View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 9C Districts

Date: 2015-05-06
9C Districts
At Havre

GIRLS

Team Scores Chinook 157, North Star 148, Fort Benton 116, Big Sandy 31, Turner 29, Chester/J-I 16, Hays-Lodge Pole 10, Box Elder 7.

100 1. Tylynn Rettig, NS, 12.96; 2. Kailey Kleinjan, CHI, 13.03; 3. Maddy Thompson, FB, 13.64; 4. Lisa Pegar, BS, 14.26; 5. Sheridan Spicher, NS 14.34; 6. Katelin Harvey, NS, 14.92.

200 1. Tylynn Rettig, NS, 27.09; 2. Kailey Kleinjan, CHI, 27.79; 3. Jaye Anderson, TUR, 29.11; 4. Emmi Ernst, FB, 29.81; 5. Lisa Pegar, BS, 30:15; 6. Katelyn Neibauer, CHI, 30.24.

400 1. Kaitlyn Bird, FB, 1:05.92; 2. Jaye Anderson, TUR, 1:07.83; 3. Katelyn Neibauer, CHI, 1:08.39; 4. Katelin Harvey, NS, 1:09. 99; 5. Dianna Snow, HLP, 1:10.56; 6. Layla Brinkerkoff, FB, 1:10.63;

800 1. Kaitlyn Bird, FB, 2:34.2; 2. Hannah Weber, CHI, 2:39.9; 3. Katelin Harvery, NS, 2:49.2; 4. Cassidy McCarthy, FB, 2:43.2; 5. Jessica Roth, BS, 2:45.3; 6. Jaye Anderson, TUR, 2:47.76.

1,600 1. Hannah Weber, CHI, 6:05; 2. Jessica Roth, BS, 6:06; 3.Cassidy McCarthy, FB, 6:21; 4. Kimberly Taylor, FB, 6:35; 5. Maddy Reichelt, BS, 6:46; 6. Brooke Elliot, CHI, 7:12.

3,200 1. Kimberly Taylor, FB, 14:07; 2. Maddy Reichelt, BS, 14:39; 3. Megan Kurtz, NS, 16:12; 4. Vinnessa Lundstrom, CHI, 18:12.

100 Hurdles 1. Taylor Neibauer, CHI, 19.00; 2. Sheridan Spicher, NS, 19.15; 3. Lilly Pedersen, NS, 19.73; 4. Peyton Cole, C/J-I, 20.75; 5. Katelyn Hansen, C/J-I, 21.03; 6. Jenna Leader, BS, 23.07.

300 Hurdles 1. Kaitlyn Bird, FB, 50.7; 2. Lily Pedersen, NS, 53.17; 3. Taylor Neibauer, CHI, 53.21; 4. Sheridan Spicher, NS, 54.17; 5. Ali Evans, FB, 57.69; 6. Samantha Pester, NS, 1:00.

4x100 relay 1. Chinook, 55.43; 2. Fort Benton, 56.07; 3. North Star, 1:02.56;

4x400 relay 1. Fort Benton, 4:42; 2. Chinook, 4:47; 3. North Star, 5:25; 4. Hays-Lodge Pole, 6:59.8.

High Jump 1. Kelsey Mathon, CHI, 4-06; 2. Rennay Watkins, TUR, 4-06; 3. Abi Ellison, CHI, 4-06; 4. Samantha Pester, NS, 4-02; 5. Peyton Cole, C/J-I, 4-02; 6. Alis Evans, FB, 4-00.

Pole Vault 1. Tylynn Rettig, NS, 9-06; 2. Cassidy McCarthy, FB, 8-06; 3. Jaye Anderson, TUR, 6-75; 4. Peyton Cole, C/J-I, 7-00; 5. Lily Pedersen, NS, 6-00; 6. Megan Kurtz, NS, 6-00.

Long jump 1. Tylynn Rettig, NS, 16-00; 2. Maddy Thompson, FB, 15-03; 3. Jaye Anderson, TUR, 14-06; 4. Abi Ellison, 14-03; 5. Kayona Frazer, C/J-I, 14-01; 6. Lily Pedersen, NS, 13-11.

Triple Jump 1. Abi Ellison, CHI, 32-06; 2. Tylynn Rettig, NS, 31-06; 3. Lily Pedersen, NS, 30-01; 4. Jenna Leader, BS, 29-11; 5. Emmi Arnst, 29-09; 6. Kayona Fraser, C/J-I, 29-09.

Shot Put 1. Brittney Nelson, CHI, 37-06; 2. Sheridan Spicher, NS, 28-06; 3. Brooke Elliot, CHI, 28-05; 4. Miquela Perez, HLP, 27-04; 5. Tesla Belclourt, BE, 26-05; 6. Vinnessa Lundstrom, CHI, 23-02.

Discus 1. Brittney Nelson, CHI, 119-05; 2. Sheridan Spicher, NS, 100-10; 3. Katelym Neibauer, CHI, 83-06; 4. Tesla Belcourt, BE, 82-05; 5. Brooke Elliot, CHI, 82-06; 6. Peytan King, NS, 78-04.

