View All     Add a Meet (requires login)

Meet: 2C Districts

Date: 2015-05-05
2C Districts
At Sidney

GIRLS

1. Westby-Grenora, 151.59; 2. Richey-Lambert, 141; 3. Circle, 110; 4. Fairview, 95.5; 5. Culbertson, 44; 6. Froid-Medicine Lake, 38; 6. Savage, 38; 8. Bainville, 24; 9. Brockton 3.

100: Bailey Peterson, W-G, 13.2; Fallon Garman, W-G, 13.4; Sydni Haynie, Cir, 13.7; Joey Pittenger, W-G, 13.8; Brittany Conradsen, Sav, 13.81; Kinley Peterson, W-G, 13.9

200: Bailey Peterson, W-G, 27.5; Fallon Garman, W-G, 28.2; Sydni Haynie, Cir, 28.5; Farrah Garman, W-G, 28.51; Kinley Peterson, W-G, 28.8; Chelsea Berg, W-G, 29.7

400: Bailey Peterson, W-G, 1:02.9; Kinley Peterson, W-G, 1:03.8; Amber Berry, Fai, 1:04.5; Farrah Garman, W-G, 1:04.6; Ellie Smith, R-L, 1:05.2; Joey Pittenger, W-G, 1:06.1

800: Ellie Smith, R-L, 2:39.9; Ramsey Bailey, Cir, 2:45.7; Emma Rilegard, R-L, 2:46.6; Paige Robertson, F-ML, 2:51.9; Graciella Canades, Cir, 2:54.1; Shebly Senner, R-L, 2:56.2

1,600: Ellie Smith, R-L, 6:12.7; Kelly Danielson, Fai, 6:18.6; Shebly Snner, R-L, 6:26.8; Tawnee Robertson, F-ML, 6:29.9; Rachel Prevost, R-L, 6:33.9; Graciella Canades, Cir, 6:39.2

3,200: Ellie Smith, R-L, 14:38.7; Shebly Senner, R-L, 14:54.8; Kelly Danielson, Fai, 15:12.8; Jayne Haynie, Cir, 15:33.5; Jaycee Lambert, Cul, 15:43.3; Kensey Keil, Broc, 15:47.9

100 hurdles: Cierra Loudon, Cir, 17.4; Anistyn Young, F-ML, 18.4; Faith Vitt, Fai, 18.41; Hannah Gackle, Circ, 19.3; Lexi Anaya, Bai, 19.31; Macala Adkins, Bai, 21.2

300 hurdles: Cierra Loudon, Cir, 50; Amber Berry, Fai, 53.3; Emily Nielsen, Cul, 53.31; Elise Romo, Bai, 55.3; Hannah Gackle, Circ, 55.8; Lexi Anaya, Bai, 55.9

400 relay: Westby-Grenora, 52.9; Fairview, 53.8; Circle, 54.5; Riche-Lambert, 55.3; Froid-Medicine Lake, 57; Bainville 59.1

1,600 relay: Westby-Grenora, 4:28.9; Circle, 4:35.6; Richey-Lambert, 4:47.4; Fairview, 4:54.9; Froid-Medicine Lake, 4:57

High jump: Farrah Garman, W-G, 4-10; Faith Vitt, Fai, 4-8; Cierra Loudon, Cir, 4-4; Shaye Johnston, R-L, 4-4; Tori Cundiff, R-L, 4-2; Joey Pittenger, W-G, 4-2; Bailee Vitt 4-2.

Pole vault: Lexi Joslin, Sav, 8; Bailee Vitt, Fai, 7-6; Tori Cundiff, R-L, 7; Ashley Green, Sav, 5.

Long jump: Faith Vitt, Fai, 16-3; Shae Fisher, Cir, 15-6; Rain Rehbein, R-L, 15-6; Emily Nielsen, Cul, 15-3; Brittany Conradsen, Sav, 14-11; Bailee Vitt, Fai, 14-7

Triple jump: Faith Vitt, Fai, 33-7; Brittany Conradsen, Sav, 33-3; Emily Nielsen, Cul, 32-4; Shae Fisher, Cir, 32-1; Shaye Johnston, R-L, 32-; Ramsey Bailey, Cir, 30-11

Shot put: Autumn Rehbein, R-L, 35; Mariah Machart, Cul, 33-3; Sabrina Carter, W-G, 27-7; Abby Ator, Cul, 27; Emily Carda, R-L, 25-10; Jianna Clinton, Circ, 25-8

Discus: Autumn Rehbein, R-L, 106-2; Emma Rilegard, R-L, 87-6; Tessa Larsen, Cul, 86-3; Somer Reidle, Bai, 80-5; Shaye Johnston, R-L, 80-1; Emily Carda, R-L, 79-11

Javelin: Bailey Solberg, W-G, 107-5; Morgan Mason, F-ML, 106-3; Sara Melgaard, W-G, 98-5; Joey Pittenger, W-G, 98-1; Farrah Garman, W-G, 98-1; Ramsey Bailey, Cir, 92-7.

