View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Al Walker Memorial

Date: 2015-05-02
Al Walker Memorial
Laurel High School Sports Complex
At Laurel

BOYS

Team scores: Ennis 74, Huntley Project 64, Great Falls Central 38, Big Timber 29.5, Shepherd 27, Colstrip 27, White Sulphur Springs 26, Red Lodge 26, Joliet 26, Columbus 24.5, Reed Point-Rapelje 19, Moore 18, Harrison 17, Hinsdale 15, Winnett-Grass Rage 14, St. Labre 13, Forsyth 11, Broadview-Lavina 10, Absarokee 10, Harlowton 9, North Star 8, Bridger 7, Shields Valley 4, Roberts 4, Park City 3, Gardiner 2, Willow Creek 1.

100: Nolan Donisthorpe, GFC, 11.79; Zach Iffland, She, 12.09; Reid Nelson, GFC, 12.35; Kyle Chambers, SV, 12.36; Mason Kingma, Gar, 12.44; Jed Fike, Har, 12.45.

200: Zach Iffland, She, 24.79; Jake Knack, Enn, 24.91; Jed Fike, Har, 25.41; Reid Nelson, GFC, 25.75; Hunter Brooks, Jol, 25.83; Ryan Zentner, Bri, 26.44.

400: Cleet Wrzesinski, Enn, 52.35; Joe Coch, Har, 53.34; Carter Anderson, GFC, 53.48; Moritz Little, RL, 54.32; Padon Little, Col, 55.98; Wally Three Irons, SL, 56.11.

800: Moritz Little, RL, 2:08; Jason Wohifeil, HP, 2:11; Chet Peterson, She, 2:12; Rick Hibbs, Rob, 2:13; Brandon Flemmer, PC, 2:13; Willem Steinfeldt, RP-R, 2:14.

1,600: Tyus Mendoza, Cls, 4:48; Wally Three Irons, SL, 4:55; Peyton Jones, WSS, 4:57; Nathan Kirtley, Jol, 4:59; Kryn Dykma, RL, 5:02; Brandon Flemmer, PC, 5:04.

3,200: Jake Iverson, W-GR, 10.8; Kryn Dykema, RL, 10:43; Dan Lavy, Bri, 10:43; Nathan Kirtley, Jol, 10:54; Peyton Jones, WSS, 10:56; Boyd Pletan, Har, 10.57.

110 hurdles: Cleet Wrzesinski, Enn, 15.75; Quincy Wittman, HP, 16.11; Jared Schwend, Jol, 16.62; Michael Jobman, HP, 16.72; Ethan Nyhart, WSS, 17.13; Caleb Knoche, For, 17.09.

300 hurdles: Quincy Wittman, HP, 41.69; Jared Schwend, Jol, 42.12; Caleb Knoche, For, 44.19; Dallen Bartlet, SL, 44.65; Markus Deupree, Moore, 45.1; Daly Nesbit, WC, 45.55.

400 relay: Ennis, 44.65; Great Falls Central 45.59; Huntley Project 46.72; Big Timber 46.93; Joliet 48.19; Colstrip 48.94.

1,600 relay: Moore 3:42.97; Huntley Project 3:45.39; Ennis 3:46.31; Great Falls Central 3:47.91; Columbus 3:50.89; Colstrip 5:53.44.

Long jump: Destan Miller, BT, 20-6 ; Corbin Wood, Enn, 20-5 ; Wylie Leo, Enn, 19-11 ; Casey Cole, For, 19-9 ; Jed Fike, Har, 19-9 ; Thayne Hage, Cls, 18-11 1/2.

Triple jump: Ethan Nyhart, WSS, 41-0 ; Jed Fike, Har, 40-11 ; Destan Miller, BT, 40-6 ; Donte Wohlfeil, HP, 39-11 ; Cole Jenson, B-L, 38-4; Quincy Wittman, HP, 38-2.

High jump: Rily Livingston, Abs, 5-10; Dallas Capdeville, Hin, 5-8; Max Hartel, Moore, 5-8; Quincy Wittman, HP, 5-8; Destan Miller, BT, 5-8; Jack Gray, Col, 5-8.

Pole vault: Walker McKitrick, Enn, 13-6; Quincy Wittman, HP, 13-0; Dallas Capdeville, Hin, 12-0; Logan Sluggett, W-GR, 11-0; John Jacobsen, RL, 11-0; Wyatt Pattison, Hin, 10-6.

Shot put: Weston Wagner, Col, 45-3 ; Jordan Marsh, RP-R, 43-3 ; Scott Bymaster, B-L, 42-2 ; Jaxon Simonson, NS, 41-6; Seth Christiaens, BL, 41-4 ; Ben Oliver, She, 41-3 .

Discus: Jordan Marsh, RP-R, 148-4; Weston Wagner, Col, 136-4; Ty Morgan, Enn, 132-1; Jaxon Simonson, NS, 123-7; Chisum Green, She, 122-7.

Javelin: Thayne Hage, Cls, 163-3; Drew Pike, BT, 163-3; Jordan Barfuss, WSS, 159-3; Ronald Hennelly, Cls, 148-2; Wyatt Pattison, Hin, 143-4; Cooper Vinton, HP, 140-8.