Javelin 1. Brittney Nelson, CHI, 103-10; 2. Samamtha Pester, NS, 102-09; 3. Maddy Thompson, 85-11; 4. Peytan King, NS, 78-03; 5. Brooke Elliot, CHI, 74-10.

BOYS

Team Scores 1. North Star 109, Chester/J-I 97, Chinook 89, Box Elder 86, Big Sandy 42, HLP 42, Fort Benton 30, Turner 17.

100 1. Brandon Theel, C/J-I, 11.75; 2. Thomas Reid, CHI, 12.09; 3. Kyle Strutz, BS, 12, 1; 4. Payton Peteron, NS, 12.19; 5. Talon Morsette, BE, 12.25; 6. Gavin Gunderson, CHI, 12.35.

200 1. Ben Hulme, FB, 23.23; 2. Kyle Strutz, BS, 24.33; 3. Brandon Theel, C/J-I, 24.60; 4. Thomas Reid, CHI, 24.73; 5. Matt Helmbrecht, NS, 25.37; 6. Tristian Bernard, BE 25.63.

400 1. Ben Hulme, FB, 54.25; 2. Kyle Strutz, BS, 56.12; 3. Justin May, C/J-I, 56.54; 4. Geno Menard, BS, 58.3; 5. Travis Roth, CHI, 58.5; 6. Eddy Harmon, TUR, 58.59.

800 1. Shane Ketchum, BE, 2:11; 2. Travis Roth, CHI, 2:12; 3. Kyler Johnson, CHI, 2:18; 4. Eddy Harmon, 2:22:40; 5. Damian Schumacher,TUR, 2:39; . 6. Nathaniel Pedersen, NS, 2:42.

1,600 1. Shane Ketchum, BE, 4:51.2 ; 2. Kyler Johnson, CHI, 4:51.37; 3. Tough Snow, HLP, 11:22; 4. Isaiah Runs Above, HLP. 5:38.

3,200 1. Shane Ketchum, BE, 10:24; 2. Kyler Johnson, CHI, 10:41; 3. Tough now, HLP, 11:22; 4. Isaiah Runs Above, HLP, 11:52; 5. Thomas Nerat, NS, 14:36; 6. Jon Sonju, NS, 15:00.

110 Hurdles 1. Ben Hulme, FB, 15.37; 2. Cory Kelly, C/J-I, 16.67; 3. Cody McCracken, HI, 18.02; 4. Alex Gardipee, BE, 20.66; 5. Tyler Humphreys, TUR, 21.36; 6. Damian Schuamcher, TR, 22.66.

300 Hurdles 1. Justin May, C/J-I, 42.56; 2. Geno Menard, BS, 43.99; 3. Cory Kelly, C/J-I, 46.25; 4. Alex Gardipee, BE, 46.65; 6. J.J. Colby, CHI, 53.37.

4x100 Relay 1. Chinook, 48.35; 2. Box Elder, 51.14; 3. Turner, 51.46; 4. HLP, 53.05; 5. North Star, 55.93;

4x400 Relay 1. Chinook, 3:53; 2. Box Eler, 4:03; 3. HLP, 4:25; 4.North Star, 5:38.

High Jump 1. Payton Peterson, NS, 5-08; 2. Clark Diemert, C/J-I, 5-06; 3. Kyle Strutz, BS, 5-06; 4. Cody McCracken, CHI, 5-04; 5. Geno Menard, BS, 5-02; 6. Jerrod Four Colors BE, 5-02.

Pole Vault 1. Payton Peterson, NS, 10-06; 2. Gavin Spinler, NS, 8-00; 3. Nathaniel Pedersen, NS, 8-00.

Long Jump 1. Justin May, C/J-I, 18-06; 2. Tristian Bernard, BE, 18-03; 3. Payton Peterson, NS, 18-03 4. Charles Werk, HL, 17-06; 5. Jesse Dannels, CHI, 17-03; 6. Tyson Shambo, HLP, 17-02.

Triple Jump 1. Justin May, C/J-I, 41-02; 2. Payton Peterson, NS, 38-01; 3. Jesse Dannels, CHI, 37-07; 4. Matt Helmbrecht, 37-04; 5. Tyson Shamb, HLP, 36-05. 6. Lucas Reed, Turner, 36-03.

Shot Put 1. Jaxon Simonson, NS, 43-10; 2. Robert Gardipee, BE, 41-10; 3. Brandon Theel, C/J-I, 41-04; 4. Matt Helmbrcht, NS, 37-03; 5. Wade Schneider, CHI, 37-02; 6. Sterling Whitecow, HLP, 35-11.

Discus 1. Brandon Theel, C/J-I, 134-03; 2. Jaxon Simonson,NS, 132-03; 3. Matt Helmbrecht, NS, 126-11; 4. Shane Ketchm, 121-11; 5. Gavin Spinler, NS, 111-06; 6. Chris Laverly, HLP, 91-08.

Javelin 1. Matt Helmbrecht, NS, 142-01; 2. Robert Gardipee, 134-06; 3. Brandon Theel, C/J-I, 132-10; 4. Sterling Whitecow, HLP, 130-05; 5. Wade Schnieder, CHI, 124-02; 6. Clark Diemert, C/J-I, 123-07.