanner Fix, MC, 42.42; Tyler Burk, MC, 43.26; Riley Londer, Sco., 43.79; Blaine Nelson, Sid., 44.39; Kaden Stradley, MC, 44.91; Taryn Candee, Fair., 45.28.

400 relay: Sidney 45.08; Miles City 46.07; Fairview 46.12; Forsyth 46.54; Richey-Lambert 46.76; Wolf Point 47.49.

1,600 relay: Glendive 3:34.87; Miles City 3:37 29; Disney 3:39.89; Forsyth 3:40.61; Richey-Lambert 3:44.94; Fairview 3:48.84.

High jump: Ty Stanton, Jor., 6-0; Jared Bartlett, MC, 6-0; Jared Steinbesser, Sid., 6-0; Owen Lepper, WP, 5-10; Quinn McGlothlin, Sid., 5-8; Shawn Schaefferkoetter, Wib., 5-8; Michael McGinnis, Sid., 5-8.

Pole vault: Garrison Hughes, Sid., 14-0; Parker Dean, Sid., 12-0; Nic Bohle, Bak., 11-6; Parker Jensen, Fair., 11-0; Anders Knudsen, Sco., 10-6; Wyatt Heringer, Sid., 10-6.

Long jump: Ty Stanton, Jor., 22-1/2; Carson Oakland, MC, 21-1; Tyler Burk, MC, 20-8; Casey Cayer, RL, 20-1; Caleb Petross, MC, 20-1/2; Dakota Penrod, MC, 19-9 1/4.

Triple jump: Ty Stanton, Jor., 45-6 1/2 ; Carson Oakland, Glen., 43-0; Dakota Penrod, MC, 40-10 1/2; Jared Steinbesser, Sid., 40-3 1/4; Tate Lunde, Wib., 39-6 3/4; Steven Ray, MC, 39-6 1/2.

Shot put: Hunter Sevenson, Sid., 47-8 1/2; Wesley Weeks, WP, 46-0; Carter, Hughes, Sid., 44-7; Ben Hardy, Fair., 44-1; Matt Packer, Bak., 44-1/2; Jayden Holly, Glen., 42-3.

Discus: Hunter Sevenson, Sid., 142-11 1/2; Ben Hardy, Fair., 134-10; Carter Hughes, Sid., 128-7 1/2; Matt Packer, Bak., 124-3; Matt Dey, Sid., 124-1 1/2; Wesley Weeks, WP, 121-8 1/2.

Javelin: Matt Packer, Bak., 152-9; Casey Watson, RL, 146-8; Tyrone Hageman, Jor., 146-2; Jared Bartlett, MC, 145-0; Reilley Conley, MC, 138-7; Parker Jensen, Fair., 137-9.

GIRLS

Team scores: 1, Sidney 87.5; 2, Glendive 83; 3, Miles City 80.5; 4, Baker 71; 5, Scobey 57; 6, Circle 37; 7, Wolf Point 18; 8, Richey-Lambert 16; 9, Fairview 15; 9, Ekalaka 15; 11, Terry 14; 12, Jordan 12; 13, Wibaux 10; 14, Forsyth 8; 15, Bainville 3.

100: Scotti Robinson, Bak, 13.16; Kendra Zander, Gle, 13.35; Claire Callahan, Eka, 13.52; Jaylen Henderson, MC, 13.53; Rain Rehbein, RL, 13.54; Tia Hallock, Sco, 13.56.

200: Scotti Robinson, Bak, 27.42; Kendra Zander, Gle, 27.94; Kaitlyn Keithley, Sid, 28.37; Brenna Kurokawa, WP, 28.71; Olivia Fitzgerald, Jor, 28.87; Shae Fisher, Cir, 28.93.

400: Kendra Zander, Gle, 1:03.86; Amber Berry, Fai, 1:04.43; Madison Reddick, Bak, 1:04.64; Jaylen Henderson, MC, 1:04.96; MyKaila Jensen, For, 1:05.30; Alexandria Lapke, Sco, 1:06.51.

