View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Ronan Invitational

Date: 2016-04-02
Ronan Invitational
Ronan

Boys

Team scores
1, Thompson Falls 105; 2, Charlo 66; 3, Deer Lodge, 52; 4, Ronan 48; 5, Eureka 39; 6, Noxon 36; 7, Troy 32; 7, Bigfork 32; 9, Hot Springs 18; 10, Drummond 17; 11, Loyola Sacred Heart 14; 12, Libby 12; 13, St. Ignatius 9; 14, Lincoln 6; 14, Arlee 6; 16, Alberton 3; 17, Plains 1; 18, Two Eagle 0; 18, Anaconda 0.

Individual results
100 1, Michael Delaney, Charlo, 11.49; 2, Cade Benjamin, DL, 11.69; 3, Mark Estes, Drum; 4, Sean Opland, Troy, 11.85; 5, Noah Pohlman, Loy, 11.91; 6, Matt Farrier, Bigfork, 12.33.

200 1, Michael Delaney, Charlo, 23.65; 2, Sean Opland, Troy, 23.70; 3, Mark Estes, Drum, 24.16; 4, Nick Durglo, St.I, 24.32; 5, Colter Scully, DL, 24.70; 6, Collin McGuyer, Ronan, 24.84.

400 1, Matt Farrier, Bigfork, 53.67; 2, Bradey Wilson, Noxon, 54.08; 3, Landers Smith, Charlo, 55.69; 4, Hunter Leighty, Troy, 57.86; 5, Logan Nelson, Libby, 58.18; 6, Krahn Chandler, Charlo, 59.06.

800 1, Bradey Wilson, Noxon, 2.12.81; 2, Stormee Kipp, Loyola, 2.12.82; 3, Sean Carroll, TF, 2.16.43; 4, Tim Goodwin, Libby, 2.18.69; 5, Griffin Pluth, Alb, 2.18.96; 6, Jesse Shaske, 2.23.53, Alberton.

1600 1, Bradey Wilson, Nox, 4:52.73; 2, Tanner Laws, TF, 4:53.38; 3, Sean Carroll, TF, 4:59.78; 4, Jackson Duffey, Ron, 5:02.78; 5, Nathan Dennis, Ron, 5:08.78; 6, Tate Weingart, St.I, 5:10.94.

3200 1, Tanner Laws, TF, 11:02.48; 2, Jackson Duffey, Ron, 11:03.20; 3, Nathan Dennis, Ron, 11:35.35; 4, Parker McConnell, TF, 11:50.07; 5, Wills Degrandpre, Charlo, 11:55.32; 6, Cody Johnson, Bf, 12:03.86.

110 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, TF, 16.42; 2, Cannan Smith, Eur, 18.11; 3, Brennan Roullier, Ron, 19.05; 4, Tyler Carr, HS, 19.16; 5, Kaleb Durglo, St.I, 19.59; 6, Tayler Sherwood, Eur, 19.67.

300 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, TF, 41.84; 2, Bradey Wilson, Noxon, 43.60; 3, Cannan Smith, Eur, 45.26; 4, Gage Fitzgerald, Lin, 47.08; 5, Brennan Roullier, Ron, 47.31; 6, Tyler Carr, HS, 48.97.

400 relay 1, Charlo 45.92; 2, Ronan 46.79; 3, Thompson Falls 47.12; 4, Loyola 47.50; 5, St. Ignatius 47.96; 6, Drummond 48.00.

1600 relay 1, Charlo 3:42.33; 2, Thompson Falls 3:39.02; 3, Libby 3:53.83; 4, Deer Lodge 3:55.56; 5, Bigfork 4:00.36; 6, Eureka 4:00.60.

Shot put 1, Austin Forson, DL, 46-6.75; 2, Ross Coleman, Bf, 45-10.75; 3, Owen Davis, Eur, 45-8.75; 4, Dugan Runkel, Char, 43-4.75; 5, Isaac Sturdevant 43-01; 6, McKenzie Holt, TF, 43-00.75.

