View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Brian Bachmeier Memorial

Date: 2015-04-23
Brian Bachmeier Memorial Track Meet
At Arlee

GIRLS

Team scores 1, Arlee 210.5; 2, Superior 105; 3, Noxon 101; 4, Alberton 47.5; 5, St. Regis 11.

100 1, Ashley Revis, Arl, 13.52; 2, Alex Adams, Arl, 14.02; 3, Katie Revis, Arl, 14.31; 4, Makenzie Mueller, Sup, 15.21; 5, Bethanie Ulrick, Nox, 15.38; 6, Alyssa Sandstrom, Alb, 15.59.

200 1, Ashley Revis, Arl, 28.31; 2, Alex Adams, Arl, 30.21; 3, Bethanie Ulrick, Nox, 31.44; 4, Shawntaya Nelson, Arl, 31.50; 5, Phalyn Fickas, Nox, 37.68.

400 1, Carly Hergett, Arl, 1:06.81; 2, Shawntaya Nelson, Arl, 1:08.06; 3, Bryndle Goyins, Alr, 1:10.86; 4, Bethanie Ulrick, 1:12.52; 5, Nadeia Ewoniuk, Sup, 1:14.03; 6, Taylor Erdman, Alb, 1:14.25.

800 1, Cory Brodmerkle, Nox, 3:41.57.

1600 1, Becca Whitesell, Arl, 6:07.80; 2, Cory Brodmerkle, Nox, 8:15.20.

3200 none.

100 hurdles 1, Makenzie Mueller, Sup, 20.88; 2, Hilary VanVleet, Nox, 21.59; 3, Kristen Webley, Nox, 21.65; 4, McKenzie Stager, Sup, 24.63.

300 hurdles 1, Hilary VanVleet, Nox, 57.34; 2, Abby Yocum, Arl, 58.00; 3, Kristen Webley, Nox, 58.27.

400 relay 1, Arlee 53.90; 2, Superior 58.55; 3, Alberton 1:00.00; 4, Noxon, 1:01.31.

1600 relay 1, Arlee 4:51.99.

High jump 1, Hailey Kelly, Sup, 4-6; 2, Taylor Erdman, Alb, 4-4; 3, Bryndle Goyins, Arl, 4-2; 4, Makenzie Mueller, Sup, 4-0.

Pole vault 1, Alex Adams, Arl, 8-0; 2, Emma Duboise, Sup, 8-0; 3, Kassidy Rubel, Arl, 6-0; t-4, Nadeia Ewoniuk, Sup, 6-0; t-4, McKenzie Stager, Sup, 6-0.

Long jump 1, Katie Revis, Arl, 15-7; 2, Alex Adams, 14-8; 3, Bethanie Ulrick, Nox, 13-8; 4, Hilary VanVleet, Nox, 13-1; t-5, Abby Yocum, Arl, 13-0; t-5, Alyssa Sandstrom, Alb, 13-0.

Triple jump 1, Katie Revis, Arl, 32-0; 2, Abby Yocum, Arl, 29-0; 3, Kory McVicker, Arl, 27-3; 4, Hilary VanVleet, Nox, 27-1; 5, Morgan Sharp, Sup, 22-3.

Shot put 1, Emily Riddle, Sup, 32-6.5; 2, Taylor Erdman, Alb, 29-7; 3, Bryndle Goyins, Arl, 27-0; 4, Adler Danielle, TER, 26-6; 5, Kristen Webley, Nox, 26-4; 6, Anna Stanford, SR, 24-0.

Discus 1, Ashley Revis, Arl, 101-10; 2, Taylor Erdman, Alb, 76-11; Emily Riddle, Sup, 76-7; 4, Anna Sanford, SR, 75-1; 5, Nicole Perry, Arl, 72-0.5; 6, Cory Brodmerkle, Nox, 65-4.5.

Javelin 1, Bryndle Goyins, Arl, 109-7; 2, Hailey Kelly, Sup, 96-9; 3, Danielle Ewoniuk, Sup, 86-5; 4, Mckayla Tomlinson, Alb, 85-4; 5, Marissa Koke, Sup, 81-4; 6, Jasmine Jones, SR, 77-9.

***

BOYS

Team scores 1, Arlee 214; 2, Noxon 127; 3, Philipsburg 125; 4, Superior 57; 5, Alberton 23, 6, St. Regis 13.

100 1, Isaac Desjarlais, Arl, 11.76; 2, Kamiah Payne, TER, 12.37; 3, PJ Haynes, Arl, 12.50; 4, Comfort Bolen, TER, 12.75; 5, Gary Wadman, Nox, 12.78; 6, Zach Osborne, Nox, 12.89.

