View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Western C Divisional

Date: 2015-05-16
Western C Divisional
Dornblaser Field
At Missoula

GIRLS

Team scores 1, Seeley-Swan 76; 2, Harrison 72; 3, Arlee 68; 4, West Yellowstone 63; 5, Darby 50; 6, Shields Valley 41; 7, Manhattan Christian 39; 8, Twin Bridges 31; 9, Drummond 17; 10, Charlo 16.5; 11, Ennis 14.5; 12, White Sulphur Springs 12; 13, Victor 10; 13, Superior 10; 15, Willow Creek 6; 16, Lima 1.

100 1, Keely Ehmann, Darby, 12.96; 2, Alex Bohlman, SS, 13.09; 3, Alex Adams, Arlee, 13.23; 4, Sienna Brown, Charlo, 13.41; 5, Julia Cox, TB, 13.57; 6, Michaela Madden, TB, 13.61.

200 1, Keely Ehmann, Darby, 26.45; 2, Kylie Kerkaert, SV, 26.99; 3, Jewlz Collins, WY, 27.19; 4, Alex Bohlman, SS, 27.24; 5, Alex Veltkamp, MC, 27.88; 6, Ashley Revis, Arlee, 28.05.

400 - 1, Keely Ehmann, Darby, 58.31 (Blythe Hommes, 1992, 58.91); 2, Alex Veltkamp, MC, 58.85; 3, Jewlz Collins, WY, 59.48; 4, Kailee Oliverson, TB, 1:02.38; 5, Stephanie Robbins, SS, 1:02.56; 6, Shae Sager, SV, 1:02.75.

800 1, Bailee Parker, WY, 2:18.72* (Parker, WY, 2:19.88, 2014); 2, Stephanie Robbins, SS, 2:21.17; 3, Alex Veltkamp, MC, 2:26.35; 4, Josie Jenkins, Ennis, 2:30.49; 5, Becca Whitesell, Arlee, 2:33.45; 6, Shayna Nagy, Charlo, 2:36.33.

1600 -- 1, Bailee Parker, WY, 5:07.28 (Bailee Parker, 2014, 5:10.85); 2, Stephanie Robbins, SS, 5:24.96; 3, Nikki Aiken, MC, 5:29.14; 4, Lily Lang, Darby, 5:31.55; 5, Josie Jenkins, Ennis, 5:40.10; 6, Emily Stosich, Lima, 5:44.91.

3,200 1, Bailee Parker, WY, 11:09.48* (Paker, WY, 11:25.03); 2, Nikki Aiken, MC, 11:54.54; 3, Stephanie Robbins, SS, 11:56.45; 4, Lily Lang, Darby, 11:58.47; 5, Seanna Abrahamsen, Darby, 12:41.27; 6, Brooklyn Foust, Charlo, 13:07.74.

400 relay -- 1, Arlee 'A' 51.60; 2, Shields Valley 'A' 51.69; 3, Twin Bridges 'A' 52.75; 4, Darby 'A' 52.85; 5, Ennis 'A' 53.49; 6, Man. Christian 'A' 53.80.

1,600 relay 1, Seeley-Swan (Paige Holmes, Alex Bohlman, Elizabeth Done, Stephanie Robbins), 4:12.62; 2, Shields Valley 4:16.22; 3, Twin Bridges 4:17.06; 4, West Yellowstone, 4:18.63; 5, Darby 4:21.97; 6, Arlee 4:22.02.

100 hurdles 1, Taya DeFrance, Harrison, 15.91; 2, Carly Hergett, Arlee, 16.43; 3, Kayla Gagen, SV, 17.55; 4, Cheyenne Nagy, Charlo, 17.57; 5, Audrey George, TB, 17.78; 6, Mesa Williams, WSS, 18.07.

300 hurdles 1, Jewlz Collins, WY, 47.67; 2, Taya DeFrance, Harrison, 48.65; 3, Audrey George, TB, 49.56; 4, Paige Holmes, SS, 50.38; 5, Kayla Gagen, SV, 50.81; 6, Genna Barrett, WSS, 50.93.

Pole vault 1, Alex Adams, Arlee, 8-6; 2, Cera Strumpfer, SS, 8-0; 3, Sabrina Shows, Drummond, 7-6; 4, Danika Philpott, Ennis, j7-6; 5, Sakoya Gaustad, Charlo, 7-0; 5, Cheyenne Shields, Ennis, 7-0.

