View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Frenchtown Invitational 4/9

Date: 2016-04-09
Frenchtown Invitational
At Frenchtown

Boys
Team results
1, Columbia Falls 112, 2, Frenchtown 77, 3, Dillon 69, 4, Corvallis 67, 5, Polson 47, 6, Hamilton 45, 7, Stevensville 37, 8, Deer Lodge 34, 9, Butte Central 24, 10, Noxon 15.

Individual results
100 1, Tanner Dana, Cfalls, 11.20; 2, Cade Benjamin, DL, 11.30; 3, Seth Gossett, Cfalls, 11.40; 4, Troy Andersen, Dil, 11.40; 5, Andrew King, Ftwn, 11.40; 6, Blake Burton, BC, 11.60.

200 1, Tanner Dana, Cfalls, 22.40; 2, Andrew King, Ftwn, 22.90; 3, Colton Cote, Pol, 23.60; 4, Anders Westman, Dil, 23.70; 5, Ky Burch, Ham, 23.80; 6, Walter Wood, Pol, 24.00.

400 1, Hunter Casey, Stev, 51.80; 2, Matthew Rensvold, Pol, 52.60; 3, Bradey Wilson, Nox, 53.90; 4, Zack Palmer, Ftwn, 54.60; 5, Jake Jessop, Cor, 55.10; 6, Colter Scully, DL, 55.50.

800 1, Hunter Casey, Stev, 2:07.10; 2, Cameron Meikle, Ham, 2:08.50; 3, Frank Dean, Ftwn, 2:10.30; 4, Brian McGeehan, BC, 2:10.50; 5, Alec Sangster, Cor, 2:12.70; 6, Jaiden Rowe, Ftwn, 2:13.90.

1600 1, Cameron Meikle, Ham, 4:28.10; 2, Sage Wanner, Cfalls, 4:34.80; 3, Josh Jessop, Cor, 4:34.90; 4, Carson Jessop, Cor, 4:42.60; 5, Bradey Wilson, Nox, 4:44.70; 6, Matt Wilson, Ham, 4:45.90.

3200 1, Sage Wanner, Cfalls, 10:19.60; 2, Ronald Venema, Cor, 10:23.00; 3, Matt Wilson, Ham, 10:51.90; 4, Brock Rugg, Ftwn, 11:02.00; 5, Grant Martin, Cor, 11:07.00; 6, Joel Haas, Cor, 11:14.50.

110 hurdles 1, Andrew King, Ftwn, 16.70; 2, Steven DeCamp, Cfalls, 16.80; 3, Ridge Albright, Cor, 17.80; 4, Daniel Miller, Nox, 18.10; 5, Kyler Burns, Cfalls, 18.20; 6, Austin Mowat, Cor, 18.60.

300 hurdles 1, Parker Spadt, Ftwn, 41.50; 2, Jacob Clairmont, Pol, 41.70; 3, Hunter Casey, Stev, 42.30; 4, Colton Cote, Pol, 42.80; 5, Bradey Wilson, Nox, 43.70; 6, Ridge Albright, Cor, 44.20.

400 relay 1, Columbia Falls (Braxton Reiten, Logan Stephens, Stephen Lindsey, Tanner Dana) 44.05; 2, Frenchtown 45.60; 3, Butte Central 46.10; 4, Hamilton 46.20; 4, Corvallis 46.20; 6, Polson 46.30.

1600 relay 1, Corvallis (Josh Jessop, Cole Wohltman, Ridge Albright, Jake Jessop) 3:41.20; 2, Columbia Falls 3:36.00; 3, Polson 3:46.90; 4, Frenchtown 3:48.10; 5, Stevensville 3:57.70; 6, Noxon, 4:00.80.

High jump 1, Parker Spadt, Ftwn, 6-05.5; 2, Cordell McGinley, Dil, 5-10; 3, Brandon Porter, DL, 5-10; 4, Kyler Burns, Cfalls, J5-10; 5, Cole Wohltman, Cor, 5-08; 6, Jake Jessop, Cor, 5-04.

