View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Kalispell Invitational

Date: 2016-04-12
Kalispell Invitational
At Kalispell
Legends Stadium

Teams Participating Bigfork, Browning, Columbia Falls, Flathead, Glacier, Libby, Eureka, Polson, Whitefish

Boys

100 1, Bobby Lowry, Flat, 11.50; 2, Aaron Robinson, Gla, 11.50; 3, Tanner Dana, CF, 11.67; 4, Ethan Larson, Gla, 11.67; 5, Drew Turner, Gla, 11.83; 6, Trae Vasquez, Fla, 11.93.

200 1, Tanner Dana, CF, 22.95; 2, Bobby Lowry, Fla, 23.67; 3, Drew Turner 23.68; 4, Matthew Rensvold, Pol, 23.88; 5, Tanner Wilson, Pol, 24.04; 6, Colton Cote, Pol, 24.26.

400 1, Tyler Combs, Gla, 51.84; 2, Tanner Dana, CF, 52.22; 3, Matt Farrier, Bigf, 53.60; 4, Caleb Meehan, Wf, 55.14; 5, Dominic Voorhies, Lib, 55.36; 6, Ben Bridwell, Gla, 55.68.

800 1, Jake Perrin, Fla, 2:00.71; 2, Jaden Anderson, Fla, 2:02.69; 3, Jacob Calles, 2:07.71; 4, Tucker Salmonsen, Gla, 2:11.43; 5, Quin Stewart, Pol, 2:12.77; 6, Caleb Meehan, Wf, 2:13.53.

1600 1, Jacob Calles, Fla, 4:32.59; 2, Sage Wanner, CF, 4:35.51; 3, Tevyn Stetson, Gla, 4:37.14; 4, Ben Perrin, Fla, 4:42.93; 5, Elijah Boyd, Gla, 4:43.33; 6, Mike Mercer, Pol, 4:46.91.

3200 1, Logan Morley, Bigf, 9:42.99; 2, Ben Perrin, Fla, 10:00.45; 3, Tevyn Stetson, Gla, 10:14.33; 4, Brock Adkins, Gla, 10:32.72; 5, Joseph Vanden Bos, Gla, 10:41.85; 6, Alex Murphy, Fla, 10:51.14.

110 hurdles 1, Aaron Robinson, Gla, 15.54; 2, Jacob Clairmont, Pol, 15.60; 3, Michael Hoerner, CF, 16.72; 4, Cannan Smith, Eur, 17.27; 5, Steven DeCamp, CF, 17.27; 6, Andrew Durado, Gla, 17.60.

300 hurldes 1, Aaron Robinson, Gla, 40.47; 2, Jacob Clairmont, Pol, 41.30; 3, Scout Willcut, Gla, 42.63; 4, Andrew Durado, Gla, 43.34; 5, Chad Hemsley, Fla, 43.49; 6, Danny Digiallonardo, Pol, 43.62.

400 relay 1, Columbia Falls 44.51; 2, Polson 45.21; 3, Whitefish 45.97; 4, Polson 46.30; 5, Eureka 46.49; 6, Kalispell Glacier 46.74.

1600 relay 1, Kalispell Glacier 3:30.52; 2, Kalispell Flathead 3:34.55; 3, Columbia Falls 3:36.75; 4, Bigfork 3:39.33; 5, Polson 3:43.29; 6, Libby 3:49.16.

Shot put 1, Owen Davis, Eur, 47-10; 2, Josh McCracken, Fla, 45-11.25; 3, Ross Coleman, Bigf, 45-10; 4, Nathan Hammer, Gla, 45-01.5; 5, Kaelan Yanak, Eur, 45-00.25; 6, Isaac Sturdevant, Eur, 43-11.5.

Discus 1, Mike Corrigan, Pol, 142-09; 2, Josh McCracken, Fla, 140-02; 3, Ross Coleman, Bigf, 137-07; 4, Nathan Hammer, Gla, 131-09; 5, Bryce Grame, Gla, 125-11; 6, Blake Arneson, CF, 125-08.

Javelin 1, Luke May, Wf, 184-11; 2, Dakota Bridwell, CF, 173-02; 3, Bram Booth, Fla, 164-01; 4, Cannan Smith, Eur, 159-04; 5, Garrett Graves, Eur, 146-02; 6, Tadan Gilman, Gla, 141-09.

High jump 1, Sawyer Silliker, Wf, 6-01; 2, Micah Bucy, Fla, J6-01; 3, Kody Jarvis, Gla, 5-11; 4, Garrett Graves, Eur, J5-11; 4, Johnny Perez Jr., Wf, J5-11; 6, Logan Taylor, Bigf, J5-11.

Pole vault 1, Jacob Clairmont, Pol, 13-06; 2, Matt Brewer, Wf, 12-06; 3, Cody Wiley, Fla, 12-00; 4, Ben Windauer, CF, 11-06; 5, Jake Zander, Fla, 11-00; 6, Lane Wilson, Gla, J11-00.

Long jump 1, Aaron Robinson, Gla, 21-02; 2, Keaton Krantz, Fla, 20-04; 3, Stephen Lindsey, CF, 20-04; 4, Bobby Lowry, Fla, 20-02.75; 5, Logan Stephens, CF, 19-10; 6, Steven DeCamp, CF, 19-07.75.

Triple jump 1, Logan Kolodejchuk, CF, 42-05.25; 2, Lucas Blankers, Eur, 42-03; 3, Keaton Krantz, Fla, 41-04.5; 4, Andy Thomas, Fla, 40-02.75; 5, Nathan Riley, CF, 39-07.75; 6, Stephen Lindsey, CF, 38-11.

