View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Seeley-Swan Invitational

Date: 2016-04-23
Seeley-Swan Invitational
At Missoula
Missoula County Stadium

BOYS

Team scores: Darby 54, Bigfork 52, Florence 50, Drummond 50, Hot Springs 41, Deer Lodge 40, Arlee 37.5, Fairfield 33, Twin Bridges 24, Belt 23.5, Seeley-Swan 21, St. Ignatius 13, Harrison 12, Power 12, Philipsburg 11, St. Regis 8, North Star 4, Alberton 4, Anaconda 2, Victor 1.

100 1, Mark Estes, Dru, 11.58; 2, Bill Yeager, TB, 11.64; 3, Cade Benjamin, DL, 11.68; 4, Isaac Desjarlais, Arl, 11.90; 5, Chase Rossmiller, Power, 12.13; 6, Matt Farrier, Bigf, 12.20.

200 1, Mark Estes, Dru, 23.35; 2, Cade Estes, Dru, 24.06; 3, Trevor Paro, HS, 24.65; 4, Nick Durglo, StI, 24.70; 5, Chase Rossmiller, Power, 24.78; 6, Isaac Clotfelter, Fai, 25.73.

400 1, Isaac Desjarlais, Arl, 51.65; 2, Matt Farrier, Bigf, 52.52; 3, Colter Scully, DL, 54.40; 4, Hugo Schyberg, Bigf, 54.92; 5, Wesly Harshbarger, TB, 55.23; 6, Jon Keltner, Pburg, 55.66.

800 1, Logan Morley, Bigf, 2:04.55; 2, CJ McWilliams, Fai, 2:06.48; 3, Mitch Parcell, SS, 2:18.18; 4, Griffin Pluth, Alb, 2:18.82; 5, James Bendon, TB, 2:20.12; 6, Blaine Carr, HS, 2:21.23.

1600 1, Logan Morley, Bigf, 4:36.77; 2, Evan Duggan, Dar, 4:55.09; 3, James DeTienne, HS, 4:57.11; 4, Keagan Stroop, Belt, 4:57.62; 5, CJ McWilliams, Fai, 5:00.41; 6, Harvey Blake, Flo, 5:08.05.

3200 1, Evan Duggan, Dar, 10:33.95; 2, Keagan Stroop, Belt, 10:57.57; 3, Justin Jones, Flo, 11:41.91; 4, Robbie Gliko, Belt, 11:58.90; 5, Garrett Wentzel, TB, 12:11.43; 6, Seamus Hoolahan, Ana, 12:12.08.

110 hurdles 1, Kye McCollaum, Dar, 17.16; 2, Quinton, Johnson, SS, 17.54; 3, Dylan Parks, Dar, 18.12; 4, Harold Yocum, Arl, 18.20; 5, Trevor Paro, HS, 18.39; 6, Kaleb Durglo, StI, 18.93.

300 hurdles 1, Kye McCollaum, Dar, 42.80; 2, Dawson Allen, Fai, 43.06; 3, Dylan Parks, Dar, 45.10; 4, Harold Yocum, Arl, 46.13; 5, Tyler Carr, HS, 46.96; 6, Quinton Johnson, SS, 48.60.

400 relay 1, Florence (Carson Katen, Dean Klakken, Caden Venters, Marcus Zeiler) 46.81; 2, Fairfield 47.05; 3, Drummond 47.37; 4, Arlee 48.19; 5, St. Ignatius 48.24; 6, Bigfork 48.57.

1600 relay 1, Florence (Harvey Blake, Justin Jones, Carson Katen, Dean Klakken) 3:45.49; 2, Arlee 3:50.30; 3, Seeley-Swan 3:53.02; 4, Philipsburg 3:59.16.

High jump 1, Brandon Porter, DL, 5-11; 2, Kaleb Bausch, TB, 5-09; 3, Zach Osborne, HS, J5-09; 4, Chase Rossmiller, Power, 5-07; 5, Matt Metrione, Belt, J5-07; 6, Brian Baker, Arl, 5-07.

Long jump 1, Trevor Paro, HS, 19-08; 2, Lane Buus, Har, 19-04; 3, Connor Munis, Gra, 18-04; 4, Payton Peterson, NS, 17-08; 5, Leondre Bolen, StI, 17-04; 6, Brennen Kulaski, Ana, 17-03.

Triple jump 1, Mark Estes, Dru, 42-04; 2, Trevor Paro, HS, 41-09; 3, Marcus Zeiler, Flo, 40-07; 4, Lane Buus, Har, 39-07; 5, Brian Baker, Arl, J39-07; 6, Jesse Pearson, Vic, 38-05.

Shot put 1, Ross Coleman, Bigf, 45-09; 2, Austin Forson, DL, 45-04.50; 3, Bridger Dragoo, Flo, 43-01; 4, Breyer Hill, Power, 41-00; 5, Matt Metrione, Belt, 40-09; 6, Dawson Thrasher, Flo, 40-07.

Discus 1, Austin Forson, DL, 158-01.50; 2, Ross Coleman, Bigf, 135-01.50; 3, Cantor Coverdell, Fai, 131-03.25; 4, Nick Durglo, StI, 118.08.50; 5, Cooper Christensen, TB, 117-04; 6, Jaren Maki, Belt, 111-01.

Javelin 1, Caden Venters, Flo, 156-09; 2, Brock Cantrell-Field, StR, 156-00; 3, Cade Estes, Dru, 151-09; 4, John Beckers, Dar, 148-10.