BOYS

1. Westby-Grenora, 156; 2. Fairview, 132; 3. Culbertson, 113; 4. Savage, 104; 5. Circle, 57; 6. Froid-Medicine Lake, 44; 7. Richey-Lambert, 25; 8. Bainville, 22; 9. Brockton 5.

100: Myka Penny, W-G, 11.3; Ben Hardy, Fai, 11.6; Cooper Olson, W-G, 11.7; Cleve Garman, W-G, 11.8; Cameron Lambert, Cul, 11.81

200: Ben Hardy, Fai, 23.4; Parker Westgard, W-G, 23.6; Cooper Olson, W-G, 23.7; Tanner Reynolds, Fai, 24.3; Cameron Lambert, Cul, 24.5; Cleve Garman, W-G, 25

400: Jon Lebsock, Fai, 52.6; Parker Westgard, W-G, 53.6; Adam Buxbaum, Cul, 54.4; Tanner Reynolds, Fai, 54.9; Ty Kampen, F-ML, 55.7; Kade Guenther, F-ML, 55.9

800: Tristan Sun Rhodes, Cul, 2:08.4; Michael Azure, Cul, 2:17.2; Bailey Christoffersen, F-ML, 2:18.6; Ian Fatzinger, R-L, 2:18.9; Parker Westgard, W-G, 2:20.6; Pat Hardy, Fai, 2:23.2

1,600: Tristan Sun Rhodes, Cul, 4:52.2; Tim Wright, R-L, 4:59; Beau Hyatt, Bai, 4:59.6; Michael Azure, Cul, 5:05.2; Bailey Christoffersen, F-ML, 5:31.4; Parker Westgard, W-G, 5:31.7

3,200: Tristan Sun Rhodes, Cul, 11:19.2; Tim Wright, R-L, 11:31.2; Beau Hyatta, Bai, 11:45.9; Michael Azure, Cul, 12:08.4; Jacob Belgarde, Broc, 12:17.9; Jacob Clinton, Cir, 12:32.3

110 hurdles: Myka Penny, W-G, 16; Alex Taylor, Fai, 16.9; Thomas Fritz, Cir, 17; Bryce Loudon, Cir, 17.01; Lincoln Stormer, Cir, 21.2; Austin Strickland, Bai, 21.6

300 hurdles: Myka Penny, W-G, 41.4; Bryce Loudon, Cir, 44.1; Taryn Candee, Fai, 48; Lance Bengochea, Cul, 48.5; Daulton Holecek, W-G, 48.7; Mitchell Shaide, Fai, 49.9

400 relay: Savage, 46.8; Fairview, 46.9; Circle, 48.8; Froid-Medicine Lake 48.9; Westby-Grenora, 50.8; Culbertson, 51.8

1,600 relay: Fairview, 3:40.4; Culbertson, 3:42.8; Westby-Grenora, 3:48.4; Circle, 3:52.6; Savage, 4:03; Bainville, 4:11.2

High jump: Traycer Wilson, W-G, 6-3; Adam Buxbaum, Cul, 6-2; Kade Guenther, F-ML, 5-8; Cooper Olson, W-G, 5-8; Allan Ekness, W-G, 5-8; Allan Ekness, W-G, 5-8; Myka Penny, W-G, 5-6.

Pole vault: Ryder Rice, Sav, 11-6; Jon Lebsock, Fai, 11; Tucker Lien, Sav, 10-6; Trent Prevost, Sav, 10-6; Tanner Lien, Sav, 10; Alex Taylor, Fai, 9-6

Long jump: Cooper Olson, W-G, 21-5; Myka Penny, W-G, 21-1; Braden Fiesthamel, Sav, 20-2; Adam Buxbaum, Cul, 18-8; Taryn Candee, Fai, 18-6; Allan Ekness, W-G, 18

Triple jump: Cooper Olson, W-G, 43-1; Braden Feisthamel, Sav, 40-9; Tanner Reynolds, Fai, 38-5; Paxton Miller, Sav, 38-2; Bryar Lange, Sav, 38; Allan Ekness, W-G, 37-8

Shot put: Ben Hardy, Fai, 41-5; Ryder Rice, Sav, 40-11; Jonathan Cornelia, Cir, 40-4; Riley Hagler, Sav, 38-1; Jeffrey Whitlow, W-G, 37-11; Ethan Hendrickson, Cul, 37-8

Discus: Ben Hardy, Fai, 138-11; Ryder Rice, Sav, 121-4; Pat Haryd, Fai, 120-8; Austin Pederson, Cul, 119-8; Logan Nickoloff, Cul, 118-1; Ryder Olson, R-L, 111-9

Javelin: Braden Feisthamel, Sav, 147-11; Taurean Baxter, F-ML, 146-7; Adam Buxbaum, Cul, 140-2; Matt Lamson, Cir, 134-6; Paxton Miller, Sav, 132-9; Cameron Lambert, Cul, 126

http://www.greatfallstribune.com/story/sports/2015/05/06/tuesdays-montana-scoreboard-prep-track-softball/26966201/