View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Central Montana Invitational

Date: 2016-04-02
Central Montana Invite
At Lewistown

Girls

Team scores 1. Lewistown 97; 2. Belt 78; 3. Livingston 78; 4. Havre 68; 5. Fort Benton 57; 6. Hobson 40; 7. Harlowton 37; Winnett-Grass Range 34; 9. Roy-Winifred 12; 10. White Sulphur Springs 11; 11. DGS 9; 12. Great Falls Central 2; 13. Centerville 1.

100 1. Jaree Mane, Lew, 12.84; 2. Ally Martin, Har, 12.97; 3. Ginny Meissner, Bel, 13.13; 4. Maddy Thompson, FB, 13.24; 5. Marissa James, Lew, 13.37; 6. Courtney Brand, Lew, 13.59.

200 1. Jaree Mane, Lew, 26:68; 2. Ally Martin, Har, 26.81; 3. Taylor Marinkovich, Hav, 27.06; 4. Leah Gannon, FB, 27.39; 5. Ginny Meissner, Bel, 27.70; 6. Marissa James, Lew, 27.94.

400 1. Ally Martin, Har, 1:01.43; 2. Leah Gannon, FB, 1:02.47; 3. Rachel David, Hav, 1:04.81; 4. Catrina Schuchard, Har, 1:05.25; 5. Sara Anderson, Bel, 1:06.22; 6. Felicia Sappington, Cen, 1:07.32.

800 1. Kaitlyn Bird, FB, 2:33.49; 2. Rachel David, Hav, 2:34.24; 3. Kita Weingart, WGR, 2:38.85; 4. Kendyl Pierson, Liv, 2:42.23; 5. Ella McKenzie, Liv, 2:44.77; 6. Catrina Schuchard, Har, 2:46.23.

1600 1. Ella McKenzie, Liv, 5:57.29; 2. Kendyl Pierson, Liv, 5:57.67; 3. Kaitlyn Bird, FB, 5:58.65; 4. Kita Weingart, WGR, 6:01.50; 5. Chloe Derks, Hob, 6:20.25; 6. Kaitlyn Lodahl, Lew, 6:23.24.

3200 1. Ella McKenzie, Liv, 13:41.05; 2. Kendyl Pierson, Liv, 13:51.51; 3. Kaitlyn Lodahl, Lew, 13:59.76; 4. Madison Rodgers, Lew, 14:11.31; 5. Ashley Brand, Lew, 15:07.05; 6. Makayla Murphy, Bel, 15:46.32.

100 hurdles 1. Ember Drivdahl, Hob, 16.50; 2. Ireland Coyne, Hav, 17.71; 3. Auriel Krumwiede, Lew, 18.17; 4. Kendra Murnion, WGR, 18.22; 5. Bailey Collins, Lew, 18.48; 6. Mesa Williams, WSS, 18.58.

300 hurdles 1. Kaitlyn Bird, FB, 49.60; 2. Ember Drivdahl, Hob, 51.68; 3. Logan Huebsch, Hav, 53.12; 4. Zooy Strober, Lew, 53.69; 5. Sophia Mindt, GFC, 54.58; 6. Bailey Collins, Lew, 54.64.

400 relay 1. Belt, 53.09; 2. Lewistown, 53.12; 3. Havre 56.44; 4. Harlowton, 56.50; 5. Roy-Winifred, 58.10.

1600 relay 1. Belt, 4:34.71; 2. Fort Benton, 4:35.43; 3. Lewistown, 4:43.40; 4. Winnett-Grass Range, 4:47.31; 5. Havre B, 4:48.72.

High jump 1. Dani Urick, Bel, 5-2 ; 2. Ember Drivdahl, Hob, 5-2; 3. Jaegen Hughes, Hob, 5-0 ; 4. Marissa James, Lew, 5-0; 5. Holly Davis, Liv, 4-8; 6. Shelby Browning, WGR, 4-6.

Long Jump 1. Shelby Browning, WGR, 15-4; 2. Olivia McCafferty, Bel, 14-8 ; 2. Leah Gannon, FB, 14-8 ; 4. Jaegen Hughes, Hob, 14-5 ; 5. Kyra Randel, DGS, 14-4 ; 6. Ally Martin, Har, 14-4.

Triple jump 1. Mesa Williams, WSS 32-11; 2. Shelby Browning, WGR 32-10 ; 3. Holly Davis, Liv 31-09 ; 4. Jaegen Hughes, Hob 31-04; 5. Bailey Cooper, Bel 30-07 ; 6, Ashley Brand, Lew 30-01 .

Pole Vault 1. Loni Waid, Hav, 8-1; 2. Whitney Weeden, Lew, 8-0; 3. Bailey Collins, Lew, 7-6; 4. Kaylee Nystrom, Hav, 7-0; 5. Jozee Plouffe, Lew, 6-6; 6. Kassidy Compton, Hav, 6-0.

Shot Put 1. Lauren Emter, Liv, 36-4; 2. Anna Zimmer, Lew, 33-11; 3. Jordan Keith, Hav, 30-1; 4. Emily Stoker, Bel, 29-9 ; 5. Samantha Carter-Emter, Liv, 28-4 ; 6. Cassidy Randel, DGS, 28-4.

Discus 1. Lauren Emter, Liv, 112-0; 2. Samantha Carter-Emter, Liv, 88-9; 3. Cassidy Randel, DGS, 85-6; 4. Anna Zimmer, Lew, 83-10; 5. Jada Kananen, RW, 83-7; 6. Maria Begger, Har, 83-6.

Javelin 1. Dani Urick, Bel, 130-7; 2. Kaylie Carlstrom, RW, 98-11; 3. Kerstyn Pimperton, Bel, 96-3; 4. Mesa Williams, WSS, 93-0; 6. Kristen Nash, Hav, 89-11.

