View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Western AA Freshman Meet

Date: 2016-04-30
Western AA Freshman Meet
Missoula County Stadium

BOYS
100 1, Danny Anderson, GLAC 12.06; 2, Blake Counts FLATH 12.45; 3, Josh Neil, BUTT 12.46; 4, Brendon Hill, MSEN 12.55.

200 1, Danny Anderson, GLAC 24.85; 2, Blake Counts, FLATH 25.07; 3, Reese Gehrig, BMS 25.79; 4, Burke McGowan, MHEL 25.83.

400 1, Jake Vetter, BUTT 56.33; 2, Jacob Alberta, HELE 56.53; 3, Cameron Wilcox, HELEb56.77; 4, Josh Neil, BUTT 57.15.

800 1, Greg Hamer, HELE 2:16.17; 2, Bret Michaels, GLAC 2:17.95; 3, Parker Gillespie, FLATH 2:18.72; 4, Connor Murgel, HELE 2:19.57.

1600 1, Kyle Calles, FLATH 4:53.66; 2, Otto MacDonald, MSEN 5:01.57; 3, Nash Grafe, GLAC 5:02.26; 4, Ben Schwaller, GLAC 5:04.60.

3200 1, Kyle Calles, FLATH 10:35.85; 2, Otto MacDonald, MSEN 10:41.62; 3, Kegan Morris, MSEN 10:51.50; 4, Aren Alexander-Battee, GLAC 11:21.91.

110 Hurdles 1, Brennan Casey, HC 18.39; 2, Josh Sanchez, BUTT 18.77; 3, Hayden Cramer, MBS 19.22; 4, Ryan Jeude, FLATH 19.74.

300 Hurdles 1, Ryan Jeude, FLATH 45.16; 2, Hayden Cramer, MBS 45.99; 3, Lamar Rhoades, MSEN 46.65; 4, Brennan Casey, HC 47.11.

400 Relay 1, Glacier 47.58; 2, Butte 48.16; 3, Helena 48.50; 4, Missoula Sentinel 48.51.

1600 Relay 1, Flathead 3:45.03; 2, Glacier 3:51.28; 3, Helena 3:57.61; 4, Butte 3:57.70.

Shot Put 1, Nathan Holzer, MSEN 37-08 ; 2, Zane Timlick, FLATH 35-08; 3, Miles Hush, HELE 33-10; 4 (tie), Holden Sampson, HELE 32-11 ; 4, Isaac Reinstadler, HELE 32-11 .

Discus 1, Miles Hush, HELE 104-00; 2, Christian Unger, MBS 97-07; 3, Holden Sampson, HELE 97-04; 4, Jesse Mace, HELE 96-00; 5, Kyle Harding, BUTT 95-05.

Javelin 1, Evan Todd, GLAC 141-00; 2, Dechlan Sparrow, FLATH 130-00; 3, Logan Riddle, MHEL 129-00; 4, Rylan Ortt, MSEN 125-06.

High Jump 1, Michael Stiffler, FLATH 5-07; 2, Seth Moon, FLATH 5-05; 3 (tie), Isaac Hall, GLAC 4-11; 3, Zach Sandberg, MHEL 4-11; 3, Mason Chapman, FLATH 4-11.

Pole Vault 1, Louis Eblen, HC 10-00; 2, Evan Carter, BUTT 9-06; 3, Reese Blossom, HC 9-00; 4, Bentley Boone, FLATH 9-00.

Long Jump 1, Sean Hegstad, GLAC 19-07 ; 2, Josh Neil, BUTT 19-07 ; 3, Evan Carter, BUTT 18-05 ; 4, Alex Johnson, HELE 18-05.

Triple Jump 1, Alex Johnson, HELE 39-02; 2, Seth Moon, FLATH 37-07 ; 3, Mason VanVallis, MBS 37-01; 4, Evan Carter, BUTT 36-07 .

GIRLS
100 1, Audrey Bloomquist, HC 13.37; 2, Sarah Kronner, HC 13.48; 3, Gabbie Parini, BUTT 13.87; 4, Lindsey Ehlke, HC 14.05.

200 1, Sarah Kronner, MHEL 27.39; 2, Audrey Bloomquist, HC 28.34; 3, Madde Boles, FLATH 28.60; 4, Ally Cleverly, BUTT 29.52.

400 1, Madi Provo, MHEL 1:02.89; 2, McKell Wilson, MHEL 1:03.78; 3, Ally Cleverly, BUTT 1:05.49; 4, Bailey Carlson, MBS 1:09.00.

800 1, Madison Edwards, MBS 2:30.77; 2, Elise Stearns, MHEL 2:30.82; 3, Makenna Kauffman, GLAC 2:38.07; 4, Julia Roemer, MHEL 2:38.73.

1600 1, Ella DeGranpre, MHEL 5:23.99; 2, Makenna Edwards, MBS 5:39.94; 3, Katelyn McKay, HELE 5:47.27; 4, Julia Roemer, MHEL 5:47.87.

3200 1, Wren Cilimburg, MHEL 11:43.35; 2, Sadie Wilson, FLATH 12:30.85; 3, Carrigan Hamilton, GLAC 13:01.16; 4, Kaya McCutcheon, MHEL 17:26.42.

100 Hurdles 1, Sara Girard, HELE 17.56; 2, Elena Jimenez, FLATH 18.48; 3, Jaylyn Fitch, FLATH 18.55; 4, Lindsey Ehlke, HC 18.66.

300 Hurdles 1, Sara Girard, HELE 51.94; 2, Lora Smith, MBS 52.82; 3, Jaylyn Fitch, FLATH 53.76; 4, Kathleen Coddington, HC 54.07.

400 Relay 1, Missoula Hellgate 53.05; 2, Helena Capital 54.08; 3, Flathead 55.11; 4, Missoula Big Sky 56.05.

1600 Relay 1, Missoula Hellgate 4:24.62; 2, Missoula Big Sky 4:37.04; 3, Flathead 4:48.13; 4, Helena Capital 4:50.76.

Shot Put 1, Allison Halverson, MHEL 29-05 ; 2, McKenzie Plummer, HELE 29-04 ; 3, Taylor Huot, HELE 29-03 ; 4, Hannah Heath, FLATH 28-09

Discus 1, McKenzie Plummer, HELE 78-10; 2, Kami Stout, GLAC 77-08; 3, Allison Halverson, MHEL 76-10; 4, Hannah Heath, FLATH 75-04.

Javelin 1, Katie Dixon, GLAC 102-04; 2, Samantha Waters, FLATH 92-06; 3, Sydney Schmidt, MHEL 87-11; 4, Janae Anderson, FLATH 82-09.

High Jump 1, Madde Boles, FLATH 4-11; 2, Gabbie Parini, BUTT 4-07; 3, Bria Anderson, GLAC 4-07; 4, Audrey Bloomquist, HC 4-05.

Pole Vault 1, Sylvie Graham, MHEL 8-06; 2, Anna Kurz, MHEL 8-00; 3, Audrey Bloomquist, HC 7-06; 4, Gabby Haberman, BUTT 7-00.

Long Jump 1, Madde Boles, FLATH 16-00; 2, Alyssa Meeker, GLAC 15-00; 3, Bria Anderson, GLAC 14-09 ; 4, Sierra Cornwell, MBS 14-04.

Triple Jump 1, Bria Anderson, GLAC 31-07; 2, Alyssa Meeker, GLAC 30-10; 3, Kaelyn Reynolds, MSEN 29-04; 4, Kennedy Ashton, MBS 28-05.