View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Eastern Top 10 Meet

Date: 2015-04-28
Eastern Top 10 Meet
At Glasgow

BOYS

100: Connor Murnion, Jordan, 11.46; Benji Phillips, Glasgow, 11.92; Luke Gonsioroski, Baker, 12.06; Kyle Schwede, Ekalaka, 12.21; Alec Lovegren, Sidney, 12.22; Damon Adams, Harlem, 12.24; Wesley Weeks, Wolf Point, 12.26; Danny Linder, Scobey, 12.27; Cooper Olson, Westby-Grenora, 12.31; Myka Penny, Westby-Grenora, 12.36.

200: Connor Murnion, Jordan, 22.62; Kelly Murnion, 22.98; Luke Gonsioroski, Baker, 23.65; Nate Rismon, Havre, 23.68; Ben Hardy, Fairview, 24.15; Owen Lepper, Wolf Point, 24.39; Alec Lovegren, Sidney, 24.49; Tel Hermanson, Sidney, 24.89.

400: Kelly Murnion, Jordan, 50.58; Nate Rismon, Havre, 51.45; Jon Lebsock, Fairview, 51.95; Trace Jones, Sidney, 52.2; Lane Nickels, Nashua, 53.19; Brady Varner, Baker, 53.32; Parker Westgard, Westby-Grenora, 54.47; Tanner Reynolds, Fairview, 55.79.

800: Lane Nickels, Nashua, 2:04.38; Travis Roth, Chinook, 2:08.69; Luke Karnauskas, Havre, 2:09.99; Daniel Horsman, Frazer, 2:10.36; Taylor Hilyard, Plentywood, 2:11.08; Daniel Rost, Baker, 2:12.06; Seth Murnion, Jordan, 2:13.18; Bailey Christofferson, Froid-Lake, 2:16.15; Ian Fatzinger, Richey-Lambert, 2:16.16.

1,600: Tristan Sun Rhodes, Culbertson, 4:46.2; Kyler Johnson, Chinook, 4:47.97; Marques White Horse, Wolf Point, 4:52.11; Jeret Warren, Whitewater, 4:53.38; Michael Azure, Culbertson, 4;53.38; Beau Hyatt, Bainville, 4:55.89; Gabe Hallock, Glasgow, 5:00.98; Christian Anglesey, Sidney, 5:01.47; Kobe Ralston, Scobey, 5:16.87.

3,200: Kyler Johnson, Chinook, 10:37.87; Marques White Horse, Wolf Point, 10:45.84; Beau Hyatt, Bainville, 10:52.11; Spencer Losing, Baker, 10:53.68; Mathew Rattling Thunder, Poplar, 10:54.87; Brett Johnson, Hinsdale, 11:03.44; Christian Anglesey, Sidney, 11:05.98; Walker Allen, Glasgow, 11:06.61; Tough Snow, Hays-Lodgepole, 11:24.78; Eron Snow, Harlem, 12:03.57.

110 hurdles: Myka Penny, Westby-Grenora, 15.89; Luke Breigenzer, Glasgow, 16.52; Kyle Schwede, Ekalaka, 16.61; Bryce Loudon, Circle, 17.34; Alex Taylor, Fairview, 17.34; Ethan Etchart, Glasgow, 17.36; Hugh Cole, Scobey, 17.44; Tanner Fix, Ekalaka, 17.62; Thomas Fritz, Circle, 17.84.

300 hurdles: Kyle Schwede, Ekalaka, 41.33; Tyler Quilling, Sidney, 41.73; Luke Breigenzer, Glasgow, 41.83; Myka Penny, Westby-Grenora, 41.93; Tanner Fix, Ekalaka, 43.36; Dallas Capdeville, Hinsdale, 43.52; Bryce Loudon, Circle, 43.55; Cody McCracken, Chinook, 43.75.