Pole Vault 1, Jacob Clairmont, Pol, 13-00; 2, Aidan Carmody, Ham, 12-06; 3, Ty McKay, Dil, 12-00; 4, Ben Windauer, Cfalls, 11-00; 5, Nathaniel Lemieux, Dil, J11-00; 6, Hogan Kelly, Pol, 10-06.

Long jump 1, Troy Andersen, Dil, 20-11; 2, Stephen Lindsey, Cfalls, 20-02; 3, Steven DeCamp, Cfalls, 20-01.5; 4, Cordell McGinley, Dil, 20-00.5; 5, Parker Spadt, Ftwn, 19-11; 6, Luke Harper, Dil, J19-11.

Triple jump 1, Luke Harper, Dil, 41-01.75; 2, Steven DeCamp, Cfalls, 40-07.25; 3, Ky Burch, Ham, 40-03; 4, Cole Harper, BC, 39-11.5; 4, Braxton Roth, Cor, 39-11.5; 6, Dustin Pape, Stev, 39-10.

Shot put 1, Kyle Finch, Dil, 50-01; 2, Austin Forson, DL, 47-09; 3, Luke Channer, Cor, 46-10; 4, Kyle Schulte, BC, 45-10; 5, Jesse Mecham, Ftwn, 44-08; 6, Brenan Hammer, Dil, 43-03.

Discus 1, Austin Forson, DL, 171-03; 2, Kyle Finch, Dil, 147-04; 3, Kyle Schulte, BC, 147-01; 4, Spencer T Jessop, Cor, 145-03; 5, Mike Corrigan, Pol, 145-00; 6, Jaylen Taggart, Ham, 137-08.

Javelin 1, Dakota Bridwell, Cfalls, 179-01; 2, John Diepstraten, Stev, 156-01; 3, Andrew King, Ftwn, 155-11; 4, Zach Jessop, Cor, 154-11; 5, Patrick Griffin, Dil, 143-00; 6, Spencer T Jessop, Cor, 140-05.

Girls
Team results
1, Corvallis 95, 2, Hamilton 92, 3, Columbia Falls 83.5, 4, Polson 75.5, 5, Stevensville 62, 6, Butte Central 42, 7, Frenchtown 25, 8, Deer Lodge 22, 9, Dillon 20, 10, St. Ignatius 6, 11, Noxon 4.

Individual results
100 1, Penny Jessop, Cor, 12.90; 2, Mary Baker, Cfalls, 13.10; 3, Whitney McGree, BC, 13.40; 4, Hayle Sundquist, Dil, 13.60; 5, Reilly Rostad, Ham, 13.60; 6, Darcy Walker, DL, 13.60; 6, Ashley Caffrey, Cfalls, 13.60.

200 1, Penny Jessop, Cor, 27.00; 2, Mary Baker, Cfalls, 27.40; 3, Darcy Walker, DL, 28.00; 4, Baylie Duce, Ham, 28.40; 5, Miranda Livingston, Cfalls, 28.60; 6, Zena Smith, Cor, 28.80.

400 1, Miranda Livingston, Cfalls, 1:04.10; 2, Whitney McGree, BC, 1:04.70; 3, Charlee Cote, Pol, 1:05.60; 4, Hannah Gedlaman, Cfalls, 1:05.70; 5, Madeleine Boller, Ftwn, 1:06.10; 6, Sophia Barton, DL, 1:08.40.

800 1, Jacie Schmalz, Ham, 2:35.20; 2, Mikaela Ducharme, Pol, 2:42.90; 3, Lizzy Mattson, Ftwn, 2:48.10; 4, Alli Emery, Stev, 2:51.20; 5, Sydney Reich, DL, 2:54.50; 6, Margaret Thompson, DL, 2:57.50.

1600 1, Jacie Schmalz, Ham, 5:32.50; 2, Heidi Nisly, Cor, 5:45.30; 3, Alli Emery, Stev, 6:00.80; 4, Molly Sitter, Pol, 6:08.40; 5, Sydnee McClendon, Cor, 6:08.90; 6, Lily Wirick, Ham, 6:11.50.

