View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Ken Good Invitational

Date: 2015-05-05
Ken Good Invitational
At Whitefish

GIRLS

Team scores: 1. Whitefish, 284.75 2. Browning, 106 3. Columbia Falls, 64.25.

100 1, Allie Schulz, Whitefish, 14.03. 2, Ellie DeWan, Whitefish, 14.52. 3, Melissa Flamond, Browning, 14.92. 4, Lydia Kryshak, Whitefish, 14.95. 5, Charnelle Bear Medicine, Browning, 15.31. 6, Ranell Cree Medicine, Browning, 15.69.

200 1, Grace Kurtz, Whitefish, 27.44. 2, Allie Schulz, Whitefish, 28.29. 3, Lydia Kryshak, Whitefish, 28.86. 4, Melissa Flamond, Browning, 30.47. 5, Caitlin Horst, Whitefish, 30.78. 6, Charnelle Bear Medicine, Browning, 31.99.

400 1, Julia Houston, Whitefish, 1:09.64.

800 1, Sarah Latcham, Whitefish, 2:29.53. 2, Peyton Twete, Whitefish, 2:44.28. 3, Allie Folks, Columbia Falls, 2:49.87. 4, Ashley BearChild, Browning, 2:50.81. 5, Erika MadPlume, Browning, 2:59.86. 6, Mckenna Salminen, Columbia Falls, 3:02.47.

1,600 1, Lacey Johns, Columbia Falls, 6:29.86. 2, Erika MadPlume, Browning, 6:46.53. 3, Tamara Gopher, Browning, 7:26.57.

3,200 1, Barrett Gray, Whitefish, 13:00.38. 2, Julia Houston, Whitefish, 14:17.32. 3, Kennah Fuller, Whitefish, 14:56.36. 4, Danielle Schwalk, Columbia Falls, 15:44.74.

100 Hurdles 1, Allie Schulz, Whitefish, 17.60. 2, Cheryl Cruz, Browning, 18.56. 3, Whitney Billi, Whitefish, 19.01. 4, Kaitlyn Casazza, Columbia Falls, 19.36. 5, Jaclyn Bohmer, Columbia Falls, 20.95.

300 Hurdles 1, Whitney Billi, Whitefish, 58.25.

400 Relay 1, Whitefish A 53.08. 2, Browning A 57.59. 3, Whitefish B 58.18.

1,600 Relay 1, Whitefish A 4:22.14. 2, Whitefish B 4:45.11. 3, Browning A 5:16.42.

High Jump 1, Kate Doorn, Whitefish, 4-4. 2, Hileman Hayley, Whitefish, 4-2. 2, Kaitlyn Casazza, Columbia Falls, 4-2. 4, Arianna Miller, Columbia Falls, 3-10. 4, Kendra King, Columbia Falls, 3-10.

Pole Vault 1, Kendra King, Columbia Falls, 8-0. 2, Lindsay Wendt, Whitefish, 7-0. 3, Tucker Harrison, Whitefish, 6-6. 3, Nitara Meads, Whitefish, 6-6. 3, Madison Heinz, Columbia Falls, 6-6. 3, Kate Doorn, Whitefish, 6-6.

Long Jump 1, Kendra King, Columbia Falls, 13-6. 2, Lindsay Wendt, Whitefish, 13-4. 3, Caroline McEvers, Browning, 12-10. 4, Talesia Crowspreadshiswings, Browning, 12-8. 4, Becca Catina, Whitefish, 12-8. 6, Nitara Meads, Whitefish, 12-7.

Triple Jump 1, Grace Scrafford, Whitefish, 28-7.5. 2, Caroline McEvers, Browning, 28-2.5. 3, Nitara Meads, Whitefish, 28-0. 4, Emma Binstein, Whitefish, 27-10. 5, Summer Kennerly, Browning, 27-3.5. 6, Arianna Miller, Columbia Falls, 25-10.

Shot Put 1, Mariah Drown, Whitefish, 29-0. 2, Cevana Lawshe, Whitefish, 23-6. 3, Asia Michell, Browning, 23-4. 4, Becca Catina, Whitefish, 22-6. 5, Maggie RunningWolf, Browning, 21-6.5.

Discus 1, Mariah Drown, Whitefish, 86-6. 2, Asia Michell, Browning, 68-10. 3, Tucker Harrison, Whitefish, 62-5. 4, Maggie RunningWolf, Browning, 61-7.

Javelin 1, Summer Kennerly, Browning, 95-5. 2, Ellie DeWan, Whitefish, 91-2. 3, Haley Nicholson, Whitefish, 88-0. 4, Allie Schulz, Whitefish, 86-10. 5, Tamara Gopher, Browning, 81-0. 6, Talesia Crowspreadshiswings, Browning, 79-0.

BOYS

Team scores: 1. Whitefish, 268 2. Browning, 123 3. Columbia Falls, 103.

100 1, Jed Nagler, Whitefish, 11.87. 2, Hunter Dana, Columbia Falls, 12.5. 3, Braxton Reiten, Columbia Falls, 12.51. 4, Keaton Grove, Whitefish, 12.73. 5, Weston Mad Plume, Browning, 12.79. 6, Kanoa Poteet, Whitefish, 12.85.

