View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Lewistown Twilight Invitational

Date: 2016-04-12
Lewistown Twilight Invitational
At Lewistown

BOYS

Team Score 1, Lewistown 178.16; 2, Joliet 91.16; 3, Malta 73.16; 4, Denton 73; 5, Valier 49.5; 6, Big Timber 45.16; 7, Moore 32.16; 8, Melstone 25; 9, Choteau 16.66; 10, Fort Benton 14; Roy-Winifred 14; 12, Stanford/Geyser 13.5; 13, Cascade 11.5; 14, Ryegate 8; 14, Hobson 8; 16, Winnett-Grass Range 3.

100 1, Jared Schwend, JOL 11.56; 2, Casey Gunlikson, BT 11.86; 3, Matt Welsh, LEW 11.96; ,4, Hunter Brooks, JOL 11.99; 5, Slade Dimond, JOL 12.08; 6, Bridger Grover, LEW 12.29.

200 1, Jared Schwend, JOL 23.05; 2, Hunter Brooks, JOL 24.12; 3, Matt Welsh, LEW 24.39; 4, Chance McAllister, MOOR 24.53; 5, Slade Dimond, JOL 24.69; 6, Isaac Ramos, VAL 24.76.

400 1, Dylan Sipe, LEW 54.69; 2, Shane Milton, JOL 55.12; 3, Austin Hartman, DEN 55.64; 4, Ostin Welch, MAL 55.75; 5, Grady Gilpatrick, LEW 56.86; 6, Sawyer Connerton, HOB 57.93.

800 1, Ty Parsons, LEW 2:07.99; 2, Drake Henson, LEW 2:12.67; 3, Kendall Carpenter, DEN 2:18.48; 4, Kolter Schipman, MAL 2:19.77; 5, Nick May, JOL 2:22.26; 6, Alex Wickens, LEW 2:24.46.

1600 1, Kordell Carpenter, DEN 4:53.75; 2, Ty Parsons, LEW 4:54.05; 3, Noah Majerus, LEW 4:59.03; 4, Drake Henson, LEW 5:06.15; 5, Austin Brand, LEW 5:09.86; 6, Kevin Bingham, HOB 5:11.48.

3200 1, Noah Majerus, LEW 11:25.74; 2, Austin Brand, LEW 11:45.98; 3, Niklas Fabricius, RYE 12:39.36; 4, Braden Urion, R-W 12:49.09; 5, Logan Ball, FB 13:16.29; 6, Wyatt Mackubbin, BT 14:18.44.

110 Hurdles 1, Dominick Judd, MAL 17.22; 2, Jaeger Schaefer, DEN 18.52; 3, Tel Jensen, MAL 19.22; 4, Wes Brown, R-W 20.55; 5, Edward Cunningham, DEN 21.29.

300 Hurdles 1, Dominick Judd, MAL 43.11; 2, Dylan Sipe, LEW 43.81; 3, Casey Gunlikson, BT 44.40; 4, Brody Grebe, MEL 44.92; t-5, Chance McAllister, MOOR 45.21; t-5, Bridger Grover, LEW 45.21.

400 Relay 1, Lewistown 46.47; 2, Valier 48.54; 3, Cascade 48.75; 4, Malta 49.05; 5, Stanford/Geyser 49.09; 6, Choteau 51.32.

1600 Relay 1, Lewistown 3:40.87; Joliet 3:42.93; 3, Malta 3:49.44; 4, Valier 3:52.04; 5, Moore 3:57.86; 6, Big Timber 3:58.77

Shot Put 1, Matt Harrison, LEW 43-03; 2, Matt Blansett, FB 38-07 ; 3, Tyler Lee, DEN 38-07; 4, Gavin Melichar, MOOR 38-05; 5, Halen Peterson, DEN 38-03; 6, Tucker Maxwell, LEW 37-04 .

