View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Sheridan Invitational

Date: 2016-04-02
Sheridan Invitational
At Dillon
Vigilante Stadium

Boys team results
1. Manhattan 186, 2. Jefferson 98, 3. Butte Central 56, T4. Whitehall 36, T4. Gardiner 36, T6. Three Forks 31, T6. Townsend 31, 8. Manhattan Christian 15, 9. Twin Bridges 11, T10. Granite 8, T10. Willow Creek 8, 12. Harrison 3, 13. Dillon JV 2, 14. Lone Peak 1.

Individual results
100 1. Nick Winfield (Jef), 11.51; 2. Kingma (Gar), 11.35; 3. Cross (Man), 11:57; 4. Kyle Harrington (BC), 11.69; 5. Stone (Man), 11.70.

200 1. Rahkie Eyer (Jef), 23.46; 2. Kingma (Gar), 24.51; 3. Bukhignani (MC), 24.87; 4. Munis (Gran), 25.05; 5. Shields (Gran), 25.22; 6. Kotter (TF), 27.65.

400 1. Eyer (Jef), 52.54; 2. Cross (Man), 53.31; 3. Bill Yeager (TB), 53.35; 4. Kingma (Gar), 55.03; 5. Story (TF), 56.73; 6. Smith (MC), 57.22.

800 1. Knauer (Gran), 2:11.70; 2. Brian McGeehan (BC), 2:12.14; 3. Krogstad (Man), 2:12.77; 4. Frost (Town), 2:13.39; 5. Wiersma (Man), 2:13.78; Lynn (TF), 2:16.82.

1600 1. Edgerton (Town), 4:52.69; 2. Hunter Flynn (Whit), 5:02.93; 3. Barney (Man), 5:03.12; 4. Meeker (Man), 5:03.82; 5. McGeehan (BC), 5:05.86; Herrick (Town), 5:08.83.

3200 1. Edgerton (Town), 10:57.76; 2. Herrick (Town), 11:26.14; 3. Barney (Man), 11:32.44; 4. Meeker (Man), 11:36.46; 5. Rasnick (Man), 11:39.07; 6. Saltazman (Town) 11:47.40.

110H Neth (Man) 15.75; 2. Racht (Town), 19.49; 3. Ethan Kneeland (TB), 19.49; 4. Chase Kneeland (TB), 21.43; 5. Ingles (Town), 21.49.

300H Neth (Man), 42.19; 2. Racht (Town), 46.95; 3. Max Feight (Whit), 47.33; 4. E. Kneeland (TB), 49.17; 5. C. Kneeland (TB), 52.72; 6. Ingles (Town), 53.10.

4x100 1. Manhattan, 44.12; 2. Jefferson, 44.41; 3. Butte Central, 46.16; 4. Townsend, 48.60; 5. Twin Bridges, 48.68; 6. Lone Peak, 57.22.

4x400 1. Manhattan, 3:46.67; 2. Three Forks, 3:50.23; 3. Granite, 3:50.44; 4. Townsend, 3:52.97; 5. Jefferson, 3:55.10; 6. Whitehall, 3:59.66.

HJ 1. McCloud (Man), 6-2; 2. Nesbit (WC), 5-10; 3. Garrett Briggs (Whit), 5-8; 4. Cade Briggs (Whit), 5-8; 5. Haverfield (Dil), 5-6; 6. Flynn (Whit), 5-6.

LJ 1. Neth (Man), 22-4 ; 2. Alec Nehring (Man), 21-3 ; 3. Tate Guisti (Jeff), 20-2 ; 4. Cole Harper (BC), 20-0 ; 5. Kamps (MC), 19-2 ; 6. Buus (Harr), 18-9 .

TJ 1. Nehring (Man), 40-10; 2. Nate McGree (BC), 39-11; 3. Grossman (Man), 38-11; 4. Harper (BC), 38-11; 5. Buus (Harr), 37-0 ; 6. Benden (TB), 36-8.

PV 1. Connerton (Man), 13-0; 2. McCloud (Man), 11-0; 3. Stone (Man), 10-0; 4. Wandishin (Man), 9-0.

Discus 1. Nehring (Man), 173-0; 2. Kyle Schulte (BC), 143-0 ; 3. St. John (BC), 133-5; 4. Kamps (MC), 124-5; 5. Barta (Man), 123-1; 6. Michelotti (BC), 123-0 .

Shot put 1. Nehring (Man), 54-5; 2. Trase LeTexier (Jef), 47-4; 3. Barta (Man), 45-1 ; 4. Schulte (BC), 42-1 ; 5. Kamps (MC), 39-0; 6. Smith (MC), 38-1.