200 1, Connor Munis, Phi, 25.59; 2, Eric Borhnsen, Phi, 3, Cody Cable, Nox, 26.62; 4, Gabe Byrne, Phi, 26.83; 5, Zach Osborne, Nox, 27.12; 6, Ty Adams, Arl, 27.60.

400 1, Bradey Wilson, Nox, 54.29; 2, Eric Bohrnsen, Phi, 55.05; 3, Connor Munis, Phi, 57.09; 4, Austin Johnson, Nox, 57.91; 5, Colt Brazill, Arl, 58.10; 6, Gabe Byrne, Phi, 58.29.

800 1, Brady Wilson, Nox, 2:10.65; 2, Zach Felsman, Arl, 2:15.64; 3, Alex Knauer, Phi, 2:21.03; 4, Colt Brazill, Arl, 2:23.05; 5, Griffin Pluth, Alb, 2:29.00; 6, Jon Keltner, Phi, 2:30.50.

1600 1, Nathan Lapinski, Sup, 4:50.20; 2, Austin Johnson, Nox, 5:14.71; 3, Alex Knauer, Phi, 5:18.21; 4, Jon Keltner, Phi, 5:23.80; 5, Brad Brazill, Arl, 5:57.70; 6, Riley Reishus, Nox, 6:03.99.

3200 1, Nathan Lapinski, Sup, 11:00.36; 2, Austin Johnson, Nox, 11:31.06.

110 hurdles 1, Harold Yocum, Arl, 18.68; 2, Tyler Potts, Arl, 19.89; 3, Nik Mueller, Nox, 20.88; 4, Ryan Cahalin, Sup, 23.44; 5, Drey Tenas, TER, 23.65.

300 hurdles 1, Bradey Wilson, Nox, 44.27; 2, Harold Yocum, Arl, 46.33; 3, George Shick, Arl, 51.09; 4, Kyler Clinkenbeard, Arl, 52.03; 5, Tyrell Lovegrove, TER, 52.63; 6, Tyler Potts, Arl, 58.62.

400 relay 1, Arlee 47.78; 2, Philipsburg 49.04; 3, Superior 53.75; 4, Alberton, 54.62.

1600 relay 1, Philipsburg A 3:52.74; 2, Arlee 3:55.31; 3, Noxon 4:09.02; 4, Philipsburg B 4:11.22; 5, Superior 4:14.00.

High jump 1, Bob Immenschuh, Phi, 5-6; 2, Zach Osborne, Nox, 5-6; 3, Harold Yocumn, Arl, 5-2; t-4, Daniel Vollin, Arl, 5-0; t-4, Kyler Clinkenbeard, Arl, 5-0.

Pole vault 1, Bridger LaPierre, Sup, 11-0; 2, George Shick, Arl, 9-6; 3, TJ Knoll, Arl, 9-0; 4, Alex Bertolt, Arl, 8-6; 5, Ty Adams, Arl, 8-0; 6, Kaleb Ververis, Sup, 8-0.

Long jump 1, Kamiah Payne, TER, 20-2; 2, Kyler Clinkenbeard, Arl, 19-11; 3, Leondre Bolen, Arl, 17-9; 4, Comfort Bolen, TER, 17-8; 5, Bridger LaPierre, Sup, 17-7; 6, Zach Osborne, Nox, 16-11.

Triple jump 1, Kyler Clinkenbeard, Arl, 38-1; 2, Leondre Bolen, Arl, 36-4; 3, Alex Bertolt, Arl, 36-0; 4, Cody Cable, Nox, 35-5; 5, TJ Knoll, Arl, 34-10.

Shot put 1, Gary Wadman, Nox, 37-8; 2, Gibson Lowery, SR, 37-5; 3, Riley Reishus, Nox, 36-5.5; 4, Bob Immenschuh, Phi, 36-0; 5, Brad Brazill, 34-10.5; 6, George Shick, Arl, 34-7.5.

Discus 1, Daniel Vollin, Arl, 103-5; 2, Alex Knauer, Philipsburg, 95-9.5; 3, Chance Sawyer, Nox, 89-11.5; 4, Nick Turnbull, Alb, 88-10; 5, Colton Grange, Philipsburg, 80-5; 6, Sterling Reese, Alb, 79-11.

Javelin 1, Bob Immenschuh, Philipsburg, 152-9.5; 2, PJ Haynes, Arl, 136-2; 3, Nick Turnbull, Alb, 118-11; 4, Gibson Lowery, ST, 118-1; 5, Colt Brazill, Arl, 117-2; 6, Comfort Bolen, TER, 108-9.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-revis-girls-arlee-soar-at-home-meet/article_49905a76-248b-56ae-b2ad-79728221a7d3.html