View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 4C Districts

Date: 2015-05-07
4C Districts
At Baker

BOYS

Team scores: 1. Broadus, 187; 2. Jordan, 151; 3. Ekalaka, 47; 4. Terry, 45; 5. Melstone, 38; 6. Wibaux, 4; Rosebud, 2.

100: Connor Murnion, Jor, 11.03; Kelly Murnion, Jor, 11.48; Kyle Schwede, Eka, 11.48; Tyrone Hageman, Jor, 12.05; Wrye Williams, Bro, 12.22; Garrett Greslin, Bro, 12.23

200: Connor Murnion, Jor, 22.59; Kelly Murnion, Jor, 22.76; Dylan Butler, Jor, 24.97; Tyrone Hageman, Jor, 24.99; Garrett Greslin, Bro, 25.4; Pedro Cordoso, Jor, 25.51

400: Kelly Murnion, Jor, 53.33; Wrye Williams, Bro, 55.91; Spencer Fortner, Bro, 56.97; Lane Stickel, Ter, 57.06; Zsombor Kollar, Mel, 57.3; Pedro Cordos, Bro, 58.51

800: Spencer Fortner, Bro, 2:15.38; Seth Murnion, Jor, 2:17.89; Chris Kaaber, Mel, 2:18.94; Eric Swenson, Bro, 2:21.16; Trey Tankersly, Jor, 2.23:21; Carter Lynch, Bro, 2:25.41

1,600: Carter Lynch, Bro, 5:22.73; Eric Swenson, Bro, 5:23.04; Seth Murnion, Jor, 5:24.6; Chris Kaaber, Mel, 5:29.3; Jason Loomis, Ter, 5:33.55; Spencer Fortner, Bro, 5:37.21

3,200: Carter Lynch, Bro, 11:22.09; Jason Loomis, Ter, 11:23.14; Eric Swenson, Bro, 11:47.75; Tim Herzog, Bro, 12:14.23; Sean Loomis, Ter, 12:17.54; Avery Smith, Bro, 13:26.91

110 hurdles: Kyle Schwede, Eka, 16.22; Tanner Fix, Eka, 16.47; Clifford Scarber, Bro, 16.54; Dylan Butler, Jor, 19.35; Brett Rosencranz, Bro, 23.11.

300 hurdles: Tanner Fix, Eka, 43.25; Kyle Schwede, Eka, 43.38; Clifford Scarber, Bro, 45.92; Tate Lunde, Wib, 49.3; Brett Rosencranz, Bro, 56.86

400 relay: Broadus, 48.75; Terry, 50.67

1,600 relay: Broadus, 3:55.77; Melstone, 4:13.73; Terry, 4:17.19

Long jump: Ty Stanton, Jor, 20-10; Connor Murnion, Jor, 20-1; Garrett Greslin, Bro, 18-10; Lane Stickel, Ter, 18-9; Tanner Fix, Eka, 18-6; Kelly Murnion, Jor, 18-2.

High jump: Connor Murnion, Jor, 5-8; Clifford Scarber, Bro, 5-6; Ty Stanton, Jor, 5-6; Garrett Greslin, Bro, 5-4; Austin Kountz, Ter, 5-4; Tanner Fix, Eka, 5

Triple jump: Ty Stanton, Jor, 44-3; Lane Stickel, Ter, 42-2; Connor Murnion, Jor, 42-; Kelly Murnion, Jor, 40-7; Andrew Gaskill, Bro, 39-; Tanner Fix, Eka, 38-2.

Pole vault: Tate Lund, Wib, 8.

Shot put: Pedro Cordoso, Bro, 44-4; Xavier Simmons, Mel, 36-1; Jay Randall, 35-11; Kevin Cervantes, Bro, 35-10; Chris Kaaber, Mel, 35-8; Bryce Traub, Bro, 35-3.

Discus: Kenton Stradinger, Bro, 117-9; Jay Randall, Bro, 111-4; Tyrone Hageman, Jor, 104-1; Dylan Butler, Jor, 103-11; Shay Adler, Ros, 97-7; Bryce Traub, Bro, 97-2.

Javelin: Wrye Williams, Bro, 142-4; Xavier Simmons, Mel, 141-4; Tyrone Hageman, Jor, 137-6; Cory West, Bro, 134-5; Kenton Stradinger, Bro, 123-2; Colin Buck, Eka, 116-4.

