View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Jim Johnson Invitational

Date: 2016-03-31
Jim Johnson Invite
At Frenchtown

Boys

Team results
1, Frenchtown 106; 2, Thompson Falls 97; 3, Deer Lodge 69; 4, Darby 39; 5, Florence 37; 6, Noxon 33; 7, Loyola Sacred Heart 30; 8, Hot Springs 22; 9, Seeley-Swan 11; T10, Victor 10; T10, Superior 10; T12, Drummond 8; T12, Cascade 8; 14, Philipsburg 7; 15, Arlee 4; 16, St. Regis 3; 17, Alberton 1; T18, Plains 0; T18, Lincoln 0.

Individual results
100 1, Mitchell Odden, DL, 11.24; 2, Cade Benjamin, DL, 11.26; 3, Andrew King, Fren, 11.49; 4, Jacob Byrne, LSH, 11.68; 5, Trevor Paro, HS, 11.7; 6, Dyllon McDermid, DL, 11.85.

200 1, Andrew King, Fren, 23.46; 2, Colter Scully, DL, 24.27, 3, Zack Palmer, Fren, 24.42; 4, Preus Hasselbrook, LSH, 24.47; 5, Luke Ward, LSH, 24.54; 6, Owen Shields, Pburg, 24.59.

400 1, Brady Wilson, Nox, 54.54; 2, Garrett Strine, TF, 54.7; 3, Marcus Zeiler, Flo, 54.87; 4, Zack Palmer, Fren, 55.15; 5, Colt Neville, Vic, 56.09; 6, Colter Scully, DL, 56.51.

800 1, Nathan Lapinski, Sup, 2:09; 2, Bradey Wilson, Nox, 2:12.87; 3, Marcus Zeiler, Flor, 2:12.87; 4, Brock Rugg, Fren, 2:13.56, 5, Anders Holmquist, Fren, 2:13.94; 6, Logan Maughan, Seely, 2:16.82.

1600 1, Tanner Laws, TF, 4:52; 2, Bradey Wilson, Nox, 4:53; 3, Evan Duggan, Darby, 4:57.09; 4, Brock Rugg, Fren, 4:58; 5, Jaiden Rowe, Fren, 4:59; 6, Logan Maughan, Seeley, 5:01.

3200 1, Evan Duggan, Darby, 10:59.37; 2, Sam Reilly, LSH, 11:02.89; 3, Casey Jones, Fren, 11:06.33; 4, Sean Carroll, TF, 11:20.44; 5, Michael Sewell, Fren, 11:23.9, 6, Griffin Pluth, Alb, 11:37.13.

110 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, TF, 16.18; 2, Jack Powell, Victor, 16.26; 3, Quinton Johnson, Seeley, 16.62; 4, Andrew King, Fren, 17; 5, Owen Pierre, Fren, 19.03, 6, Tyler Carr, HS, 20.68.

300 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, TF, 41.71; 2, Kye McCollaum, Darby, 43.44; 3, Bradey Wilson, Noxon, 43.8; 4, Dylan Parks, Darby, 44.77; 5, David Koppang, LSH, 45.76; 6, William Kelly, Fren, 47.68.

400 relay 1, Deer Lodge 45.52; 2, Frenchtown 46.06; 3, Thompson Falls 47.09; 4, Loyola 47.34; 5, Hot Springs 48.01; 6, Seeley 48.78.

1600 relay 1, Frenchtown 4:16.62; 2, Thompson Falls 4:48.15; 3, Granite 4:55.35; 4, Loyola 4:58.92; 5, Seeley, 5:00.37; 6, Noxon, 5:06.15.

High Jump 1, Parker Spadt, Fren 6-04; 2, Brandon Porter, DL 6-02; T-3, Zach Osborne, Hot Springs 6-00; T-3, Connor Thorne, Flor 6-00; T-5, Cade Estes, Drum 5-08; T-5, Marcus Zeiler, Flor 5-08; T-5, David Koppang, Loyola 5-08.

