View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Glasgow Qualifier

Date: 2016-04-18
Glasgow Qualifier
At Glasgow

Teams competing (no team scores were recorded): Glasgow, Poplar, Circle, Nashua, Plentywood, Malta, Frazer, Terry, Wolf Point, Harlem, Scobey, Whitewater, Saco, Hinsdale, Lustre Christian.

BOYS

100 1, Benji Phillips, GLAS 11.97; 2, Owen Lepper, WP 12.27; 3, Allen Williamson, MAL 12.46; 4, Ethan Etchart, GLAS 12.55; 5, Luke Breigenzer, GLAS 12.72; 6, Trent Herbert, GLAS 12.84.

200 1, Damon Adams, HAR 24.63; 2, Riley Linder, SCOB 24.68; 3, Trent Herbert, GLAS 25.33; 4. Jeffrey Berger, POP 25.81; 5, Jase Galt, MAL 25.88; 6 Corbin Brockie, HAR 26.26.

400 1, Damon Adams, HAR 54.53; 2, Ostin Welch, MAL 54.56; 3, Bryce Osksa, PLEN 55.81; 4, Saunder St. Marks, FRAZ 58.23; 5, Chris DePuydt, SAC 58.81; 6, John McColly, HIN 59.94.

800 1, Preston Baldry, SCOB 2:10.62; 2, Jesse Black, PLEN 2:15.27; 3, Taylor Hilyard, PLEN 2:17.89; 4, Kolter Schipman, MAL 2:20.44; 5, Quincy Stormer, CIR 2:21.54; 6, White Eagle, WP 2:25.13.

1600 1, Cade Myrick, GLAS 4:49.74; 2, Mathew Rattling Thunder, POP 4:56.80; 3, Ellis McKean, GLAS 4:57.85; 4, Wyatt Miller, FRAZ 4:59.97; 5, Walker Allen, GLAS 5:01.97; 6, Jeremy Beckers, SCOB 5:05.56.

3200 1, Merlin McKean, GLAS 11:02.18; 2, Mathew Rattling Thunder, POP 11:07.62; 3, Marques White Horse, WP 11:10.99; 4, Jason Loomis, TER 11:37.55; 5, Wyatt Howard, PLEN 12:23.71; 6, Eron Snow, HAR 12:27.89.

110 Hurdles 1, Dominick Judd, MAL 17.25; 2, Trey Simanton, WW 17.84; 3, Thomas Fritz, CIR 18.22; 4, Riley Linder, SCOB 18.72; 5, Tel Jensen, MAL 18.74; 6, Parker Serio, PLEN 19.29.

300 Hurdles 1, Luke Breigenzer, GLAS 41.33; 2, Dominick Judd, MAL 42.42; 3, Riley Linder, SCOB 44.30; 4, Trey Simanton, WW 45.07; 5, Thomas Fritz, CIR 45.34; 6, Ethan Etchart, GLAS 45.37.

400 Relay 1, Glasgow 46.24; 2, Wolf Point 46.74; 3, Plentywood 48.68; 4, Harlem49.14; 5, Malta 49.51; 6, Circle 49.68.

1600 Relay 1, Plentywood 3:47.00; 2, Malta 3:50.77; 3, Glasgow 3:51.79; 4, Circle 4:02.91.

Shot Put 1, Reece Hutton, HAR 48-04 ; 2, Wesley Weeks, WP 44-01; 3, Riley Hagler, SAV 40-10; 4, Trevor Toavs, GLAS 40-02 ; 5, Jayson Jackson 40-00 ; 6, Antonio Lopez 38-09 .

Discus 1, Trevor Toavs, GLAS 135-00; 2 (tie), Trace Simonson, WW 120-00; 2 (tie), Orlando Young, POP 120-00; 4, Wesley Weeks, WP 113-06; 5, Jayson Jackson, FRAZ 112-01; 6, Cache Younkin, HIN 103-06.

Javelin 1, Benji Phillips, GLAS 195-01; 2, Tyson Carney, MAL 167-06; 3, Orlando Young, POP 158-02; 4, Jayce Bishop, MAL 156-04; 5, Trace Simonson, WW 141-11; 6, Ethan Anderson, SCOB 137-10.

High Jump 1, Owen Lepper, WP 5-11; 2, Devon Raybon, MAL 5-11; 3, Allen Williamson, MAL 5-06; 4, Jayce Bishop, MAL 5-04; 5 (tie), Marques White Horse, WP 5-02; 5 (tie), Nathan Forgan, LC 5-02.

Pole Vault 1, Nate Harris, PLEN 10-06; 2, Chase Hughes, GLAS 10-00; 3 (tie), Kyle Ross, GLAS 10-00; 3 (tie), Cody King, GLAS 10-00; 5, Cache Younkin, HIN 9-06; 6, Logan Gunderson, GLAS 9-06.

Long Jump 1, Paxton Miller, SAV 18-10; 2, John McColly, HIN 18-06 ; 3, Brett Delp, CIR 18-02; 4, Allen Williamson, MAL 18-01 ; 5, Nathan Forgan, LC 18-01 ; 6, Waylon Youpee, POP 16-11.

Triple Jump 1, Trace Simonson, WW 39-02; 2, Paxton Miller, SAV 38-04; 3, Trent Herbert, GLAS 38-02; 4, Orlando Young, POP 38-02; 5, Devon Raybon, MAL 37-02; 6, Jayce Bishop, MAL 36-07.