Discus 1, Matt Harrison, LEW 124-02; 2, Sam Butcher, LEW 122-02; 3, Tyler Lee, DEN 118-06; 4, Justin King, JOL 106-03; 5, Trent Parsons, LEW 105-03; 6, Kaden Keith, WIN-GR 104-06.

Javelin 1, Jayce Bishop, MAL 157-05; 2, Gavin Melichar, MOOR 143-01; 3, Xavier Simmons, MEL 140-10; 4, Drew Pike, BT 138-06; 5, Kendall Carpenter, DEN 137-07; 6, Austin Wilson, R-W 135-11.

High Jump 1, Colten Curry, VAL 6-00; t-2, Ry Olson, JOL 5-08; t-2, Luke Rech, BT 5-08; t-2, Devon Raybon, MAL 5-08; t-2, Taner Stone, CHO 5-08; t-2, Hayden Heilig, MOOR 5-08; t-2, Drake Henson, LEW 5-08.

Pole Vault t-1, Chase Deboo, CHO 10-06; t-1, Jaeger Schaefer, DEN 10-06; t-3, Carson Norskog, S-G 10-00; t-3, Darin Habel, VAL 10-00; t-5, Jayson Fredrickson, CAS 9-06; t-5, Trey Oswald, JOL 9-06.

Long Jump 1, Colten Curry, VAL 18-08; 2, Terik Fike, JL 18-07; 3, Brody Grebe, MEL 18-04 ; 4, Luke Rech, BT 18-01 ; 5, Kendall Carpenter, DEN 18-00 ; 6, Kell Schwers, BT 17-09 .

Triple Jump 1, Dylan Sipe, LEW 39-11 ; 2, Brody Grebe, MEL 39-07; 3, Terik Fike, JOL 39-03; 4, Colten Curry, VAL 38-10 ; 5, Kendall Carpenter, DEN 38-03 ; 6, Bridger Grover, LEW 38-01 .

GIRLS

Teams Score 1, Malta 127.5; 2, Lewistown 103; 3, Choteau 93.5; 4, Joliet 53.5; 5, Fort Benton 46; 6, Winnett-Grass Range 45; 7, Hobson 40.5; 8, Melstone 36; 9, Cascade 35; 10, Big Timber 23.5; 11, Valier 20.5; 12, Denton-Geyser-Stanford 18; 13, Roy-Winifred 14; 14, Moore 6.

100 1, Payge Durocher, CHO 13.01; 2, Jaree Mane, LEW 13.25; 3, Ember Schwindt, CAS 13.45; 4, Maddy Thompson, FB 13.55; 5, Paige Rasmussen, CHO 13.75; 6, Marissa James, LEW 13.78.

200 1, Payge Durocher, CHO 26.62; 2, Ember Drivdahl, HOB 26.72; 3, Leah Gannon, FB 27.45; 4, Jacy Nunn, WIN-GR 29.39; 5, Jozee Plouffe, LEW 29.87; 6, Courtney Brand, LEW 29.89.

400 1, Leah Gannon, FB 1:01.73; 2, Payton Durocher, CHO 1:04.40; 3, BreElle Wacker, MEL 1:05.17; 4, Mariah Stoltz, VAL 1:07.14; 5, Kristen Vincent, HOB 1:07.60; 6, Elle Terland, BT 1:08.07.

800 1, Kita Weingart, WIN-GR 2:32.47; 2, Riley Mortenson, MAL 2:39.40; 3, Kaitlin Bowers, CHO 2:41.88; 4, Madison Rodgers, LEW 2:42.16; 5, Kenyon Hatten, JOL 2:47.19; 6, Courtney Brand, LEW 2:47.71.

1600 1, BreElle Wacker, MEL 5:30.71; 2, Mystic Striker, MAL 5:41.34; 3, Kita Weingart, WIN-GR 5:42.04; 4, Kaitlin Bowers, CHO 6:00.67; 5, Sofia Uruena, MEL 6:07.42; 6, Kaitlyn Lodahl, LEW 6:09.66.