400 relay: Glasgow 44.78; Sidney 44.65; Fairview 45.94; Baker 46.35; Havre 46.59; Malta 47.15; Scobey 50.49; Wolf Point 1:08.71.

1,600 relay: Glasgow 3:31.77; Sidney 3:32.45; Baker 3:34.54; Malta 3:34.74; Havre 3:42.76; Westby-Grenora 3:45.22; Fairview 3;45.77; Scobey 3;49.74.

Long jump: Myka Penny, Westby-Grenora, 21-6; Ty Stanton, Ekalaka, 21-4; Cooper Olson, Westby-Grenora, 21-3; Connor Murnion, Ekalaka, 20-3; Tyler Quilling, Sidney, 20-1; Braden Fiesthamel, Savage, 19-9; Tristin Gone, Harlem, 19-5; Trace Jones, Sidney, 19-3; Kelly Murnion, Ekalaka, 18-0.

Triple jump: Tristin Gone, Harlem, 44-0; Cooper Olson, Westby-Grenora, 43-7; Ty Stanton, Ekalaka, 42-9; Chase Fossum, Glasgow, 42-1; Tyler Quilling, Sidney, 41-11; Connor Murnion, Ekalaka, 41-8; Seth Barkley, Baker, 40-2; Kelly Murnion, Ekalaka, 40-0; Lane Stickel, Terry, 39-3; Jase Galt, Malta, 38-2.

High jump: Connor Murnion, Jordan, 6-0; Nick Keller, Havre, 6-0; Devon Raybon, 6-0; Traycer Wilson, Westby-Grenora, 5-10; Kade Guenther, Froid-Lake, 5-10; Ty Stanton, Ekalaka, 5-10; Daniel Horsman, Frazer, 5-8; Adam Buxbaum, Culbertson, 5-8; Owen Lepper, Wolf Point, 5-8; James Rohner, Sidney, 5-6.

Pole vault: Logan Thiel, Sidney, 13-6; Garrison Hughes, Sidney, 13-0; Ryder Rice, Savage, 12-6; Gunner Aageson, Havre, 12-6; Dallas Capdeville, Hinsdale, 12-0; Mason Thiel, Sidney, 12-0; Parker Dean, Sidney, 11-6; Ivers Aageson, Havre, 11-6; Tel Hermanson, Sidney, 11-6; Alex Taylor, Fairview, 11-6.

Shot put: Matt Packer, Baker, 43-10; Lukas Johnson, Hinsdale, 42-11; Ben Hardy, Fairview, 42-4; Wesley Weeks, Wolf Point, 40-11; AJ Hollom, Poplar 40-11; Dallas Capdeville, Hinsdale, 40-1; Reece Hutton, Harlem, 40-0; Hunter Severson, Sidney, 39-9; Chris Gartner, Sidney, 38-9; Wade Schneider, Chinook, 38-8.

Discus: Hunter Severson, Sidney, 140-7; Ben Hardy, Fairview, 136-11; Trevor Toavs, Glasgow, 128-6; Pat Hardy, Fairview, 124-6; Matt Dey, Sidney, 120-3; Matt Packer, Baker, 118-7; AJ Hollom, Poplar, 116-6; Lukas Johnson, Hinsdale, 109-9; Ryder Rice, Savage, 107-2.

Javelin: Benji Phillips, Glasgow, 186-2; Matt Packer, Baker, 160-8; Braden Fiesthamel, Savage, 156-1; Jase Bishop, Malta, 153-5; Tyson Carney, Malta, 151-4; Chris Gartner, Sidney, 147-3; Paxton Miller, Savage, 143-10; Keenan Schipman, Malta, 142-4; Tyrone Hageman, Ekalaka, 139-4.

GIRLS

100: Lauren Wang, Baker, 13.38; Bo Dayle Battleson, Scobey, 13.85; Jailey Kleinjan, Chinook, 13.91; Scotti Robinson, Baker, 14; Jordan Kulczyk, Glasgow, 14; Fallon Garman, Westby-Grenora, 14.23; Alana Malmend, Saco, 14.4; Kaitlyn Smith, Malta, 14.61; Brenna Kurokawa, Wolf Point, 14.68; Kinley Peterson, Westby-Grenora, 14.73.