200 1, Keaton Grove, Whitefish, 24.74. 2, Weston Mad Plume, Browning, 25.12. 3, Braxton Reiten, Columbia Falls, 25.28. 4, Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 25.30. 5, Hunter Dana, Columbia Falls, 25.5. 6, Jansen Anderson, Whitefish, 25.68.

400 1, Emmette Dusty Bull, Browning, 53.08. 2, Dylan Cardon, Whitefish, 56.67. 3, Sean Miller, Columbia Falls, 57.07. 4, Weston Mad Plume, Browning, 57.48. 5, Hunter Dana, Columbia Falls, 58.15. 6, Logan Kolodejchuk, Columbia Falls, 59.84.

800 1, Phillip Sun Rhodes, Browning, 2:21.02. 2, Ty Runningfisher, Browning, 2:23.11. 3, Zach Kasselder, Whitefish, 2:23.36. 4, Peyton Crawford, Browning, 2:25.47. 5, Sage Cornelius, Whitefish, 2:32.21. 6, Josh Weller, Whitefish, 2:50.44.

1,600 1, Sage Cornelius, Whitefish, 4:59.54. 2, Emmette Dusty Bull, Browning, 5:16.02. 3, Phillip Sun Rhodes, Browning, 5:36.97. 4, Josh Weller, Whitefish, 5:40.82. 5, Jacob Nelson, Columbia Falls, 5:57.02.

3,200 1, Emmette Dusty Bull, Browning, 11:02.79. 2, Walter Sobba, Whitefish, 11:12.15. 3, Ty Runningfisher, Browning, 11:35.51. 4, Phillip Sun Rhodes, Browning, 11:39.70. 5, William Nelson, Columbia Falls, 12:19.10.

110 Hurdles 1, Keaton Grove, Whitefish, 16.44. 2, Sean Miller, Columbia Falls, 16.64. 3, Joseph Bremner, Browning, 16.94. 4, Steven DeCamp, Columbia Falls, 19.04. 5, Michael Hoerner, Columbia Falls, 20.84.

300 Hurdles 1, Steven DeCamp, Columbia Falls, 46.00. 2, Kanoa Poteet, Whitefish, 47.17. 3, Michael Hoerner, Columbia Falls, 47.65. 4, Peyton Crawford, Browning, 51.28. 5, Jason Sure Chief, Browning, 57.26.

400 Relay 1, Whitefish A 44.99.

1,600 Relay 1, Whitefish A 3:32.55. 2, Whitefish B 3:57.49. 3, Whitefish C 4:03.13. 4, Browning A 4:09.36. 5, Whitefish D 4:18.44. 6, Browning C 5:06.75.

High Jump 1, Johnny Perez, Whitefish, 5-6. 2, Darion Scott, Whitefish, 5-2. 2, Matt Carr, Whitefish, 5-2.

Pole Vault 1, Ben Windauer, Columbia Falls, 10-0. 2, Michael Warner, Whitefish, 9-6. 3, Seth Gossett, Columbia Falls, 9-0. 4, Sawyer Silliker, Whitefish, J9-0. 5, Michael Hoerner, Columbia Falls, 8-6. 6, Wyatt Coe, Whitefish, J8-6.

Long Jump 1, Dylan Cardon, Whitefish, 17-7. 2, Matt Carr, Whitefish, 17-3. 3, Tyler Cote, Whitefish, 16-3. 4, Jed Nagler, Whitefish, 16-0. 5, Caleb Henriod, Whitefish, 15-10.

Triple Jump 1, Brian Fauntleroy, Whitefish, 39-10. 2, Zander Wold, Whitefish, 38-11.5. 3, Peter Mow, Whitefish, 38-10.5. 4, Tyler Cote, Whitefish, 38-5.75. 5, Denver Dicks, Whitefish, 33-0.5. 6, Ben Windauer, Columbia Falls, 32-11.

Shot Put 1, Joseph Bremner, Browning, 40-5. 2, Luke May, Whitefish, 39-6. 3, Kolton Wippert, Browning, 35-10. 4, Brian Fauntleroy, Whitefish, 35-7. 5, Chris Park, Whitefish, 35-6. 6, Travis Catina, Whitefish, 32-3.

Discus 1, Jed Nagler, Whitefish, 123-9. 2, Dylan Cardon, Whitefish, 113-1. 3, Dawken Billi, Whitefish, 110-2. 4, Kolton Wippert, Browning, 106-7. 5, Travis Catina, Whitefish, 101-8. 6, Zander Wold, Whitefish, 101-6.

Javelin 1, Ryan Thompson, Whitefish, 110-4. 2, Daniel Carr, Columbia Falls, 104-10. 3, Cameron Goodwin, Columbia Falls, 104-7. 4, Kevin Gallageher, Browning, 102-8. 5, Ryan Longtimesleeping, Browning, 94-6. 6, Colton Crandall, Columbia Falls, 77-0.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-whitefish-girls-boys-sweep-ken-good-invite/article_4db7b670-0518-5cd7-9b0a-796bda30dc4e.html