Long jump 1, Carly Hergett, Arlee, 16-0.5; 2, Britt Cooper, Harrison, 15-7.5; 3, Taya DeFrance, Harrison, 15-5.75; 4, Tori Johnston, Darby, 15-4.5; 5, Kylie Kerkaert, SV, 15-3.25; 6, Alex Adams, Arlee, 15-2.75.

High jump - 1, Morgan Radtke, Drum, 5-00.00; 2, Alex Bohlman, SS, 4-10.00; 3, Addie Jo Nesbit, WC, J4-10.00; 4, Marissa Koke, Sup, J4-10.00; 5, Taya DeFrance, Har, J4-10.00; 6, Jenna Heine, WY, 4-08.00.

Triple jump - 1, Carly Hergett, Arlee, 34-04.50; 2, Britt Cooper, Har, 34-00.75; 3, Kylie Kerkaert, SV, 34-00.50; 4, Taya DeFrance, Har, 33-00.00; 5, Katie Revis, Arlee, 32-08.25; 6, Morgan Radtke, Drum, 32-03.50.

Shot put 1, Sarah Schlepp, WSS, 35-9.5; 2, Britt Cooper, Harrison, 34-8.5; 3, Lindsey Benson, MC, 33-9.5; 4, Emily Riddle, Superior, 33-4.5; 5, Carlyjean Conley, Victor, 33-3; 6, Lindsey Tryon, Charlo, 31-9.25.

Discus 1, Britt Cooper, Harrison, 108-8; 2, Carlyjean Conley, Victor, 105-5; 3, Ashley Revis, Arlee, 99-5; 4, Lindsey Tryon, Charlo, 95-6; 5, Lindsey Benson, MC, 93-7; 6, Caitlin Klatt, Ennis, 90-11.

Javelin - 1, Alex Bohlman, SS, 123-11; 2, Britt Cooper, Har, 118-04; 3, Alexis Mitic, WY, 109-09; 4, Mara Johnson, TB, 106-11; 5, Marissa Koke, Sup, 101-04; Bryndle Goyings, Arlee, J101-04.

BOYS

Team scores 1, Ennis 86.33; 2, Manhattan Christian 55; 3, White Sulphur Springs 52; 4, Twin Bridges 49.33; 5, Charlo 48; 6, Hot Springs 36.33; 7, Darby 36; 8, Shields Valley 24; 8, Superior 24; 10, Victor 20; 10, Arlee 20; 12, Noxon 16; 13, Seeley-Swan 15; 13, Drummond 15; 15, Harrison 12; 16, Philipsburg 8; 17, St. Regis 6; 18, Two Eagle River 2; 18, West Yellowstone 2.

100 1, Michael Delaney, Charlo, 11.12; 2, Cleet Wrzesinksi, Ennis, 11.18; 3, David Keena, MC, 11.26; 4, Anthony Byrns, HS, 11.30; 5, Isaac Desjarlais, Arlee, 11.36; 6, Danny Mannix, Drummond, 11.58.

200 1, Cleet Wrzesinksi, Ennis, 22.69; 2, David Keena, MC, 22.71; 3, Anthony Byrns, HS, 23.10; 4, Michael Delaney, Charlo, 23.57; 5, Jed Fike, Harrison, 23.68; 6, Danny Mannix, Drummond, 23.78.

400 - 1, Bill Yeager, TB, 50.36; 2, Isaac Desjarlas, Arlee, 51.15; 3, Anthony Byrns, HS, 51.43; 4, Danny Mannix, Drum, 52.03; 5, Tristen Guillot, TB, J52.03; 6, Gilbert Perez, WY, 52.32.

800 - 1, Tristen Guillot, TB, 1:57.36; 2, Bradey Wilson, Noxon, 1:58.84; 3, Daniel Buchignani, MC, 2:00.52; 4, Nathan Lapinski, Sup, 2:00.62; 5, Dalton Delaney, Charlo, 2:05.47; 6, Logan Maughan, SS, 2:07.34.

1,600 1, Nathan Lapinski, Superior, 4:36.30; 2, Tristen Guillot, TB, 4:36.51; 3, Daniel Buchignani, MC, 4:37.81; 4, Bradey Wilson, Noxon, 4:37.85; 5, Evan Duggan, Darby, 4:40.94; 6, Peyton Jones, WSS, 4:42.53.