Discus 1, Austin Forson, DL, 151-00; 2, McKenzie Holt, TF, 144-11; 3, Dugan Runkel, Char, 132-08.5; 4, Ross Coleman, Bf, 128-02.5; 5, Isaac Sturdevant, Eur, 120-09; 6, Miles Plemmons, Eur, 112-05.

Javelin 1, Kade Van Elswyk, TF, 170-11; 2, McKenzie Holt, TF, 160-11; 3, Sean Opland, Troy, 151-00; 4, Slater Ream, Bf, 147-05; 5, Kasey Mock, Ron, 147-01; 6, Bridger Smith, Char, 139-09.

High jump 1, Sean Opland, Troy, 6-04; 2, Brandon Porter, DL, 6-04; 3, Garrett Graves, Eur, 5-10; 4, Zach Osborne, HS, 5-08; 5, Fage Fitzgerald 5-08; 6, LaDeaux Sinjin, Plains, 5-08.

Pole vault 1, Jake Gascon, TF, 13-00; 2, Tyler Houle, Ron, 11-06; 3, Bridger Smith, Char, 11-00; 4, George Shick, Arl, 9-06; 5, TJ Knoll, Arl, 9-06.

Long jump 1, Cade Benjamin, DL, 20-04; 2, Trevor Paro, HS, 20-00.5; 3, Lucas Blankers, Eur, 19-09; 4, Mark Estes, Drum, 19-01; 5, Slater Ream, Bf, 18-10.05; 6, Trevor Anderson, Ron, 18-10.

Triple jump 1, Lucas Blankers, Eur, 43.01; 2, Mark Estes, Drum, 40-09; 3, Trevor Paro, HS, 40-06; 4, Tate Weingart, St.I, 39-04.5; 5, Brian Baker, Arl, 39-04; 6, Garrett Graves, Eur, 39-03.

Girls

Team Scores
1, Arlee 79.5; 2, Plains 63; 3, Charlo 58; 4, Thompson Falls 43; 5, Eureka 40.5; 6, Libby 37.5; 7, Bigfork 34; 8, Drummond 28; 9, Ronan 25.5; 10, Deer Lodge 22; 11, Loyola Sacred Heart 19; 12, Two Eagle 6; 12, Noxon 6; 14, Troy 2; 15, St. Ignatius 1; 16, Lincoln 0; 16, Hot Springs 0; 16, Anaconda 0; 16, Alberton 0.

Individual results
100 1, Claire Fickler, Drum, 13.59; 2, Ashley Revis, 13.68; 3, Haile Norred, Bf, 13.80; 4, Brook Kolar, Loy, 13.80; 5, Shannon Dimond, Plains, 14.02; 6, Kara Tatukivei, Char, 14.12.

200 1, Brook Kolar, Loy, 28.36; 2, Ashley Revis, Arl, 28.36; 3, Haile Norred, Bf, 28.42; 4, Shannon Dimond, Plains, 29.45; 5, Kara Tatukivei, Char, 29.53; 6, Savannah Ellcey, Eur, 30.27.

400 1, Haile Norred, Bf, 1:02.99; 2, Allie Delaney, Char, 1:06.69; 3, Jenna Komac, Eur, 1:07.33; 4, Bethany Goff, Eur, 1:10.19; 5, Shae Anderson, Bf, 1:10.47; 6, Emma Daniels, Loy, 1:13.83.

800 1, Kimberaly Earhart, Plains, 2:33.89; 2, Emily Mossburg, Lib, 2:35.89; 3, Natalie Yocum, Arl, 2:41.70; 4, McKay Guckenberg, Eur, 2:43.78; 5, Shawntaya Nelson, Arl, 2:44.04; 6, Sidney Stevenson, Lib, 2:45.35.