Javelin 1. Andrew Simon (Whit), 148-11; 2. Jered Padmos (Whit), 148-3; 3. Rosselot (TB), 143-4; 4. LeTexier (Jef), 129-3; Noah Fader (Jef), 121-5; Bryne (Gran), 119-0.

Girls team results
1. Manhattan 83, 2. Townsend 82, 3. Butte Central 67, 4. Twin Bridges 52, 5. Three Forks 48, 6. Manhattan Christian 39, 7. West Yellowstone 30, T8. Jefferson 16, T8. Granite 16, 10. Sheridan 14, 11T. Dillon JV, 13. 11T. Willow Creek 13, 13. Gardiner 8, T14. Lima 1, T14. Harrison 1.

Individual results
100 1. Arthun (Man), 13.28; 2. Whitney McGree (BC), 13.51; 3. Collins (WY), 13.58; 4. L. McGree (BC), 13.87; 5. Oliver (TF), 13.95; 6. Hoeffner (Town), 13.99.

200 1. Collins (WY), 27.82; 2. Kailiee Oliverson (TB), 27.83; 3. Oliver (TF), 28.92; 4. Eide (TF), 29.34; 5. Phillips (TB), 29.93; 6. Humbert (TB), 30.98.

400 1. Alex Veltkamp (MC), 1:01.98; 2. Oliverson (TB), 1:04.51; 3. Hoeffner (Town), 1:05:01; 4. W. McGree (BC), 1:05.82; Foth (TF), 1:08.39; Martinell (Lima), 1:10.96.

800 1. Veltkamp (MC), 2:32.88; 2. Jessica George (TB), 2:33.84; 3. McDonnell (Town), 2:43.51; 4. Stewart (TB), 2:44.21; 5. McGee (BC), 2:47.74; 6. Wilson (TF), 2:52.80.

1600 1. Wyse (Town), 6:05.27; 2. Madsen (Man), 6:07.78; 3. McDonnell (Town), 6:12.23; 4. McCarthy (Man), 6:15.66; 5. Wilson (TF), 6:28.30; 6. A. McGree (BC), 6:30.44.

3200 1. Madsen (Man), 13:28.05; 2. G. Wyse (Town), 13:44.11; 3. J. Wyse (Town), 14:43.25; 4. Adams (MC), 14:515.23; 5. Lynn (Town), 14:55.56; 6. Binfet (WY), 14:56.47.

110H 1. Arthun (Man), 15.24; 2. Rachael McGree (BC), 15.90; 3. Collins (WY), 16.84; 4. Kailee Oliverson (TB), 16.87; 5. Tara DeFrance (Harr), 16.89; 6. McKay (Dil), 18.26.

300H 1. Arthun (Man), 47.47; 2. Collins (WY), 48.39; 3. WIngo (Gran), 52.71.

4x100 1. Butte Central, 53.36; 2. Twin Bridges, 54.19; 3. Three Forks, 55.07.

4x400 1. Twin Bridges 4:30.30; 2. Three Forks, 4:38.48; 3. Townsend, 4:46.07; 4. Manhattan Christian, 5:07.70.

HJ 1. Allen (TF), 5-0; 2. DeFrance (Harr), 4-10; 3. Burke (Gar), 4-10; 4. Nesbit (WC), 4-8; 5. Johnson (Dil), 4-8; 6. McGuiness (Man), 4-6.

LJ 1. Arthun (Man), 17-1 ; 2. Oliver (TF), 16-6; 3. DeFrance (Harr), 15-11 ; 4. Veltkamp (MC), 15-11 ; 5. L. McGree (BC), 15-0; 6. Sullivan (Gar), 15-0.

TJ 1. R. McGree (BC), 31-8 ; 2. Nesbit (WC), 30-1; 3. Ottman (Jef), 28-3 ; 4. Hansen (Dil), 28-2 ; 5. Burke (Gar), 27-5 ; 6. Bausch (TB), 27-1 .

PV 1. Arthun (Man), 8-6; 2. McCarthy (Man), 7-6; 3. Wass (Man), 6-0; 4. Schmidt (Man), 5-6.

Discus 1. Johnson (Jef), 102-3 ; 2. Hill (Town), 95-4; 3. Smart (Sher), 91-5; 4. Schwend (Sher)

Shot put 1. Wingo (Gran), 32-8 ; 2. Harold (Town), 32-3 ; 3. Benson (MC), 31-4 ; 4. Smart (Sher), 30-7 ; 5. Hill (Town), 29-11 ; 6. Nesbit (WC), 29-9 .

Javelin 1. Aidan Dennehy (BC), 88-2; 2. Bair (Town), 86-7; 3. Hansen (Dil), 86-6; 4. Harold (Town), 80-11; 5. McGuiness (Man), 79-4; 6. Ray (TF), 70-11.