View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Lake County Meet

Date: 2015-04-29
Lake County Meet
At Ronan

BOYS

Team scores 1, Polson 125 1/3; 2, Charlo 110; 3, Ronan 107; 4, Arlee 79 2/3; 5, St. Ignatius 60; 6, Two Eagle River 20.

100 1, Michael Delaney Cha, 11.454; 2, Nick Durglo, SI, 11.743; 3, Comfort Bolen, TER, 11.943; 4, Raymond Matt, SI, 12.069; 5, PJ Haynes, Arl, 12.164; 6, Collin McGuyer, Ron, 12.248.

200 1, Michael Delaney, Cha, 23.315; 2, Nick Durglo, SI, 23.732; 3, Colton Cote, Pol, 24.200; 4, Walter Wood, Pol, 24.228; 5, Collin McGuyer, Ron, 24.926; 6, Toby Odom, Cha, 25.33.

NOTE: The wrong starting line may have been used in this event, be aware these times may be fast.
400 1, Isaac Desjarlais, Arl, 49.379; 2, Colton Cote, Pol, 52.052; 3, Mathew Rensvold, Pol, 52.419; 4, Collin McGuyer, 53.943; 5, Chandler Krahn, Cha, 54.087; 6, Tate Lipscomb, Ron, 54.910.

800 1, Trent Dennison, Cha, 2:13.186; 2, Zach Felsman, Arl, 2:16.627; 3, Parker Adler, Pol, 2:18.960; 4, Mike Mercer, Pol, 2:20.701; 5, Gennaro Berna, Ron, 2:23.368; 6, Zach Haflger, Cha, 2:24.267.

1600 1, Dalton Delaney, Cha, 4:47.013; 2, Jackson Duffey, Ron, 4:52.284; 3, Mike Mercer, Pol, 5:00.646; 4, Tate Weingart, ST, 5:01.966; 5, Zach Felsman, Arl, 5:06.323; 6, Nathan Dennis, Ron, 5:11.828.

3200 1, Dalton Delaney, Cha, 10:42.343; 2, Jackson Duffey, Ron, 10:53.059; 3, Mike Mercer, 11:22.729; 4, Nathan Dennis, 11:28.401; 5, Brady Fryberger, Cha, 12:46.711; 6, Andrew Koehler, Ron, 12:49.306.

110 hurdles 1, Jacob Clairmont, Pol, 15.465; 2, Bryce Cullen Ron, 16.349; 3, Jesse Long, Cha, 17.308; 4, Tate Lipscomb, Ron, 17.337; 5, Aaron Misa, Ron, 17.557; 6, Harold Yocum, Arl, 18.070.

300 hurdles 1, Jacob Clairmont, Pol, 41.493; 2, Michael Delaney, Cha, 41.567; 3, Bryce Cullen, Ron, 43.938; 4, Colton Cote, Pol, 44.024; 5, Harold Yocum, Arl, 44.256; 6, Jesse Long, Cha, 44.927.

NOTE: The wrong starting line may have been used in this event, be aware these times may be fast.
400 relay 1, Charlo (Jesse Long, Toby Odom, Michael Delaney, Trent Dennison), 43.969; 2, Arlee 44.537; 3, St. Ignatius 46.11

1600 relay 1, Arlee (Zach Felsman, Harold Yocum, Colt Brazill, Isaac Desjarlais), 3:36.189; 2, Charlo 3:38.025; 3, Ronan 3:40.310.

Shot put 1, Cole Gerhardt, Ron, 45-3.75; 2, Dugan Runkel, Cha, 44-5.5; 3, Tyler Spidel, SI, 41-1; 4, Mike Corrigan, Pol, 40-9.5; 5, Eric Matt, Pol, 38-7.5; 6, Kasey Mock, Ron, 37-10.

Discus 1, Mike Corrigan, Pol, 129-4; 2, Cole Gerhardt, Ron, 127-6.5; 3, Nick Durglo, SI, 118-6.5; 4, Dugan Runkel, Cha, 118-3; 5, Kasey Mock, Ron, 114-5; 6, Kane Shenyer, Cha, 106-1.

Javelin 1, Raymond Matt, SI, 152-0; 2, Cole Gerhardt, Ron, 142-10; 3, PJ Haynes, Arl, 132-4; 4, Bridger Smith, Cha, 132-0; 5, Kasey Mock, Ron, 131-3; 6, Nick Durglo, SI, 130-1.

High jump 1, Ezekiel Misa, Ron, 5-10; 2, Walter Wood, Pol 5-2; 3, Trevor Anderson, Ron, 5-2; 4, Kyler Clinkenbeard, Arl, 5-0.

Pole vault 1, Jacob Clairmont, Pol, 13-3; 2, Tyler Houle, Ron, 11-6; 3, Parker Adler, Pol, 11-0; 4, Kyle Couture, Cha, 11-0; 5, Bridger Smith Cha, 10-6; 6, Collin McGuyer, Ron, 9-6.

Long jump 1, Kamiah Payne, TER, 19-10.75; 2, Jacob Clairmont, Pol, 19-8; 3, Kyler Clinkenbeard, Arl, 18-8.5; 4, Comfort Bolen, TER, 18-4.5; 5, Trevor Anderson, Ron, 18-3; 6, Raymond Matt, SI, 18-2.5.

Triple jump 1, Kyler Clinkenbeard, Arl, 38-0; 2, Leondre Bolen, Arl, 37-11; 3, Tate Weingart, SI, 37-8; 4, Trevor Anderson, Ron, 37-4; 5, Raymond Matt, 37-0; 6, TJ Knoll, Arl, 35-11.

***

GIRLS

Team scores 1, Polson 178; 2, Ronan 132; 3, Arlee 105; 4, Charlo 79; 5, St. Ignatius 26.

