View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Tri Valley Meet

Date: 2015-04-29
Tri Valley Meet
Laurel High School Sports Complex
At Laurel

Note: Only first-place times, heights and distances reported.

BOYS

Team scores: Absarokee 94.67; Broadview-Lavina 71; Harlowton 68; Park City 66; Bridger 38.33; Fromberg-Belfry 36; Reed Point-Rapelje 36; Ryegate 32; Custer-Hysham 27; Roberts 16.

100: Jared Burreece, Har, 11.96; Calvin Hanson, Abs; Jordan Neves, PC; Tristan Barker, FB; Connor May, PC; Dalton Hook, Rye.

200: Elijah Barbour, Abs, 24.81; Connor May, PC; Jared Burreece, Har; Dalton Hook, Rye; Ryan Zenter, Bri; Rick Hibbs, Rob.

400: Joe Koch, Har, 53.75; Tate Rhoads, CH; Rick Hibbs, Rob; Rily Livingston, Abs; Kyle Kirby, Abs; Will Steinfeldt, RPR.

800: Russell Zenter, Bri, 2:11.28; Dan Lavy, Bri; Brandon Flemmer, PC; Dalton Taber, Har; Rick Hibbs, Rye; Boyd Pelton, Har.

1,600: Dan Lavy, Bri, 4:53.90; Brandon Flemmer, PC; Boyd Pelton, Har; John Power, Har; John Schladweiler, RPR; Adrian Brun, Rye.

3,200: Boyd Pelton, Har; 11:19.09; Dan Lavy, Bri; Adrian Brun, Rye; Louis Romero, Rye; Dylan Blodgett, RPR; William Clark, RPR.

110 hurdles: Not reported.

300 hurdles: Joel Nelson, BL; Levi Wilm, FB; Devon Dennis, PC; Solomon Arno, RPR.

400 relay: Absarokee 47.65; Fromberg-Belfry; Park City; Harlwoton; Custer-Hysham.

1,600 relay: Broadview-Lavina 4:32.24; Park City; Absarokee.

Long jump: Rily Livingston, Abs, 18-9; Trevor Smith, Abs; Tristen Barker, FB; Jordan Neves, PC; Alex Kosel, Rob; Cole Jensen, BL.

Triple jump: Tate Rhoads, CH, 39-5 ; Trevor Smith, Abs; Alex Kosel, Rob; Cole Jensen, BL; Devin Dennis, PC; Dillon Blodgett, RPR.

High jump: Rily Livingston, Abs, 6-1; Tristan Barker, FB; Carlos Bazan, Rye; Tate Rhoads, CH; Levi Wilm, FB; Adam Tellez; Abs; Weston Stevenson, Abs; Ryan Zenter, Bri.

Pole vault: Adrian Brun, Rye, 11-6; Elijah Barbour, Abs; Joel Nelson, BL; Andrew Glennie, BL; Ty Pfingston, Abs; Andy Van Ornum, Rob.

Shot put: Jordan Marsh, RPR, 43-2 ; Scott Bymaster, BL; Seth Christiaens, BL; Calvin Hanson, Abs; Tristan Martin, Har; Steven LeRette, Har.

Discus: Jordan Marsh, RPR, 137-5; Scotty Bymaster, BL; Jacob Misner, Har; Solomon Arno, RPR; Matt Cornell, CH; Tristan Martin, Har.

Javelin: Connor May, PC, 139-2; Cole Jensen, BL; Scott Bymaster, BL; Robbie Colman, Abs; Wyatt Walker, Har; Jared Burreece, Har.

GIRLS

Team scores: Park City 107; Harlowton 96; Broadview-Lavina 73; Bridger 51; Reed Point-Rapelje 36; Ryegate 24; Custer-Hysham 23; Absarokee 22; Roberts 10; Fromberg-Belfry 4.

100: Ally Martin, Har, 13.51; Shaniah Schwend, Bri; Shelby Kluth, PC; Reilly Allik, Har; Cheyenne Gehnet, RPR; Terra Goddard, RPR.

200: Ally Martin, Har, 26.5; Shaniah Schwend, Bri; Brenna Becket, BL; Shelby Kluth, PC; Shelby Branstetter, PC; Reilly Allik, Har.

400: Brenna Becket, BL, 1:03.02; MacKenzie Verke, PC; Sylvia Scianna, Bri; Catrina Schuchard, Har; Rebecka Lester, Abs; Bethany Van Doren, PC.

800: Kylie Schott, BL, 2:46.80; Lauren Milliken, Abs; Sylvia Scianna, Bri; Piper Robison, CH; Lauren Glennie, Har; Abbey James, CH.

1,600: Lauren Milliken, Abs, 6:00.67; Reilly Allik, Har; Kaylee Faller, BL; Kylie Schott; BL; Brianna Kreiger, RPR; Piper Robison, CH.

3,200: Brianna Krieger, RPR; 14:44.59; Catrina Schuchard, Har; Madison Wasson, Har; Makayla Downing, PC; Suzannah Rysavy, FB.

100 hurdles: Not reported.

300 hurdles: Shelby Branstetter, PC, 51.05; Katrina Lane, Har; Rachel Hiner, Har; Krista Schott, BL; Cara White, Bri; Lainie McKay, Har.

400 relay: Park City 54.72; Reed Point-Rapelje; Broadview-Lavina.

1,600 relay: Not reported.

Long jump: Rayna Laakso, PC, 15-10 ; Shaniah Schwend, Bri; MacKenzie Verke, PC; Tori Cybalski, CH; Reilly Allik, Har; Cheyenne Gehnet, RPR.

Triple jump: MacKenzie Verke, PC, 33-8; Shaniah Schwend, Bri; Brenna Becket, BL; Miranda Youngren, RPR; Kayla McCarthy, Har; Krista Schott, BL.

High jump: Shaniah Schwend, Bri, 4-8; Miranda Youngren, RPR; Tori Cybalski, CH; McKenzie Verke, PC; Angel Barker, FB; Shelby Branstetter, PC.

Pole vault: Claire Schoening, Rob, 7-6; Sarah Dreese, BL; Cedar Bruner, Rye.

Shot put: Cara Grewell, PC, 32-8; Chloe Hanser, BL; Kayla McCarthy, Har; Terran Brown, BL; Hope Opie, Har; Maria Begger, Har.

Discus: Cedar Bruner, Rye, 99-11; Cara Grewell, PC; Hope Opie, Har; Maria Begger, Har; Emma Kelly, Abs; Tori Cybalske, CH.

Javelin: Rayna Laakso, PC, 95-2; Cedar Bruner, Rye; Ana Cybalski, CH; Tehya Ray, PC; Mayla McCarthy, Har; Cara Grewell, PC.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_07036efb-e537-53b8-9e2a-7f1f084758d0.html#ixzz3Yn9RvoPe