Boys

Team scores 1. Lewistown 159; 2. White Sulphur Springs 102; 3. Belt 85; 4. Havre 80; 5. Livingston 24; 6. Simms 21; 7. Stanford-Geyser 16; 8. Centerville 13; 9. Denton 10; 10; Great Falls Central 4; 11. Hobson 2; 11. Fort Benton 2; 11. Box Elder 2; 14. Harlowton .

100 1. Mike Loftus, Hav, 11.13; 2. Matt Welsh, Lew, 11.65; 3. Erik Pschernig, Sim, 11.88; 4. Bridger Grover, Lew, 11-89; 5. Bryce Lindbloom, Lew, 11-97; 6. Kaden Hawkins, Liv, 12.03; 6. Gunnar Eoff, Har, 12-03.

200 1. Mike Loftus, Hav, 23.07; 2. Matt Welsh, Lew, 24.25; 3. Wylan Lopp, WSS, 24.29; 4. Bridger Grover, Lew, 24.34; 5. Dawson Clayton, WSS, 24.72; 6. Jacob Brulla, Lew, 24.73.

400 1. Jacob Labrie, Hav, 54.06; 2. Like Karnauskas, Hav, 54.80; 3. Matt Welsh, Lew, 55.40; 4. Jacob Brulla, Lew, 56.0; 5. Wyatt Blythe, Lew, 56.23; 6. Briggs Judd, Cen, 56.99.

800 1. Ty Parsons, Lew, 2:05.04; 2. Landon Henderson, Lew, 2:12.01; 3. Luke Karnauskas, Hav, 2:17.08; 4. Tanner Trafton, Lew, 2:19.26; 5. Kevin Bingham, Hob, 2:21.29; 6. Alex Wickens, Lew, 2:22.44.

1600 1. Ty Parsons, Lew, 4:52.00; 2. Harry Groon, Bel, 4:55.20; 3. Devin Nelson, Liv, 4:59.03; 4. Keagan Stroop, Bel, 5:00.99; 5. Noah Majerus, Lew, 5:02.30; 6. Dan Miller, Liv, 5:09.93.

3200 1. Kordell Carpenter, Den, 11:03.16; 2. Ty Parsons, Lew, 11:03.49; 3. Devin Nelson, Liv, 11:11.09; 4. Harry Groon, Bel, 11:12.34; 5. Keagan Stroop, Bel, 11:18.99; 6. Dan Miller, Liv, 11:40.37.

110 hurdles 1. Koltin Haugrose, Bel, 15.69; 2. Ethan Nyhart, WSS, 15.72; 3. Jake Wendt, WSS, 16.98; 4. Dylan Sipe, Lew 17.96.

300 hurdles 1. Koltin Haugrose, Bel, 40.91; 2. Dylan Sipe, Lew, 43.94; 3. Jake Wendt, WSS, 43.97; 4. Bridger Grover, Lew, 45.12; 5. Rhet Woodhall, SG, 46.47; 6. Dawson Clayton, WSS, 47.31.

400 relay 1. Lewistown, 45.81; 2. Belt, 46.89; 3. Centerville, 48.47; 4. White Sulphur Springs, 48.60; 5. Stanford-Geyser, 49.31; 6. Simms, 50.97.

1600 relay 1. Havre, 3:35.50; 2. Belt, 3:41.55; 3. Lewistown, 3:48.95; 4. White Sulphur Springs, 4:02.55; 5. Fort Benton, 4:13.71.

High jump 1. Luke Karnauskas, Hav, 5-8 ; 2. Ethan Nyhart, WSS, 5-8; 3. Jacob Berg, WSS, 5-2 ; 4. Landon Henderson, Lew, 5-2; 5. Cody Helm, Sim, 5-0.

Long jump 1. Ethan Nyhart, WSS, 18-2 ; 2. Erik Pshernig, Sim, 17-1; 3. Tiler, Johnson, Cen, 16-10 ; 4. Nick Wilkins, GFC, 16-7 ; 5. Will Collins, WSS, 16-6 ; 6. Jess Bodner, Bel 16-2 .

Triple jump 1. Dylan Sipe, Lew, 40-7 ; 2. Ethan Nyhart, WSS, 40-2; 3. Bridger Grover, Lew, 38-5; 4. Cameron Cali, SG, 35-6; 5. Will Collins, WSS, 35-3; 6. Jess Bodner, Bel, 34-7.

Pole Vault 1. Ivar Aageson, Hav, 10-6; 2. Carson Norskog, SG, 9-6; 3. Finn Walsh, Liv, 9-0; 4. Dylan Sipe, Lew, 8-0; 5. Devin Simmons, Liv, 7-0.

Shot put 1. Matt Metrione, Bel, 42-2; 2. Matt Harrison, Lew, 40-9; 3. Thomas Keith, Hav, 39-9; 4. Hunter Idso, WSS, 39-0; 5. David Knerr III, Liv, 38-4; 6. Sam Butcher, Lew, 37-11.

Discus 1. Matt Harrison, Lew, 119-11; 2. Hunter Idso, WSS, 115-10; 3. Jordan Barfuss, WSS, 108-8; 4. Jacob Berg, WSS, 107-4; 5. Sam Butcher, Lew, 106-4; 6. Jaren Maki, Bel, 106-2.

Javelin 1. Matt Metrione, Bel, 154-7; 2. Jaren Maki, Bel, 151-8; 3. Jordan Barfuss, WSS, 147-9; 4. Erik Pshernig, Sim, 129-2; 5. Elias Duran, BE, 125-5; 6. Charlie Rooney, WSS, 124-6.

Source: Great Falls Tribune