100 1, Ashley Revis, Arl, 13.324; 2, Alex Adams, Arl, 13.346; 3, Tiara Duford, Pol, 13.421; 4, Chadelle Smith, Pol, 13.649; 5, Sienna Brown, Cha, 13.658; 6, Micalann McCrea, Ron, 13.779.

200 1, Ashley Revis, Arl, 27.200; 2, Lydia Bowman, Pol, 27.677; 3, Alex Dennis, Ron, 27.917; 4, Sienna Brown, Cha, 28.262; 5, Chadelle Smith, Pol, 28.422; 6, Gabrielle Houle, Ron, 31.041.

NOTE: The wrong starting line may have been used in this event, be aware these times may be fast.
400 1, Bryndle Goyins, Arl, 1:03.437; 2, Tiara Duford, Pol, 1:03.481; 3, Charlee Cote, Pol, 1:04.057; 4, Shawntaya Nelson, Arl, 1:05.359; 5, Fiath Olson, Pol, 1:08.383; 6, Ally Buhr, Ron, 1:11.197.

800 1, Shayna Nagy, Cha, 2:45.757; 2, Penni Weyant, Ron, 2:47.515; 3, Ashley Peterson, Ron, 2:57.517; 4, Naima Crowl, Pol, 2:58.808; 5, Malia Seeley, Pol, 3:00.119; 6, Makayla Rasmussen, Pol, 3:02.752.

1600 1, Becca Whitesell, Arl, 5:57; 2, Brooklyn Foust, Cha, 5:58; 3, Shayna Nagy, 6:04; 4, Malia Seeley, Pol, 6:05; 5, Penni Weyant, Ron, 6:36; 6, Naima Crowl, Pol, 6:40.

3200 1, Brooklyn Foust, Cha, 12:56.293; 2, Naima Crowl, Pol, 15:09.779; 3, Sarah McKenzie, Ron, 16:10.673; 4, Megan Shick, Arl, 17:36.530.

100 hurdles 1, Alex Dennis, Ron, 17.28; 2, Cheyenne Nagy, Cha, 18.024; 3, Madison Wheeler, Pol, 18.353; 4, Trinity Lewandowski, SI, 18.444; 5, Hannah Kasnitz, Pol, 19.775; 6, Sammy Metzger, Ron, 19.853.

300 hurdles 1, Madison Wheeler, Pol, 50.587; 2, Cheyenne Nagy, Cha, Cha, 51.417; 3, Hannah Kasnitz, Pol, 54.878; 4, Trinity Lewandowski, SI, 57.025; 5, Abby Yocum, Arl, 1:00.56; 6, Sammy Metzger, Ron, 1:01.37.

NOTE: The wrong starting line may have been used in this event, be aware these times may be fast.
400 relay 1, Polson (Gracie Carlyle, Lydia Bowman, Tiara Duford, Charlee Cote), 49.659; 2, Arlee 51.042; 3, Ronan 51.540; 4, Charlo 53.723.

1600 relay 1, Arlee (Ashley Revis, Carly Hergett, Bryndle Goyins, Becca Whitesell), 4:20.202; 2, Polson 4:27.944; 3, Ronan 4:39.040; 4, Charlo 4:47.040.

Shot put 1, Aspen Jore, Ron, 35-10; 2, Lindsey Tryon, Cha, 31-6; 3, Mariah Corrigan, Pol, 31-2.5; 4, Alicia Camel, Ron, 30-10; 5, Erin Sampson, Pol, 30-2.5; 6, Sakoya Gaustad, Cha, 29-4.

Discus 1, Mariah Corrigan, Pol, 97-5; 2, Auxie Cates, SI, 93-2.5; 3, Erin Sampson, Pol, 93-1; 4, Alicia Camel, Ron, 93-0; 5, Ashley Revis, Arl, 92-2; 6, Lindsey Tryon, Cha, 89-4.

Javelin 1, Erin Sampson, Pol, 119-3; 2, Bryndle Goyins, Arl, 106-6; 3, Mariah Corrigan, Pol, 103-3; 4, Micalann McCrea, Ron, 100-1; 5, Lydia Bowman, Pol, 81-7; 6, Emanuelle LaChance, SI, 81.3.

High jump 1, Sydnee Clairmont, Ron, 5-0; 2, Ally Buhr, Ron, 4-10; 3, Gracie Carlyle, Pol, 4-4; 4, Bryndle Goyins, Arl, 4-4; 5, Sienna Brown, Cha, 4-4; 6, Sammy Metzger, Ron, 4-4.

Pole vault 1, Lydia Bowman, Pol, 9-6; 2, Alex Adams, Arl, 9-0; 3, Charlee Cote, Pol, 8-6; 4, Darbee Jore-Lytle, Pol, 8-0; 5, Auxie Cates, SI, 8-0; 6, Micalann McCrea, Ron, 7-6.

Long jump 1, Lee Camel, Ron, 16-4; 2, Gracie Carlyle, Pol, 15-9; 3, Carly Hergett, Arl, 15-4; 4, Sydnee Clairmont, Ron, 15-2.5; 5, Alex Adams, 15-0, Arl; 6, Auxie Cates, SI, 14-8.

Triple jump 1, Lee Camel, Ron, 34-3; 2, Madison Wheeler, Pol, 30-8; 3, Trinity Lewandowski, SI, 30-8; 4, Sydney Castor, SI, 30-6.5; 5, Sydnee Clairmont, Ron, 30-4.5; 6, Auxie Cates, SI, 30-4; 6, Katie Revis, Arl, 30-4.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-polson-reigns-at-lake-county-meet/article_b93e8a9c-2736-5ce8-a0b2-763494cec495.html