***

GIRLS

Team scores: Fort Benton 70, Bigfork 64, Plains 53, Seeley-Swan 48, Choteau 44, Drummond 39, Belt 34, Harrison 24, Cascade 16, Florence 15, North Star 14, Arlee 12, Darby 11, Twin Bridge 11, Anaconda 10, Superior 8, St. Regis 8, Lima 8, St. Ignatius 3, Deer Lodge 3.

100 1, Claire Fickler, Dru, 13.22; 2, Hailee Norred, Big, 13.33; 3, Maddy Thompson, FB, 13.42; 4, Alex Bohlman, SS, 13.45; 5, Ashley Revis, Arl, 13.48; 6, Madison Hill, St.R, 13.50.

200 1, Leah Gannon, FB, 27.12; 2, Alex Bohlman, SS, 27.25; 3, Payge Durocher, Cho, 27.30; 4, Claire Fickler, Dru, 27.39; 5, Savannah Stern, Cho, 28.12; 6, Ginny Meissner, Belt, 28.38.

400 1, Leah Gannon, FB, 1:01.06; 2, Claire Fickler, Dru, 1:02.25; 3, Alex Bohlman, SS, 1:02.51; 4, Payton Durocher, Cho, 1:04.10; 5, Demi Horton, Pla, 1:04.31; 6, Autumn Round, Flo, 1:05.40.

800 1, Bryn Morley, Bigf, 2:18.07; 2, Kaitlyn Bird, FB, 2:27.58; 3, Kimberly Earhart, Pla, 2:27.90; 4, Lily Mercer, SS, 2:31.68; 5, Anya Young, Bigf, 2:33.14; 6, Demi Horton, Pla, 2:39.93.

1600 1, Anya Young, Bigf, 5:26.05; 2, Kaitlyn Bird, FB, 5:48.38; 3, Savanna Stewart, TB, 5:53.91; 4, Analisa Loberg, Pla, 6:02.27; 5, Kaitlin Bowers, Cho, 6:05.52; Margaret Thompson, DL, 6:12.44.

3200 1, Amelia Wood, Ana, 12:24.62; 2, Kimberly Earhart, Pla, 12:31.37; 3, Madison Kelly, StR, 12:50.31; 4, Savanna Stewart, TB, 13:05.36; 5, Makayla Murphy, Belt, 15:09.61.

100 hurdles 1, Carly Hergett, Arl, 16.82; 2, Taya Defrance, Har, 17.08; 3, Mattison McAnaly, Bigf, 17.11; 4, Alexis Taulbee, Flo, 17.36; 5, Casey Ehmann, Dar, 17.82; 6, Sara Anderson, Belt, 17.97.

300 hurdles 1, Taya Defrance, Har, 50.26; 2, Casey Ehmann, Dar, 50.40; 3, Payton Durocher, Cho, 51.01; 4, Alexis Taulbee, Flo, 51.65; 5, Skylar Martinell, Lima, 56.07; 6, Lily Pederson, NS, 56.46.

400 relay 1, Bigfork (Jordan Nelson, Madison Gardner, Mattison McAnaly, Haile Norred) 51.94; 2, Choteau 52.67; 3, Seeley-Swan 53.88; 4, FortBenton 54.17; 5, Belt 54.21; 6, Drummond 55.43.

1600 relay 1, Choteau (Payge Durocher, Savannah Stern, Kaitlin Bowers, Payton Durocher) 4:26.99; 2, Fort Benton 4:27.07; 3, Seeley-Swan 4:36.74; 4, Plains 4:40.30; 5, Florence 4:42.32; 6, Twin Bridges 4:46.21.

High jump 1, Dani Urick, Belt, 4-11; 2, Ember Schwindt, Cas, J4-11; 3, Morgan Radtke, Dru, 4-09; 4, Taya Defrance, Har, J4-09; 5, Payge Durocher, Cho, 4-07; 6, Afton Brander, StI, J4-07.

Long jump 1, Leah Gannon, FB, 16-01.75; 2, Ember Schwindt, Cas, 16-01.50; 3, Maddy Thompson, FB, 15-09.25; 4, Payton Durocher, Cho, 15-06; 5, Taya Defrance, Har, 15-04.75; 6, Madison Hill, StR, 15-04.50.

Triple Jump 1, Morgan Radtke, Dru, 31-07; 2, Ashley Miller, SS, J31-07; 3, Gabby Eaton, Bigf, 31-01; 4, Carley Vonheeder, Pla, 30-10; 5, Reese Nissen, Bigf, 30-09; 6, Sydney Castor, StI, 30-08.

Shot put 1, Leah Thompson, Pla, 38-07; 2, Emily Stoker, Belt, 32-00; 3, Sheridan Spicher, NS, 30-04; 4, Katey Sutton, Lima, 30-00; 5, Miranda Campbell, Bigf, 29-08.75; 6, Kylie Fisher, Dar, 29-00.

Discus 1, Leah Thompson, Pla, 129-03; 2, Miranda Campbell, Bigf, 108-00.50; 3, Sheridan Spicher, NS, 107-00; 4, Kara Altmiller, Pla, 94-04; 5, Alye Fjell, DL, 89-08; 6, Nalani Linsebigler, StI, 88-10.

Javelin 1, Dani Urick, Belt, 106-02.50; 2, Hailey Kelly, Sup, 91-10.50; 3, Chloe Robbins, SS, 84-06; 4, Jada Hunsucker, Flo, 83-04.25; 5, Katey Sutton, Lima, 83-01.75; 6, Mystic Farinas, NS, 78-11.50.

Source: Missoulian