1600 1, Natalie Yocum, Arl, 6:00.28; 2, Tyann Totten, Eur, 6:04.68; 3, Analisa Loberg, Plains, 6:05.52; 4, Ashley McCready, Ron, 6:11.92; 5, Emma Daniels, Loy, 6:11.93; 6, Taylor Harpe, Eur, 6:20.14.

3200 1, Kimberly Earhart, Plains, 12:43; 2, Natalie Yocum, Arl, 12:52; 3, Brooklyn Foust, Char, 12:54; 4, Ashley McCready, Ron, 13:18; 5, Bailey Strader, Loy, 13:22; 6, Lauren Thostenson, Lib, 13:51.

100 hurdles 1, Carly Hergett, Arl, 17.28; 2, Cheyenne Nagy, Char, 18.18; 3, Kaitlin Cox, Char, 18.37; 4, Darcy Walker, DL, 18.94; 5, Emma Gruber, Lib, 18.99; 6, Afton Brander, St.I, 19.51.

300 hurdles 1, Shey Hannum, TF, 50.04; 2, Cheyenne Nagy, Char, 51.73; 3, Hilary VanVleet, Nox, 55.78; 4, Capree Daniels, Eur, 56.08; 5, McKenna Kindel, Eur, 56.39; 6, Karley Bozarth, Eur, 56.79.

400 relay 1, Charlo 53.41; 2, Arlee 53.91; 3, Eureka 54.65; 4, Drummond 55.10; 5, Ronan 55.72; 6, Libby 56.33.

1600 relay 1, Arlee 4:26.61; 2, Libby 4:32.08; 3, Charlo 4:34.58; 4, Drummond 4:35.84; 5, Eureka 4:43.39; 6, Plains 4:47.22.

Shot put 1, Leah Thompson, Plains, 38-00.25; 2, Ariel Clark, DL, 29-08.75; 3, Danielle Adler, TER, 29-05.5; 4, Kerstin Cooper, DL, 29-04.5; 5, Kara Holmlund, Ron, 29-03; 6, Sakoya Gaustad, Char, 29-02.5.

Discus 1, Leah Thompson, Plains, 126-06; 2, Bethany Frato, TF, 90-06; 3, Kara Altmiller, Plains, 88-07; 4, Lily Huenink, Plains, 87-09; 5, Sakoya Gaustad, Char, 84-02; 6, Shelbie McLinden, Lib, 81-02.

Javelin 1, Kimberly Earhart, Plains, 136-06; 2, Carley VonHeeder, Plains, 124-10; 3, Shey Hannum, TF, 109-05; 4, Jessica Thompson, Plains, 98-01; 5, Keely Dedina, Eur, 93-04; 6, Kieran Bissel, DL, 90-02.5.

High jump 1, Shey Hannum, TF, 5-02; 2, Krysten Mossburg, Lib, 4-10; 3, Emily Mossburg, Lib, 4-08; 4, Morgan Radtke, Drum, 4-08; 5, Kaylee Kronsperger, Eur, 4-08; 6, Afton Brander, St.I, 4-08.

Pole vault 1, Gabby Eaton, Bf, 8-06; 2, Ally Buhr, Ron, 8-00; 3, Madison Wheeler, TF, 7-06; 4, Kamryn Scully, DL, 7-06; 5, Trinity Wallace, Libby, 7-06; 6, Shawntaya Nelson, Arl, 7-06.

Long jump 1, Shay Hannum, TF, 16-05.5; 2, Carly Hergett, Arl, 16-02.5; 3, Morgan Radtke, Drum, 15-08; 4, Lee Camel, Ron, 15-07; 5, Olivia Reech, Troy, 15-06; 6, Leonora Campbell, DL, 15-03.5.

Triple jump 1, Carly Hergett, Arl, 34-07.5; 2, Shay Hannum, TF, 34-04; 3, Lee Camel, Ron, 32-10.5; 4, Morgan Radtke, Drum, 32-08; 5, Afton Brander, St.I, 31-04; 6, Caitlyn Cox, Char, 30-08.5; 6, Kenna Guenther, Loy, 30-08.5.

Source: Missoulian