800: Mayson Hudyma, Sco, 2:34.92; Lauren Crawford, WP, 2:43.88; Mariah Miller, Bak, 2:44.05; Abby Reitz, Sid, 2:44.76; Ramsey Bailey, Cir, 2:45.29; Maleah Graham, Bak, 2:45.96.

1,600: Morgan Vosler, MC, 5:34.06; Emily Kuehn, Gle, 5:51.22; Mayson Hudyma, Sco, 5:52.71; Janelle Brien, Sid, 5:54.63; Bonny Krodegal, Bai, 5:54.69; Tessa Hill, Sid, 5:57.20.

3,200: Tess Ler, Sid, 13:11.17; Channing Ellingson, MC, 13:34.35; Kelly Danielson, Fai, 13:42.23; Maleah Graham, Bak, 13:45.71; Mariah Miller, Bak, 13:48.80; Keslie Neubauer, WP, 14:03.23.

100 hurdles: Tia Hallocki, Sco, 16.73; Jaley Wyse, Gle, 17.58; Kaitlin Farvier, Sco, 17.63; Hannah Gackle, Cir, 17.68; Kendra Kaufman, Gle, 17.89; Cierra Loudon, Cir, 18.03.

300 hurdles: Scotti Robinson, Bak, 47.78; Jaley Wyse, Gle, 48.91; Cierra Loudon, Cir, 52.00; Kendra Kaufman, Gle, 52.91; Morgan Miller, Bak, 53.58; Elise Romo, Bai, 53.61.

400 relay: Sidney 53.79; Miles City 53.91; Baker 54.05; Wolf Point, 54.47; Scobey 54.49; Fairview 55.36.

1,600 relay: Miles City 4:22.17; Baker 4:25.36; Glendive 4:29.29; Sidney 4:33.79; Scobey 4:36.05; Circle 4:37.20.

High jump: Kassidy Dahl, Sco, 5-0; Claire Callahan, Eka, 5-0; MyKaila Jensen, For, 5-0; Ashley Venable, MC, 4-10; Halie Warren, MC, 4-8; Shelby Hanks, WP, 4-8.

Pole vault: Aubrey Kessel, Sid, 11-1; Harmony Hampton, Sid, 9-6; Scotti Robinson, Bak, 8-6; Katie Bergland, Sid, 8-0; Breanna Frank, Sid, 8-0; Alyssa Shipp, MC, 7-6; Brooke Franklin, Sid, 7-6.

Long jump: Halie Warren, MC, 16-2; Jaley Wyse, Gle, MC, 15-10; Shae Fisher, Cir, 15-9; Rain Rehbein, RL, 15-1 ; Natalie Temple, Gle, 15-0; Brooke Franklin, Sid, 14-10 .

Triple jump: Shye Johnston, RL, 32-1 ; Shae Fisher, Cir, 31-11 ; Katelyn Mendenhall, Ter, 31-5 ; Ramsey Bailey, Cir, 31-2 ; Brooke Franklin, Sid, 30-10 ; Kim Elmore, Eka, 30-9 .

Shot put: Savanna Walker, MC, 36-3; Olivia Fitzgerald, Jor, 34-7; Danielle Steinley, Sid, 34-6 ; Riata Smith, Ter, 33-9 ; Tarissa Phipps, Jor, 33-5; Amanda Mittlestadt, Gle, 32-4 .

Discus: Savanna Walker, MC, 105-4 ; Danielle Steinley, Sid, 104-4 ; Amanda Mittlestadt, Gle, 100-4; Riata Smith, Ter, 95-0; Savanna Keiser, Gle, 91-5; Harmony Hampton, Sid, 90-10 .

Javelin: Toni Schieffer, Wib, 120-10; Brooklyn Ferestad, Sco, 109-4; Jordan Baxter, Sid, 108-7; Ramsey Bailey, Cir, 108-0; Amanda Middlestadt, Gle, 104-7; Tia Hallock, Sid, 102-10.

Source: Gazette