3200 1, BreElle Wacker, MEL 12:05.19; 2, Mystic Striker, MAL 13:05.02; 3, Sofia Uruena, MEL 13:17.41; 4, Christina Eike, HOB 13:28.42; 5, Kaitlyn Lodahl, LEW 13:47.60; 6, Chloe Derks, HOB 13:53.77.

100 Hurdles 1, Sophia Stiles, MAL 15.52; 2, Ember Drivdahl, HOB 16.65; 3, Kala Bertolino, JOL 18.09; 4, Kendra Murnion, WIN-GR 18.32; 5, Bailey Collins, LEW 18.76; 5, Ashtyn Schlotter, CAS 18.76.

300 Hurdles 1, Sophia Stiles, MAL 47.54; 2, Mariah Stoltz, VAL 51.15; 3, Payton Durocher, CHO 51.85; 4, Zoey Streber, LEW 52.; 5, Ashtyn Schlotter, CAS 53.15; 6, Alia Evans, FB 53.81.

400 Relay 1, Choteau 52.56; 2, Fort Benton 54.63; 3, Joliet 54.96; 4, Winnett-Grass Range 55.53; 5, Cascade 56.63; 6, Big Timber 57.33.

1600 Relay 1, Choteau 4:37.80; 2, Cascade 4:41.27; 3, Winnett-Grass Range 4:42.48; 4, Lewistown 4:43.38; 5, Big Timber 4:44.98; 6, Malta 4:47.00.

Shot Put 1, Kaitlyn Smith, MAL 36-00; 2, Anna Zimmer, LEW 33-00 ; 3, Shay Garfield, MAL 30-05 ; 4, Cassidy Randel, D-G-S 30-02; 5, Carrie Lehman, BT 28-08; 6, Brooklyn Pederson, BT 28-03; 6, Shalee Unger, JOL 28-03.

Discus 1, Mary Grace Kalal, MAL 101-03; 2, Jada Kananen, R-W 81-11; 3, Carrie Lehman, BT 79-05; 4, Shay Garfield, MAL 79-04; 5, Natalie Sloan, D-G-S 75-03; 6, Whitney Weeden, LEW 74-05.

Javelin 1, Kaitlyn Smith, MAL 126-05; 2, Jazmyn Duffner, CHO 99-07; 3, Mary Grace Kalal, MAL 98-07; 4, Sheanna Larson, LEW 94-00; 5, Anna Zimmer, LEW 85-01; 6, Emmi Arnst, FB 84-01.

High Jump 1, Marissa James, LEW 5-02; 2, Sophia Stiles, MAL 5-02; 3, Kallie Zinne, JOL 5-00.00; 3, Jaegen Hughes, HOB 5-00; 5, Ember Schwindt, CAS 4-10.00; 5, Kristen Vincent, HOB 4-10; 5, Jada Nicholson, MAL 4-10; 5, Ember Drivdahl, HOB 4-10.

Pole Vault 1, Kacey Bertolino, JOL 9-00; 2, Whitney Weeden, LEW 8-06; 3, Bailey Collins, LEW 7-00; 3, Mariah Stoltz, VAL 7-00; 5, Addie Donaldson, D-G-S 6-06; 6, Jozee Plouffe, LEW 6-00; 6, Raija Buley, CAS 6-00; 6, Mariah Green, MAL 6-00.

Long Jump 1, Sophia Stiles, MAL 17-09; 2, Shelby Browning, WIN-GR 16-02; 3, Leah Gannon, FB 15-08 ; 4, Paige Rasmussen, CHO 15-02 ; 5, Mamie Hertel, MOOR 15-01; 6, Payton Durocher, CHO 14-09; 6, Kacey Bertolino, JOL 14-09.

Triple Jump 1, Sophia Stiles, MAL 36-02; 2, Paige Rasmussen, CHO 32-01; 3, Kacey Bertolino, JOL 31-01 1/2; 4, Ashley Brand, LEW 30-01 ; 5, Kyra Randel, D-G-S 30-01.