200: Lauren Wang, Baker, 27.62; Bo Dayle Battleson, Scobey, 27.8; Bailey Peterson, Westby-Grenora, 28.03; Karlee Handy, Scobey, 28.1; Fallon Garman, Westby-Grenora, 28.27; Paige Harris, Plentywood, 28.58; Jada Nicholson, Malta, 29.49.

400: Paige Harris, Plentywood, 1:01.35; Bailey Peterson, Westby-Grenora, 1:02.87; Karlee Handy, Scobey, 1:03.44; Farrah Garman, Westby-Grenora, 1:03.66; Madison Reddick, Baker, 1:04.09; Jaye Anderson, Turner, 1:04.42; Rachel David, Havre, 1:04.86; Amber Berry, Fairview, 1:05.96.

800: Amanda Wolff, Glasgow, 2:28.36; Paige Harris, Plentywood, 2:31.76; Sierra Summers, Wolf Point, 2:34.19; Kourtney Simonson, Whitewater, 2:37.3; Brinlie Nielsen, Glasgow, 2:38.8; Ramsey Bailey, Circle, 2:43.15; Emma Rilegard, Richey-Lambert, 2:44.14; Paige Robertson, Froid-Lake, 2:45.16; Emilee Cariveau, Havre, 2:47.91; Graciella Canades, Circle, 2:50.73.

1,600: Kateri Rush, Wolf Point, 5:40.81; Ellie Smith, Richey-Lambert, 5:41.16; Ella Billmayer, Turner, 5:55.41; Tessa Hill, Sidney, 5:56.96; Riley Mortenson, Malta, 6:01.13; Hannah Weber, Chinook, 6:02.23; Megan Erickson, Havre, 6:08.07; Mayson Hudyma, Scobey, 6:15.91; Tess Ler, Sidney, 6:15.96; Kelly Danielson, Fairview, 6:18.28

3,200: Josie Braaten, Glasgow, 12:13.88; Sierra Summers, Wolf Point, 12:26.51; Ella Billmayer, Turner, 13:10.26; Ellie Smith, Richey-Lambert, 13:21.02; Mariah Miller, Baker, 13:23.07; Tess Ler, Sidney, 13:26.97; Taylor Baldry, Scobey, 13:39.03; Hannah Weber, Chinook, 13:45.21; Val TalksDifferent, Harlem, 13:48.06; Nicole Allerdings, Plevna, 14:41.43

100 hurdles: Amy Breigenzer, Glasgow, 16.4; Sophia Stiles, Malta, 16.68; Logan Hubesch, Havre, 17.62; Solenn Jacobsen, Baker, 17.63; Kaitlin Farver, Scobey, 18.07; Tatum Moore, Whitewater, 18.15; Cierra Loudon, Circle, 18.25; Ireland Coyne, Havre, 18.78; Anistyn Young, Froid-Lake, 18.83; Marley Manoukian, Malta, 19.52.

300 hurdles: Sophia Stiles, Malta, 48.98; Logan Huebsch, Havre, 49.23; Cierra Loudon, Circle, 49.6; Marley Manoukian, Malta, 50.7; Morgan Miller, 50.75; Naomi Terry, Havre, 51.65; Kateri Rush, Wolf Point, 54.17; Elise Romo, Bainville, 57.99

400 relay: Scobey, 52.36; Baker, 52.63; Glasgow, 52.72; Malta, 52.8; Westby-Grenora, 53.37; Fairview, 54.17; Sidney, 54.4; Havre, 54.52

1,600 relay: Glasgow, 4:21.09; Sidney, 4:24.88; Westby-Grenora, 4:25.31; Baker, 4:26.11; Scobey, 4:27.03; Havre, 4:28.06; Malta, 4:32.17; Circle, 4:39.39