3200 1, Albany Jessop, Cor, 13:15.10; 2, Molly Sitter, Pol, 13:26.00; 3, Grace Kurfman, Cor, 13:50.80; 4, Phalyn Fickas, Nox, 14:28.90; 5, Raina Crowell, Cfalls, 14:42.00; 6, Haylie Peacock, Cfalls, 15:44.70.

100 hurdles 1, Rachael McGree, BC, 15.00; 2, Kaitlyn Casazza, Cfalls, 16.90; 3, Megan Pendergast, Stev, 17.00; 4, Taylor Bess, Ham, 17.20; 5, Stephanie Stoker, Cor, 17.50; 6, Jordan McKay, Dil, 17.80.

300 hurdles 1, Megan Pendergast, Stev, 49.40; 2, Kaitlyn Casazza, Cfalls, 49.70; 3, Caitlin Gillespie, Ham, 52.00; 4, Stephanie Stoker, Cor, 52.20; 5, Rebeccah Brennan, Ftwn, 52.80; 6, Ani Mason, Ham, 53.30.

400 relay 1, Deer Lodge (Lenora Campbell, Jaicee Senecal, Darcy Walker, Josee Applegate) 52.40; 2, Butte Central, 52.40; 3, Polson, 52.80; 4, Columbia Falls, 52.90; 5, Corvallis, 53.10; 6, Hamilton, 54.40.

1600 relay 1, Corvallis (Penny Jessop, Stephanie Stoker, Heidi Nisly, Zena Smith) 4:26.60; 1, Columbia Falls (Ellie Johnson, Hannah Gedlaman, Kiara Burlage, Miranda Livingston) 4:26.60; 3, Polson 4:29.10; 4, Hamilton 4:30.70; 5, Stevensville 4:41.00; 6, Frenchtown 4:46.10.

High jump 1, Kacia Guisinger, Ham, 5-00; 2, Ashlee Searle, Ham, J5-00; 3, Afton Brander, St.Ig, 4-10; 4, Baylie Duce, Ham, 4-06; 5, Jaclyn Bohmer, Cfalls, J4-06; 6, Emily Towery, Dil, 4-04.

Pole vault 1, Lydia Bowman, Pol, 10-00; 2, Ashley Caffrey, Cfalls, 9-06; 3, Taylor Bess, Ham, J9-06; 4, Hennesy Meyer, Ham, 7-06; 5, Charlee Cote, Pol, J7-06; 5, Kamryn Scully, DL, J7-06.

Long jump 1, Rachael McGree, BC, 16-07; 2, Hayle Sundquist, Dil, 16-01; 3, Ellie Johnson, Cfalls, 15-08.5; 4, Megan Pendergast, Stev, 15-07; 5, Samantha Payne, Stev, 15-04; 6, Reilly Rostad, Ham, 15-03.75.

Triple jump 1, Mariah Hinson, Stev, 34-01; 2, Breann Duce, Ham, 33-06; 3, Baylie Duce, Ham, 33-04; 4, Mikaela Ducharme, Pol, 32-08; 5, Reilly Rostad, Ham, 32-06; 6, Kyndall Petersen, Dil, 32-04.

Shot put 1, Adeline Richardson, Ftwn, 34-07; 2, Erin Sampson, Pol, 33-10; 3, Tayler Wright, Cor, 32-04; 4, Julia Sanderson, Pol, 32-00.5; 5, Kelsey Philpott, Ftwn, 31-01; 6, Brookelyn Palin, Cor, 31-00.5.

Discus 1, Payton Tillotson, Stev, 118-03; 2, Brookelyn Palin, Cor, 116-05; 3, Calla Haldorson, Cor, 106-10; 4, Kylie Christiansen, Dil, 106-03; 5, Kelsey Philpott, Ftwn, 106-00; 6, Ellie Johnson, Cfalls, 105.03.

Javelin 1, Zena Smith, Cor, 128-01; 2, Mariah Hinson, Stev, 127-01; 3, Mariah Corrigan, Pol, 117-03; 4, Erin Sampson, Pol, 115-09; 5, Kiara Burlage, Cfalls, 114-01; 6, Kylie Christiansen, Dil, 110-01.

Source: Missoulian