View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 14C Districts

Date: 2015-05-07
14C Districts
At Polson

BOYS

Team scores 1, Charlo 165; 2, Hot Springs 109; 3, Arlee 97; 4, Noxon 60; 5, Superior 44; 6, St. Regis 39; 7, Two Eagle River 11.

100 1, Isaac Desjarlais, Arl, 11.69; 2, Anthony Byrns, HS, 11.71; 3, Michael Delaney, Cha, 11.93; 4, Trevor Paro, HS, 12.05; 5, Comfort Bolen Jr., TER, 12.14; 6, PJ Haynes, Arl, 12.54.

200 1, Anthony Byrns, HS, 23.60; 2, Michael Delaney, Cha, 24.04; 3, Chandler Krahn, Cha, 25.48; 4, Jesse Long, Cha, 25.73; 5, PJ Haynes Arl, 25.94; 6, Harold Yocum, Arl, 26.20.

400 1, Isaac Desjarlais, Arl, 52.36; 2, Anthony Byrns, HS, 52.353; 3, Bradey Wilson, Nox, 53.67; 4, Chandler Krahn, Cha, 54.95; 5, Austin Johnson, Nox, 57.51; 6, Colt Brazill, Arl, 59.00.

800 1, Bradey Wilson, Nox, 2:06.14; 2, Nathan Lapinski, Sup, 2:06.93; 3, Isaac Desjarlais, Arl, 2:11.33; 4, Austin Johnson, Nox, 2:12.28; 5, Dalton Delaney, Cha, 2:13.59; 6, Trent Dennison, Cha, 2:14.01.

1600 1, Nathan Lapinski, Sup, 4:39.59; 2, Bradey Wilson, Nox, 4:47.66; 3, Dalton Delaney, Cha, 4:54.16; 4, Zach Felsman, Arl, 4:57.02; 5, Blaine Carr, HS, 5:01.69; 6, Austin Johnson, Nox, 5:04.89.

3200 1, Dalton Delaney, Cha, 10:45.07; 2, Nathan Lapinski, 10:45.24; 3, Austin Johnson, Nox, 11;27.37; 4, Zane Hafliger, Cha, 12:57.61; 5, Devon Siech, Cha, 13:09.89; 6, Ebon Jons, ST, 15:29.11.

110 hurdles 1, Jesse Long, Cha, 17.65; 2, Harold Yocum, Arl, 18.32; 3, Stetson Stipe, Cha, 18.33; 4, Tanner Hoff, HS, 18.49; 5, Kyler Clinkenbeard, Arl, 19.86; 6, Nik Mueller, Nox, 20.66.

300 hurdles 1, Michael Delaney, Cha, 42.39; 2, Bradey Wilson, Nox, 42.74; 3, Harold Yocum, Arl, 44.06; 4, Nate Gray, HS, 45.18; 5, Jesse Long, Cha, 45.27; 6, Tanner Hoff, HS, 47.79.

400 relay 1, Arlee (Leondra Bolin, PJ Haynes, Harold Yocum, Isaac Desjarlais), 45.97; 2, Charlo 46.44; 3, Hot Springs 47.54; 4, Noxon 50.71; 5, Superior 51.59.

1600 relay 1, Charlo (Chandler Krahn, Michael Delaney, Trent Dennison, Dalton Delaney), 3:39.95; 2, Arlee 3:43.54; 3, Noxon 3:52.01; 4, Hot Springs 4:04.76; 5, Superior 4:15.44.

High jump 1, Andrew Managhan, SR, 5-10; 2, Brandon Managhan, SR, 5-10; 3, Tanner Hoff, HS, 5-10; 4, Zach Osborn, HS, 5-6; 5, Kyler Clinkenbeard, Arl, 5-4; 6, Leondra Bolin, Arl, 5-4;

Pole vault 1, Kyle Couture, Cha, 11-6; 2, Bridger LaPierre, Sup, 11-0; 3, Bridger Smith, Cha, 10-6; 4, George Shick, Arl, 9-6; 5, Ty Adams, Arl, 9-0; 6, TJ Knoll, Arl, 9-0.