Long jump: Sophia Stiles, Malta, 17-8; Solenn Jacobsen, Baker, 16-8; Faith Vitt, Fairview, 16; Jordan Kulczyk, Glasgow, 15; Rain Rehbein, Richey-Lambert, 14-9; Breanna Frank, Sidney, 14-9; Shae Fisher, Circle, 14-8; Shelby Hanks, Wolf Point, 14-7; Abigail Ellison, chinook, 14-6; Bailey Funk, Saco, 13-10

Triple jump: Sophia Stiles, Malta, 37-; Solenn Jacobsen, Baker, 33-9; Abigail Ellison, Chinook, 33; Faith Vitt, Fairview, 32-3; Brittany Conradsen, Savage, 31-10; Bailey Funk, Saco, 31-7; Hailey Steinbeisser, Sidney, 31-5; Emily Nielsen, Culbertson, 31-4; Amy Breigenzer, Glasgow, 31-1; Shaye Johnston, Richey-Lambert, 30-10; Shae Fisher, Circle, 30-6

High jump: Farrah Garman, Westby-Grenora, 5; Jada Nicholson, Malta, 5; Kassidy Dahl, Scobey, 4-10; Faith Vitt, Fairview, 4-10; Melissa Bretbach, Baker, 4-10; Dakota Simonson, Plentywood, 4-8; Alana Malmend, Saco, 4-8; Lexi Begger, Wibaux, 4-8; Shelby Hanks, Wolf Point, 4-8; Alexa Welchlin, Scobey, 4-6; Hailey Nicholson, Malta, 4-6; Lindsay Wangerin, Plentywood, 4-4; Shaye Johnston, Richey-Lambert, 4-2

Pole vault: Aubrey Kessel, Sidney, 11; Harmony Hampton, Sidney, 10-6; Paige Harris, Plentywood, 8-6; Breanna Frank, Sidney, 8; Myka Steinbeisser, Sidney, 8; Lexi Joslin, Savage, 8; Courtney Capdeville, Hinsdale, 8; Arianna Isaakson, Sidney, 8; Bailee Vitt, Fairview, 7-6; Brenna Kurokawa, Wolf Point, 7-6; Marley Manoukian, Malta, 7-6

Shot put: Darby Schye, Malta, 38-7; Birtney Nelson, Chinook, 37-10; Halle Keltner, Terry, 35-11; Dana Hughes, Glasgow, 34-7; Autumn Rehbein, Richey-Lambert, 34-3; Leinie Hughes, Glasgow, 33-9; Emma Humphreys, Harlem, 31-11; Hailey Steinbeisser, Sidney, 31-8; Katrina Whiteman, Poplar, 31-4; Danielle Steinley, Sidney, 30-7.

Discus: Autumn Rehbein, Richey-Lambert, 119-9; Britney Nelson, Chinook, 119; Halle Keltner, Terry, 113-5; Dana Hughes, Glasgow, 111; Hailey Steinbeisser, Sidney, 101-2; Darby Schye, Malta, 96-4; Mary Grace Kalal, Malta, 92-9; Shay Garfield, Malta, 90-1; Danielle Steinley, Sidney, 89-10; Carliegh Rennick, Havre, 86-02.

Javelin: Lindsay Wangerin, Plentywood, 127-2; Kaitlyn Smith, Malta, 123-4; Jordan Baxter, Sidney, 112-2; Toni Schieffer, Wibaux, 110-3; Ashley Paige, Wolf Point, 105; Lexi Begger, Wibaux, 104-09; Hailey Steibeisser, Sidney, 104-5; Madison Reddick, Baker, 99-11; Farrah Garman, Westby-Grenora, 94-2; Autumn Rehbein, Richey-Lambert, 84-5.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_2e8e7dc4-1599-5c85-8e7e-3707c941f079.html#ixzz3YhMVPTI2