GIRLS

Team scores: 1. Broadus, 164; 2. Melstone, 71; 3. Terry, 65; 4. Wibaux, 63; 5. Ekalaka, 46; 6. Jordan, 25; 7. Plevna, 8; 8. Rosebud, 2.

100: Taylor Price, Bro, 13.26; Amy Riley, Bro, 13.83; Lexi Begger, Wib, 14.04; Kylee Davis, Wib, 14.26; Bailey Burley, Bro, 14.54; YuChi Wang, Eka, 15.26

200: Taylor Price, Bro, 27.95; Amy Riley, Bro, 29.67; Sarah Early, Bro, 30.12; Bailey Burley, Bro, 31.59; KK Meechei, Ros, 31.65; DeLaney Davis, 33.07.

400: BreElle Wacker, Mel, 1:08.85; Sage Collins, Bro, 1:10.68; Sarah Early, Bro, 1:14.71; Royce Bonsell, Eka, 1:16.04; Jenny Hofer, Mel, 1:16.11

800: BreElle Wacker, Mel, 2:38.92; Didi Kaya, Mel, 2:49.89; Olivia Fitzgerald, Jor, 2:51.03; Heather LaPlant, Bro, 2:54.66; Toni Schieffer, Wib, 3:08.35; Alicia McAlpine, Bro, 3:10.08

1,600: BreElle Wacker, Mel, 5:35.51; DiDi Kaya, Mel, 6:30.01; Olivia Fitzgerald, Jor, 6:31.07; Nicole Allerdings, Plev, 6:38.49; Andrea Swenson, Bro, 7:13.15; Alicia McAlpine, Bro, 7:15.24

3,200: BreElle Wacker, Mel, 12:10.83; DiDi Kaya, Mel, 14:02.58; Olivia Fitzgerald, Jor, 14:19.67; Nicole Allerdings, Ple, 14:51.49; Alicia McAlpine, Bro, 15:36.25

100 hurdles: Kim Elmore, Eka, 18.82; Katelynn Mendenhall, Ter, 19.62; Christen Johnson, Bro, 20.72; Kyleigh Bonsell, Eka, 21; Danielle Kittleman, Eka, 21.22

300 hurdles: Katelynn Mendenhall, Ter, 59.81; Kim Elmore, Eka, 1:00.15; Toni Schieffer, Wib, 1:03.66; Christen Johnson, Bro, 1:09.97

400 relay: Broadus, 55.06

1,600 relay: Broadus, 5:02.1

Long jump: Sarah Early, Bro, 14-6; Sage Collins, Bro, 14-6; Lexi Begger, Wib, 14-4; Kim Elmore, Eka, 13-10; Amy Riley, Bro, 13-9; DiDi Kaya, Mel, 13-8

High jump: Sage Collins, Bro, 4-8; Lexi Begger, Wib, 4-4; Katelynn Mendenhall, Ter, 4-4; Shelbie Teeters, Wib, 4-2.

Triple jump: Taylor Price, Bro, 35-2; Kim Elmore, Eka, 31-2; Katelynn Mendenhall, Ter, 30-11; DiDi Kaya, Mel, 30-5; Lexi Begger, Wib, 28-7.

Pole vault: No participants reported.

Shot put: Halle Keltner, Ter, 35-6; Taylor Price, Bro, 34-9; Riata Smith, Ter, 32-7; Tarissa Phipps, Jor, 31-6; Olivia Fitzgerald, Jor, 31-2; Kylee Davis, Wib, 29-

Discus: Halle Keltner, Ter, 99-8; Riata Smith, Ter, 87-11; Kylee Davis, Wib, 86-1; Danielle Kittleman, Eka, 77-5; Toni Scheiffer, Wib, 75-1; Sutera Deechuen, Eka, 70-2

Javelin: Toni Schieffer, Wib, 116-7; Heather LaPlant, Bro, 107-8; Lexi Begger, Wib, 101-7; Bailey Burley, Bro, 101-6; Christen Johnson, Bro, 93-7; Olivia Fitzgerald, Jor, 89-2.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_51164395-b2b7-5e21-9f17-80e9f42778d8.html#ixzz3ZXzjaYym