Long jump 1, Trevor Paro, HS, 20-2; 2, Kamiah Payne, TER, 20-1.5; 3, Andrew Managhan, SR, 19-7; 4, Kyler Clinkenbeard, Arl, 19-3.75; 5, Leondra Bolin, Arl, 18-4.25; 6, Comfort Bolen Jr., TER, 17-8.5.

Triple jump 1, Trevor Paro, HS, 41-4; 2, Andrew Managhan, SR, 41-3; 3, Kyler Clinkenbeard, Arl, 39-5.5; 4, Leondra Bolin, Arl, 37-9.5; 5, Kane Sheyner, Cha, 35-8.5; 6, Justin Silva, HS, 35-3.

Shot put 1, Dugan Runkel, Cha, 43-3.5; 2, Brady Fryberger, Cha, 36-4; 3, Tanner Hoff, HS, 36-3.5; 4, Gary Wadman, Nox, 35-11; 5, Addison Mueller, HS, 36-3.5; 6, Brad Brazill, Arl, 34-4.

Discus 1, Dugan Runkel, Cha, 124-9.5; 2, Kane Shenyer, Cha, 106-9; 3, Bridger LaPierre, Sup, 104-9.25; 4, Addison Mueller, HS, 103-8; 5, Brady Fryberger, Cha, 103-2.5; 6, Nate Gray, HS, 101-4.5.

Javelin 1, Bridger Smith, Cha, 150-7; 2, Tanner Hoff, HS, 143-5; 3, Andrew Managhan, SR, 135-3; 4, Nate Gray, HS, 135-0; 5, Blaine Carr, HS, 1310-10; 6, PJ Haynes, Arl, 128-1.

GIRLS

Team scores 1, Arlee 222; 2, Charlo 140; 3, Superior 110; 4, Noxon 34; 5, St. Regis 4; 5, Two Eagle River 4; 7, Hot Springs 1.

100 Ashley Revis, Arl, 13.66; 2, Alex Adams, Arl, 13.94; 3, Sienna Brown, Cha, 14.24; 4, Marissa Koke, Sup, 14.28; 5, Katie Revis, Arl, 14.53; 6, Bethanie Ulrick, Nox, 14.84.

200 1, Ashley Revis, Arl, 27.71; 2, Sienna Brown, Cha, 29.21; 3, Marissa Koke, Sup, 29.51; 4, Katie Revis, Arl, 29.89; 5, Becca Whitesell, Arl, 30.66; 6, Bethanie Ulrick, Nox, 30.90.

400 1, Carly Hergett, Arl, 1:04.76; 2, Bryndle Goyins, Arl, 1:07.82; 3, Shawntaya Nelson, Arl, 1:09.46; 4, Bethanie Ulrick, Nox, 1:11.56; 5, Nadeia Ewoniuk, Sup, 1:13.04; 6, Pia Heggelund, HS, 1:14.40.

800 1, Becca Whitesell, Arl, 2:42.08; 2, Shayna Nagy, Cha, 2:42.58; 3, Brookyln Foust, Cha, 2:44.37; 4, Shawntaya Nelson, Arl, 2:50.96; 5, Bryndle Goyins, Arl, 3:06.42; 6, Cory Brodmerkle, Nox, 3:43.48.

1600 1, Becca Whitesell, Arl, 5:58.86; 2, Brookyln Foust, Cha, 6:01.76; 3, Shayna Nagy, Cha, 6:01.77; 4, Cory Brodmerkle, Nox, 8:03.75; 5, Kory McVicker, Arl, 8:16.79.