Long Jump 1, Parker Spadt, Fren 20-01; 2, Trevor Paro, Hot Springs 19-10 1/2; 3, Cade Benjamin 19-09; 4, Ken Roth, Loyola 19-08; 5, Jack Powell, Victor 19-06; 6, Jacob Price, Fren 18-11.

Triple Jump 1, Marcus Zeiler, Flor 39-09 1/4; 2, Trevor Paro, Hot Springs 39-04 1/2; 3, Jake Gascon, TF 38-11 1/4; 4, Jacob Price, Fren 38-09; 5, Brian Baker, Arlee 37-10 1/2; 6, Jacob Byrne, Loyola 37-08.

Pole Vault 1, Jake Gascon, TF 12-00; 2, Zachary Riphenburg, Cascade 11-06; T-3, TJ Knoll, Arlee 10-00; T-3, Gabe Garr, Fren 10-00; T-3, Spencer Parke, Drum 10-00; T-6, Sawyer Johnson 9-06; T-6, Garrett Strine, TF 9-06.

Shot Put 1, Austin Forson, DL 45-03 1/2; 2, McKenzie Holt, TF 43-06.00; 3, Jesse Mecham, Fren 43-00 1/2; 4, Mitchell Odden, DL 41-04; 5, Connor Perry, Hot Springs 38-05 1/2; 6, John Beckers, Darby 38-04.

Discus 1, McKenzie Holt, TF 155-06; 2, Austin Forson, DL 152-01; 3, Jonathan Blanchard, Fren 116-01; 4, Dawson Thrasher, Flor 111-11; 5, Brock Cantrell-Field, St. Regis 109-07; 6, Addison Mueller, Hot Springs 108-01.

Javelin 1, John Beckers, Darby 172-06; 2, Kade VanElswyk, TF 163-07; 3, Caden Venters, Flor 162-06; 4, Andrew King, Fren 159-04 Frenchtown; 5, Lorenzo Camac, Fren 142-06; 6, Brock Cantrell-Field, St Regis 132-03.

Girls
Team results
1, Seeley-Swan 99; 2, Plains 80; 3, Arlee 69; 4, Thompson Falls 46; 5, Loyola Sacred Heart 38; 6, Darby 36; T7, Deer Lodge 30; T7, Frenchtown 30; 9, Drummond 21; 10, Phlipsburg 12; 11, Cascade 9; 12, St. Regis 8; T13, Superior 4; T13, Noxon 4; T15, Hot Springs 1; T15, Florence 1; T17, Victor 0; T17, Lincoln 0; T17, Alberton 0.

Individual results
100 1, Alex Bohlman, Seeley, 12.99; 2, Kenna Guenther, LSH, 13.03; 3, Brook Kolar, LSH, 13.06; 4, Ashley Revis, Arlee, 13.14; 5, Ember Schwindt, Cas, 13.26; 6, Darcy Walker, DL, 13.5.

200 1, Ashley Revis, Arlee, 27.68; 2, CiCi Benson, LSH, 28.43; 3, Casey Ehmann, Darby, 29.41; 4, Sara Kielley, Drum, 30.31; 5, Emma Daniel, LSh, 30.65; 6, Destinie Tubbs, Drum, 30.96.

400 1, Demi Horton, Plains, 63.77; 2, Donna Seekall, Drum, 64.3; 3, Kamryn Scully, DL, 64.68; 4, Andi Bohlman, Seeley, 66.58; 5, Madeleine Boller, Fren, 67.42; 6, Natalie Yokum, Arlee, 67.63.

800 1, Stephanie Robbins, Seeley, 2:33; 2, Natalie Yocum, Arlee, 2:38.29; 3, Analisa Loberg, Plains, 2:45.64; 4, Lizzy Mattson, Fren, 2:47.19; 5, Kristina Brown, Noxon, 2:53.39; 6, Kennadie Shumaker, Cascade, 2:53.53.

1600 1, Stephanie Robbins, Seeley, 5:31.14; 2, Kimberly Earhart, Plains, 5:49; 3, Lily Lang, Darby, 5:50.46; 4, Natalie Yocum, Arlee, 5:53.63; 5, Madison Kelly, St. Regis, 5:56, 6, Analisa Loberg, Plains, 6:05.