Girls

100 1, Haile Norred, Bigf, 13.84; 2, Allie Schulz, Wf, 13.86; 3, Adrian Schnee, Gla, 14.00; 4, Payge Boyce, Fla, 14.05; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 14.07; 5, Mary Baker, CF, 14.07.

200 1, Haile Norred, Bigf, 27.40; 2, Madde Boles, Fla, 28.15; 3, Kaylee Kronsperger, Eur, 28.57; 4, Jordan Nelson, Bigf, 28.66; 5, Brynn McChesney, Gla, 28.69; 5, Jenna Komac, Eur, 28.69.

400 1, Kaitlin Wride, Fla, 1:02.48; 2, Ahna Kreitinger, Gla, 1:03.24; 3, Bailey Hollingsworth, Fla, 1:06.23; 4, Mikaela Ducharme, Pol, 1:07.80; 5, Jessy Peterson, Gla, 1:07.95; 6, Alicia Kalenak, Bigf, 1:08.12.

800 1, Annie Hill, Gla, 2:14.37; 2, Bea Frissell, Pol, 2:32.99; 3, Emily Mossburg, Lib, 2:37.95; 4, Lauren Thostenson, Lib, 2:44.50; 5, Kiara Collier, Fla, 2:44.56; 6, Lindsay McDonald, Gla, 2:47.77.

1600 1, Gillian Maness, Fla, 5:14.53; 2, Bailey Smith, Gla, 5:21.98; 3, Anya Young, Bigf, 5:29.19; 4, Bea Frissell, Pol, 5:39.24; 5, Nicole Bouma, Pol, 5:48.34; 6, Molly Sitter, Pol, 5:53.20.

3200 1, Kaitlin Wride, Fla, 11:50.72; 2, Anya Young, Bigf, 12:06.69; 3, Molly Sitter, Pol, 12:48.51; 4, Tyann Totten, Eur, 13:12.64; 5, Chaslin Kipp, Brow, 13:16.12; 6, Sadie Wilson, Fla, 13:29.86.

100 hurdles 1, Mattison McAnaly, Bigf, 16.83; 2, Brynn McChesney, Gla, 16.87; 3, Kaitlyn Casazza, CF, 17.38; 4, Allie Schulz, Wf, 17.83; 5, Ahna Kreitinger, Gla, 18.02; 6, Ellie Stevens, Gla, 18.02.

300 hurdles 1, Mattison McAnaly, Bigf, 46.93; 2, Kaitlyn Casazza, CF, 50.12; 3, Ellie Stevens, Gla, 50.81; 4, Ellie DeWan, Wf, 51.81; 5, Sara Clarin, Fla, 53.42; 6, Caroline McEvers, Brow, 53.45.

400 relay 1, Bigfork 52.17; 2, Whitefish 52.61; 3, Kalispell Glacier 52.94; 4, Kalispell Flathead, 53.08; 5, Polson 53.14; 6, Eureka 53.42.

1600 relay 1, Kalispell Glacier 4:09.80; 2, Bigfork 4:13.13; 3, Libby 4:23.51; 4, Columbia Falls 4:27.46; 5, Kalispell Flathead 4:27.88; 6, Bigfork 4:35.67.

Shot put 1, Nikki Krueger, Gla, 37-03.50; 2, Allyson Gimbel, CF, 34-09.50; 3, Liz Lorentz, Fla, 33-10.50; 4, Melanie Gassaway, Gla, 33-06.50; 5, Erin Sampson, Pol, 32-06.50; 6, Julia Sanderson, Pol, 30-10.

Discus 1, Ellie Johnson, CF, 109-00; 2, Coutney Mitchell, Gla, 98-03; 3, Nikki Krueger, Gla, 95-04; 4, Miranda Campbell, Bigf, 94-03; 5, Morgann Blanc, Fla, 92-06; 6, Melanie Gassaway, Gla, 92-05.

Javelin 1, Alyssa Wisher, Fla, 113-11; 2, Kiara Burlage, CF, 112-05; 3, Ellie Johnson, CF, 109-09; 4, Erin Sampson, Pol, 104-06; 5, Tallia Sova, CF, 101-04; 6, Libby Nagler, Wf, 99-11.

High jump 1, Madde Boles, Fla, 5-02; 2, Jaclyn Bohmer, CF, 4-11; 3, Alyssa Wisher, Fla, 4-09; 3, Emily Mossburg, Lib, L4-09; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 4-07; 5, Jillian Nitschelm, Gla, 4-07; 5, Adrian Schnee, Gla, 4-07; 5, Celeste Rehbein, Bigf, 4-07; 5, Diana Vasquez, Wf, 4-07.

Pole vault 1, Ashley Caffrey, CF, 10-00; 2, JoJo Sherman, Gla, 9-00; 3, Lydia Bowman, Pol, 9-00; 4, Savannah Cheff, Fla, 8-06; 5, Gabby Eaton, Bigf, 8-06; 6, Megan Rieke, Fla, 7-00.

Long jump 1, Allie Gagnon, Fla, 16-01.50; 2, Brynn McChesney, Gla, 15-06.75; 3, Cadelyn Nunn, Fla, 15-06; 4, Abi Fiske, Gla, 15-04.50; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 14-07; 6, Reese Nissen, Bigf, 14-04.75.

Triple jump 1, Taylor Salonen, Gla, 34-03; 2, Abi Fiske, Gla, 33-11.50; 3, Jaclyn Bohmer, CF, 31-07; 4, Chadelle Smith, Pol, 31-00; 5, Bria Anderson, Gla, 30-11.25; 6, Mikaela Ducharme, Pol, 30-08.75.

Source: Missoulian