3200 1, Brooklyn Foust, Cha, 14:39.47; 2, Shayna Nagy, Cha, 14:39.49; 3, Shawntaya Nelson, Arl, 14:51.24; 4, Ella Lindbergh, Arl, 15:33.75; 5, Phalyn Fickas, Nox, 15:34.59.

100 hurdles 1, Carly Hergett, Arl, 17.26; 2, Cheyenne Nagy, Cha, 19.09; 3, Kristin Webley, Nox, 21.47; 4, Mackenzie Mueller, Sup, 21.54; 5, Hilary VanVleet, Nox, 22.11; 6, Abby Yocum, Arl, 22.34.

300 hurdles 1, Cheyenne Nagy, Cha, 50.93; 2, Abby Yocum, Arl, 56.11; 3, Mackenzie Mueller, Sup, 57.19; 4, Hilary VanVleet, Nox, 57.60; 5, Nadeia Ewoniuk, Sup, 58.21; 6, Kristin Webley, Nox, 59.52.

400 relay 1, Arlee (Katie Revis, Alex Adams, Becca Whitesell, Ashley Revis), 52.28; 2, Charlo 55.63; 3, Superior 56.86; 4, Noxon 1:01.49.

1600 relay 1, Arlee (Becca Whitesell, Bryndle Goyins, Carly Hergett, Ashley Revis), 4:23.98; 2, Charlo 4:32.63; 3, Superior 5:23.55.

High jump 1, Marissa Koke, Sup, 4-10; 2, Hailey Kelly, Sup, 4-9; 3, Abby Yocum, Arl, 4-6; 4, Bryndle Goyins, Arl, 4-6; 5, Mackenzie Mueller, Sup, 4-4; 6, Sienna Brown, Cha, 4-4.

Pole vault 1, Alex Adams, Arl, 9-0; 2, Emma Duboise, Sup, 8-0; 3, Danielle Ewoniuk, Sup, 7-0; 4, Sakoya Gaustad, Cha, 7-0; 5, Kassidy Rubel, Arl, 6-0; 6, Nadeia Ewoniuk, Sup, 5-6.

Long jump 1, Alex Adams, Arl, 14-11.5; 2, Carly Hergett, Arl, 14-1; 3, Katie Revis, Arl, 14-0.5; 4, Bethanie Ulrick, Nox, 14-0.5; 5, Hailey Kelly, Sup, 13-4.5; 6, Abby Yocum, Arl, 13-4.

Triple jump 1, Carly Hergett, Arl, 33-4; 2, Katie Revis, Arl, 31-6.5; 3, Abby Yocum, Arl, 29-11.5; 4, Ashley Shenyer, Cha, 29-3.5; 5, Hailey Kelly, Sup, 29-2.25; 6, Kathleen Cox, Cha, 27-7.5.

Shot put 1, Emily Riddle, Sup, 33-9; 2, Lindsey Tryon, Cha, 33-0.5; 3, Danielle Ewoniuk, Sup, 30-2; 4, Danielle Adler, TER, 28-10; 5, Telesa Truman, Cha, 28-9.5; 6, Sakoya Gaustad, Cha, 28-6.5.

Discus 1, Lindsey Tryon, Cha, 94-4.75; 2, Ashley Tryon, Cha, 88-9.75; 3, Ashley Revis, Arl, 88-6.5; 4, Ashley Mock, Cha, 84-11.25; 5, Emily Riddle, Sup, 84-7; 6, Sakoya Gaustad, Cha, 82-8.

Javelin 1, Marissa Koke, Sup, 103-00; 2, Bryndle Goyins, Arl, 101-6; 3, Hailey Kelly, Sup, 93-2; 4, Jasmine Jones, SR, 79-9.5; 5, Telesa Truman, Cha, 78-6; 6, Danielle Ewoniuk, Sup, 78-4.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-arlee-charlo-win-district--c-titles/article_53c3fd2e-69cc-52a5-9d46-5b46d9a434aa.html