3,200 1, Logan Maughan, SS, 10:07.59; 2, Nathan Lapinski, Superior, 10:11.74; 3, Evan Duggan, Darby, 10:20.42; 4, Dalton Delaney, Charlo, 10:39.01; 5, Peyton Jones, WSS, 10:40.72; 6, Colter Ross, WY, 10:49.61.

100 hurdles 1, Cleet Wrzesinski, Ennis, 15.16; 2, Ethan Nyhart, WSS, 16.12; 3, Blake Bowen, Victor, 16.57; 4, Jesse Long, Charlo, 16.63; 5, Quinton Johnson, SS, 16.73; 6, Gabe Johnson, TB, 16.82.

300 hurdles 1, Cleet Wrzesinski, Ennis, 40.02; 2, Jake Wendt, WSS, 42.98; 3, Michael Delaney, Charlo, 43.03; 4, Bradey Wilson, Noxon, 43.18; 5, Kye McCollaum, Darby, 43.32; 6, Harold Yocum, Arlee, 43.57.

400 relay -- 1, Ennis 'A' 43.94 (Charlo, 2011, 44.06); 2, Hot Springs 'A' 45.66; 3, Shields Valley 'A' 45.70; 4, Arlee 'A' 45.80; 5, Charlo 'A' 45.83; 6, WSS 'A' 46.16.

1,600 relay 1, Charlo (Dalton Delaney, Michael Delaney, Trent Dennison, Chandler Krahn), 3:35.60; 2, Manhattan Christian 3:37.91; 3, Twin Bridges 3:38.51; 4, Arlee 3:38.81; 5, Philipsburg 3:39.16; 6, Ennis 3:39.79.

Pole vault 1, Walker McKitrick, Ennis, 13-6; 2, Haakon Fredrickson, Ennis, 12-0; 3, Tony Bergerson, Drummond, j12-0; 4, Kyle Couture, Charlo, 11-6; 5, Bridger LaPierre, Superior, j11-6; 6, Bridger Smith, Charlo, j11-6.

Long jump 1, Cole Fairchild, SV, 21-1.75; 2, Corbin Wood, Ennis, 20-10.5; 3, Ethan Nyhart, WSS, 20-4; 4, Trevor Paro, HS, 20-0; 5, Kamiah Payne, TER, 19-11.25; 6, Wylie Leo, Ennis, 19-7.5.

High jump - 1, Kevin Blanksma, MC, 6-00.00; 2, Cole Fairchild, SV, 5-10.00; 3, Brandon Managhan, St. Reg, J5-10.00; 4, Tanner Hoff, HS, 5-08.00; 4, Corbin Wood, Ennis, 5-08.00; 4, Kaleb Bausch, TB, 5-08.00.

Triple jump - 1, Jed Fike, Har, 43-06.00; 2, Kevin Blanksma, MC, 42-03.00; 3, Trevor Paro, HS, 42-01.25; 4, Ethan Nyhart, WSS, 41-08.25; 5, Mark Estes, Drum, 39-11.25; 6, Kyler Clinkenbeard, Arlee, 39-08.50.

High jump 1, Kevin Blanksma, MC, 6-0; 2, Cole Fairchild, SV, 5-10; 3, Brandon Managhan, SR, j5-10; 4, Tanner Hoff, HS, 5-8; 5, Corbin Wood, Ennis, 5-8; 4, Kaleb Bausch, TB, 5-8.

Shot put 1, Austin Brentlinger, TB, 50-1; 2, Joe Caicedo, Darby, 44-6.5; 3, Walker Gruszie, WSS, 43-9.5; 4, Ryan Lewis, Vicor, 42-11.75; 5, Justin Grimes, SS, 41-9.25; 6, Danny Mannix, Drummond, 40-5.25.

Discus 1, Derek Heggen, WSS, 143-1; 2, Ty Morgan, Ennis, 133-7; 3, Sean Cooney, Philipsburg, 132-1; 4, Ryan Lewis, Victor, 126-0; 5, Brad Kamps, MC, 125-5; 6, Dugan Runkel, Charlo, 122-2.

Javelin - 1, Joe Caicedo, Darby, 194-01; 2, John Beckers, Darby, 157-03; 3, Greg Charlton, Victor, 151-09; 4, Derek Heggen, WSS, 146-08; 5, Jordan Barfuss, WSS, 146-04; 6, Cole Visser, MC, 145-08.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/western-c-divisional-track-seeley-swan-ennis-take-western-c/article_f5b59d0f-9b0b-5f15-842f-ec5a5dee2ffe.html