GIRLS

Team scores: Forsyth 56, Park City 48, Roundup 41, Harlowton 38, Joliet 36, Colstrip 33, Melstone 30, Red Lodge 24, North Star 24, Harrison 24, Winnett-Grass Range 20, Huntley Project 20, Shepherd 19, Columbus 18, Shields Valley 16, Ennis 15, Great Falls Central 13, Big Timber 8, Broadview-Lavina 7, Bridger 7, Absarokee 6, Willow Creek 5, White Sulphur Springs 5, Hinsdale 5, Reed Point-Rapelje 4, Moore 4, St. Labre 1.

100: Tru Roginski, Jol, 13.24; Ally Martin, Har, 13.96; Shelby Browning, W-GR, 14.31; Leslie Roen, HP, 14.34; Shaniah Schwend, Bri, 14.37; Tonya Murray, She, 14.39.

200: Ally Martin, Har, 28.22; Tylynn Rettig, NS, 28.78; Brynn Anderson, GFC, 29.12; Shaniah Schwend, Bri, 29:39; Sidney Arant, BT, 29.62; Kylie Kerkaert, SV, 30.02.

400: Ally Martin, Har, 1:01; Alli Hert, For, 1:01.85; Daniella Russell, RL, 1:02.14; Mykaila Jensen, For, 1:03.45; Brenna Beckett, BL, 1:04.45; Brooke Russell, SV, 1:07.19.

800: BreElle Wacker, Mel, 2:30; Baylee Green, Rou, 2:32; Kita Weingart, WGR, 2:34; Josie Jenkins, Enn, 2:41; Catrina Schuchard, Har, 2:41; Kylie Schott, B-L, 2:44.

1,600: BreElle Wacker, Mel, 5:23; Baylee Green, Rou, 5:38; Shayla Conner, Cls, 5:56; Kenyon Hatten, Jol, 5:57; Josie Jenkins, Enn, 5:58; Addie Poore, RL, 6:06.

3,200: BreElle Wacker, Mel, 12.32; Baylee Green, Rou, 12.56; Lauren Milliken, Abs, 13.13; Kenyon Hatten, Jol, 13.34; Shayla Conner, Cls, 13.51; Addie Poore, RL, 14.1.

100 hurdles: Leslie Roen, HP, 17.54; Rayna Laakso, PC, 18.12; Aleena McDonald, Cls, 18.36; Genna Barrett, WSS, 18.71; Ashley Gunlikson, BT, 18.72; Selina Angel, Rou, 18.8.

300 hurdles: Mykaila Jensen, For, 51.39; Shelby Branstetter, PC, 51.63; Kayla Gagen, SV, 52.28; Sierra Durbin, Moore, 52.86; Leslie Roen, HP, 53.79; Genna Barrett, WSS, 55.17.

400 relay: Forsyth 53.62; Ennis 53.83; Great Falls Central 54.71; Huntley Project 55.57; Park City 55.64; North Star 57.01.

1,600 relay: Forsyth 4:23.57; Harlowton 4:32.04; Red Lodge 4:35.41; Park City 4:36.80; Broadview-Lavina 4:38.78; Great Falls Central 4:40.23.

Long jump: Tylynn Rettig, NS, 15-11 ; Shelby Browning, WGR, 15-7; Rayna Laakso, PC, 15-5 ; Daniella Russell, RL, 15-4 ; Brenna Beckett, BL, 15-2 ; Tru Roginske, Jol, 15-1 .

Triple jump: Tru Roginske, Jol, 34-7 ; Kylie Kerkaert, SV, 34-2 ; Stephanie Kreamer, RL, 34-2 ; Mackinzie Verke, PC, 34-0; Britt Cooper, Har, 33-7; Shaniah Schwend, Bri, 33-4.

High jump: Kailynn Ray, Rou, 5-0; Kyla Rouane, Col, 4-10; Mykaila Jensen, For, 4-10; Miranda Youngren, RP-R, 4-8; Kacey Bertolino, Jol, 4-8; Addie Jo Nesbit, WC, 4-8.

Pole vault: Kyla Rouane, Col, 8-6; Kacey Bwertolino, Jol, 8-0; Courtney Capdeville, Hin, 8-0; Kelsey Seleg, For, 8-0; Tylynn Rettig, NS, 8-0; Cheynne Shields, Enn, 8-0.

Shot put: Cara Grewell, PC, 33-10 ; Britt Cooper, Har, 32-9 ; Haley Stevens, She, 31-5 ; Addie Nesbit, WC, 30-11 ; Taylor Stringari, She, 30-9; Crystine Zuehlsdorff, Cls, 30-8 .

Discus: Taylor Stringari, She, 114-0; Britt Cooper, Har, 113-9; Katie Browning, Rou, 109-9; Cara Grewell, PC, 103-9; Kaylee Zard, For, 99-3; Tiffany Tallwhiteman, SL, 97-11.

Javelin: Hailey Poole, Cls, 121-10; Crystine Zuehlsdorff, Cls, 120-10; Britt Cooper, Har, 116-8; Maddie Foulk, BT, 114-4; Tayna Laakso, PC, 97-1; Anna Engle, For, 96-3.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_e6c95407-d5d0-5d37-9d57-7b1606a1c118.html#ixzz3Z5Fru0LQ