GIRLS

100 1, Jordan Kulczyk, GLAS 13.79; 2, Kylee Stump, POP 14.25; 3, Julia Kolstad, GLAS 14.42; 4, Emily Kolstad, GLAS 14.45; 5, Sydni Haynie, CIR 14.59; 6, Taylor Laumeyer, NAS 14.69.

200 1, Paige Harris, PLEN 26.87; 2, Sophia Stiles, MAL 27.12; 3, Alex Simensen, GLAS 27.68; 4, Bailey Chappell, GLAS 27.73; 5, Emily Kolstad, GLAS 28.50; 6, Brooklyn Ferestad, SCOB 29.31.

400 1, Paige Harris, PLEN 1:00.54; 2, Hailey Nicholson, MAL 1:07.36; 3, Taylor Laumeyer, NAS 1:09.06; 4, Riley Mortenson, MAL 1:10.10; 5, Taylor Stiffarm, HAR 1:13.85; 6, Ashley Becker, CIR 1:14.50.

800 1, Mystic Striker, MAL 2:33.57; 2, Mayson Hudyma, SCOB 2:34.82; 3, Riley Mortenson, MAL 2:38.76; 4, Brinlie Nielsen, GLAS 2:40.09; 5, Lauren Crawford, WP 2:42.35; 6, Ramsey Bailey, CIR 2:48.52.

1600 1, Mystic Striker, MAL 5:36.76; 2, Sierra Summers, FRAZ 6:01.84; 3, Teagan Fossum, GLAS 6:08.06; 4, Morgan Guttenberg, GLAS 6:12.28; 5, Tachante' Cole, MAL 6:32.34; 6, Katelynn Mendenhall, TER 6:41.46.

3200 1, Brooke Westby, GLAS 13:47.76; 2, Casi Wagner, CIR 14:26.78; 3, Kelsie Neubauer, WP 14:44.55; 4, Isabella Lawless, WW 15:38.82.

100 Hurdles 1, Sophia Stiles, MAL 16.38; 2, Tia Hallock, SCOB 17.70; 3, Hannah Gackle, CIR 18.37; 4, Cierra Loudon, CIR 18.98; 5, Emily Hagadone, POP 19.43; 6, Katelyn Fritz, CIR 19.48.

300 Hurdles 1, Marley Manoukian, MAL 51.41; 2, Julia Kolstad, GLAS 52.11; 3, Cierra Loudon, CIR 52.62; 4, Emily Hagadone, POP 54.53; 5, Hannah Gackle, CIR 55.06.

400 Relay 1, Malta 54.82; 2, Circle 55.54; 3, Wolf Point 58.29; 4, Plentywood 59.39; 5, Malta B 59.98

1600 Relay 1, Glasgow 4:17.81; 2, Plentywood 4:36.50; 3, Circle 4:42.64; 4, Malta 4:48.24.

Shot Put 1, Kaitlyn Smith, MAL 36-00 ; 2, Leinie Hughes, GLAS 33-02; 3, Riata Smith, TER 32-08 ; 4, Emma Humphreys, HAR 31-09; 5, Keally Genia, POP 30-07 ; 6, Isabella Lawless, WW 30-02 .

Discus 1, Mary Grace Kalal, MAL 101-07; 2, Taylor Laumeyer, NAS 89-00; 3, Faith Keys, NAS 88-05; 4, Amber Ornelas, PLEN 81-10; 5, Emma Humphreys, HAR 80-02; 6, Brynn Salsbury, SAV 79-11

Javelin 1, Kaitlyn Smith, MAL 140-04; 2, Ramsey Bailey, CIR 119-05; 3, Mary Grace Kalal, MAL 112-09; 4, Faith Keys, NAS 101-04; 5, Jordan Kulczyk, GLAS 97-02; 6, Tia Hallock, SCOB 96-08.

High Jump 1, Brenna Osksa, PLEN 5-03; 2, Sophia Stiles, MAL 5-00; 3, Jada Nicholson, MAL 5-00; 4 (tie), Kaylee King, GLAS 4-06; 4 (tie), Alaina Sallee, GLAS 4-06; 6 (tie), Shelby Hanks, WP 4-06; 6 (tie), Hailey Nicholson, MAL 4-06.

Pole Vault 1, Paige Harris, PLEN 8-06; 2 (tie), Brenna Kurokawa, WP 8-00; 2 (tie), Bailey Funk, SAC 8-00; 4, Katie Kaiser, GLAS 7-06; 5, Abby Juve, WP 6-06; 6, Alex Simensen, GLAS 6-06.

Long Jump 1, Sophia Stiles, MAL 17-04; 2, Shae Fisher, CIR 15-05 ; 3, Marley Manoukian, MAL 15-01 ; 4, Karissa Liebelt, GLAS 15-00. ; 5, Jordan Kulczyk, GLAS 14-01 ; 6, Bailey Chappell, GLAS 14-01 .

Triple Jump 1, Marley Manoukian, MAL 32-07; 2, Bailey Funk, SAC 31-03 ; 3, Ramsey Bailey, CIR 31-02 ; 4, Shae Fisher, CIR 31-00; 5, Karissa Liebelt, GLAS 29-08; 6, Katelynn Mendenhall, TER 29-03.