3200 1, Lily Lang, Darby, 13:11.22; 2, Demi Horton, Plains, 13:29.67; 3, Madison Kelly, St. Regis, 13:56.47; 4, Shawntaya Nelson, Arlee, 14:15.69; 5, Phalyn Fickas, Noxon, 14:48.27; 6, Jessica Heppler, Hot Springs, 15:04.55.

100 hurdles 1, Carly Hergett, Arlee, 17.38; 2, Casey Ehmann, Darby, 17.54; 3, Rebeccah Brennan, Fren, 18.01; 4, Ashley Miller, Seeley, 18.09; 5, Skylar Hollenback, LSH, 18.33; 6, Ashtynn Schlotter, Cascade, 18.78.

300 hurdles 1, Shey Hannum, TF, 49.38; 2, Ciera Wingo, Pburg, 51.9; 3, Casey Ehmann, Darby, 52.4; 4, Paige Holmes, Seeley, 52.47; 5, Rebeccah Brennan, Fren, 53.42; 6, Ashtyn Schlotter, Cascade, 54.77.

400 relay 1, Seeley-Swan 52.82; 2, Deer Lodge 53.05; 3, Loyola 53.35; 4, Plains 55.49; 5, Frenchtown 56.25; 6, Thompson Falls 58.93.

1600 relay 1, Seeley-Swan 4:28.69; 2, Arlee 4:33.95; 3, Plains 4:35.69; 4, Frenchtown 4:41.00; 5, Drummond 4:53.13; 6, Thompson Falls 5:01.00.

High Jump 1, Shey Hannum, TF 5-04; 2, Morgan Radtke, Drum 5-00; T-3, Alex Bohlman, Seeley, 4-10; T-3, Ember Schwindt, Cascade 4-10; T-5, Emilie Hinrichs, Fren 4-06; 5, Mikayla Stone, DL 4-06.00; T-5, Josee Applegate, DL, 4-06; T-5, Carly Hergett, Arlee 4-06; T-5, Bryndle Goyins, Arlee 4-06.

Pole Vault T-1, Kamryn Scully, DL 8-00; T-1, Cera Strumpfer, Seeley, 8-00; Seeley-Swan; T-3, Emma Duboise, Sup 7-06; T-3, Jaicee Senecal, DL 7-06; T-5, Madison Wheeler, TF 7-00; T-5, Shawntaya Nelson, Arlee, 7-00.

Long Jump 1, Carly Hergett, Arlee 15-11 1/2; Arlee; 2, Brook Kolar, Loyola, 15-10 Loyola-Sacred Heart; 3, Shey Hannum, TF 15-07 3/4; 4, CiCi Benson, Loyola 15-06; 5,Lulu Bohlman, Seeley 15-04 1/2; 6, Morgan Radtke, Drum 15-04 1/4.

Triple Jump T-1, Carly Hergett, Arlee 34-06; T-1, Shey Hannum, TF 34-06; 3, Morgan Radtke, Drum 32-05; 4, Ashley Miller, Seeley 31-06 1/2; T-5, Lulu Bohlman, Seeley 29-09; T-5, Kenna Guenther, Loyola 29-09.

Shot Put 1, Leah Thompson, Plains 39-02 1/2; 2, Jessica Thompson, Plains 37-02; 3, Adeline Richardson, Fren 33-11; 4, Ciera Wingo, Granite 33-09; 5, Kelsey Philpott, Fren 32-02 1/2
6, Ariel Clark, DL 29-11

Discus 1, Leah Thompson, Plains, 132-00; 2, Jessica Thompson, Plains, 114-05; 3, Kelsey Philpott, Fren, 112-01; 4, Adeline Richardson, Fren 99-07; 5, Tessa Grimes, Seel 97-00;
6, Kara Altmiller, Plains 95-02.

Javelin 1, Kimberly Earhart, Plains 142-04; 2, Carley Vonheeder, Plains 133-02; 3, Alex Bohlman, Seeley, 122-05; 4, Shey Hannum, TF, 112-01; 5, Lindsay Laws, TF, 112-0; 6, Jessica Thompson, Plains 104-03.