View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Fairview Invitational

Date: 2015-04-21
Fairview Invitational
At Fairview

BOYS

Team scores: 1, Fairview 95; 2, Savage 91; 3, Westby-Grenora 90; 4, Scobey 79; 5, Culbertson 55; 6, Circle 52; 7, Froid-Lake 37; 8, Wibaux 16; 9, Richey-Lambert 10; 10, Brockton 2.

100: Myka Penny, WG, 11.6; Danny Linder, Sco, 11.61; Jeff Scholla, Sav, 11.62; Cameron Lambert, Cul, 11.83; Ty Kampen, FL, 12.09; Keenan Reller, Sco, 12.34.

200: Ben Hardy, Fai, 24.07; Danny Linder, Sco, 25.16; Braden Fiesthamel, Sav, 24.4; Cooper Olson, WG, 24.56; Parker Westgard, WG, 24.68; Cameron Lambert, Cul, 24.7.

400: Hugh Cole, Sco, 56.28; Kole Ralston, Sco, 57.79; Pat Hardy, Fai, 58.21; Tim Wright, RL, 58.28; Ty Kampen, FL, 59.0; CJ Nelson, Sco, 59.56.

800: Tristan Sun Rhodes, Cul, 2:11.72; Michael Azure, Cul, 2:17.54; Bailey Christoffersen, FL, 2:23.88; Ty Kampen, FL, 2:24.71; Noah Taylor, Cir, 2:25.59; Jacob Belgarde, Bro, 2:28.37.

1,600: Tristan Sun Rhodes, Cul, 4:52.1; Michael Azure, Cul, 5:07.63; Kobe Ralston, Sco, 5:22.13; Jacob Clinton, Cir, 5:25.16; Bailey Christoffersen, FL, ,5:27.59; Dakota Grant, Bro, 5:52.07.

3,200: Kobe Ralston, Sco, 11:52.88; Jacob Clinton, Cir, 12:23.84; Brian Rodewald, Sco, 13:05.29; Lincoln Stormer, Cir, 13:05.7; Sean Conlin, Fai, 13.47.66; Chance Parsons, FL, 14:40.72.

110 hurdles: Myka Penny, WG, 15.47; Alex Taylor, Fai, 16.21; Bryce Loudon, Cir, 16.42; Thomas Fritz, Cir, 17.5; Hugh Cole, Sco, 18.03; Wick Cole, Sco, 20.44.

300 hurdles: Bryce Loudon, Cir, 44.69; Tate Lunde, Wib, 47.57; Taryn Candee, Fai, 47.9; Daulton Holecek, WG, 49.62; Lincoln Stormer, Cir, 54.94; JD Stratton, FL, 57.13.

400 relay: Fairview 46.78; Westby-Grenora 47.28; Scobey 47.8; Savage 48.03; Fairview B 49.47; Froid-Lake 51.47.

1,600 relay: Fairview 3:42.75; Westby-Grenora 3:48.0; Savage 3:54.68; Scobey 4:00.94; Circle 4:03.78; Froid-Lake 4:04.72.

Long jump: Myka Penny, WG, 20-9; Cooper Olson, WG, 19-9; Braden Fiesthamel, Sav, 19-5; Cameron Lambert, Cul, 18-3; Allan Ekness, WG, 18-0; Jon Lebsock, Fai, 17-11.

Triple jump: Cooper Olson, WG, 41-3; Tate Lunde, Wib, 37-11; Bryar Lange, Sav, 37-8; Mitchell Shaide, Fai, 36-7; Thomas Fritz, Cir, 36-1; Paxton Miller, Sav, 35-3.

High jump: Kade Guenther, FL, 5-10; Traycer Wilson, WG, 5-10; Adam Buxbaum, Cul, 5-10; Myka Penny, WG, 5-8; Jeff Scholla, Sav, 5-0; Paxton Miller, Sav, 5-0.

Pole vault: Ryder Rice, Sav, 11-6; Keenan Reller, Sco, 10-6; Alex Taylor, Fai, 10-0; Tucker Lien, Sav, 9-6; Trent Prevost, Sav, 9-6; Taryn Candee, Fai, 8-0.

Shot put: Ben Hardy, Fai, 42-7; Ryder Rice, Sav, 38-8; Jonathan Cornelia, Cir, 38-1; Pat Hardy, Fai, 36-9; Paxton Miller, Sav, 36-2; Riley Hagler, Sav, 36-1.

Discus: Ben Hardy, Fai, 126-5; Ryder Rice, Sav, 117-1; Ryder Olson, RL, 112-11; Pat Hardy, Fai, 109-5; Jonathan Cornelia, Cir, 99-6; Tanner Reynolds, Fai, 96-8.

Javelin: Braden Fiesthamel, Sav, 162-5; Paxton Miller, Sav, 139-4; Taurean Baxter, FL, 137-6; Cameron Lambert, Cul, 132-8; Parker Westgard, WG, 129-0; Kade Guenther, FL, 117-9.

GIRLS

Team scores: 1, Scobey 112.5; 2, Circle 97.5; 3, Westby-Grenora 96; 4, Richey-Lambert 69; 5, Fairview 49; 6, Wibaux 32; 7, Savage 27; 8, Froid-Lake 11; 9, Culbertson 10.

100: Bo Dayle Battleson, Sco, 13.03; Fallon Garman, WG, 13.24; Kinley Peterson, WG, 13.48; Chye Handran, Sco, 13.82; Sydni Haynie, Cir, 13.82; Joey Pittenger, WG, 13.87.

200: Bo Dayle Battleson, Sco, 27.43; Fallon Garman, WG, 27.93; Bailey Peterson, WG, 28.19; Farrah Garman, WG, 28.3; Karlee Handy, Sco, 28.46; Sydni Haynie, Cir, 29.32; Chye Handran, Sco, 29.32.

400: Karlee Handy, Sco, 1:04.03; Bailey Peterson, WG, 1:04.27; Kinley Peterson, WG, 1:05.4; Farrah Garman, WG, 1:05.84; Ellie Smith, RL, 1:06.63; Brooklyn Ferestad, Sco, 1:07.91.

800: Ellie Smith, RL, 2:41.85; Ramsey Bailey, Cir, 2:44.3; Mayson Hudyma, Sco, 2:46.73; Paige Robertson, FL, 2:47.73; Graciella Canades, Cir, 2:51.66; Courtney Seadeek, Fai, 2:52.16.

1,600: Ellie Smith, RL, 6:05.4; Kelly Danielson, Fai, 6:13.89; Mayson Hudyma, Sco, 6:14.09; Taylor Baldry, Sco, 6:16.0; Amber Berry, Fai, 6:25.41; Graciella Canades, Cir, 6:30.0.

3,200: Ellie Smith, RL, 13:54.22; Taylor Baldry, Sco, 14:14.09; Shelby Senner, RL, 14:17.59; Jayne Haynie, Cir, 14:38.41; Ashley Green, Sav, 15:30.09; Kiera Tuggle, Sco, 16:30.16.

100 hurdles: Kaitlin Farver, Sco, 17.43; Cierra Loudon, Cir, 17.65; Anistyn Young, FL, 17.88; Toni Schieffer, Wib, 18.19; Hannah Gackle, Cir, 18.32; Jayne Haynie, Cir, 18.96.

300 hurdles: Cierra Loudon, Cir, 51.53; Jayne Haynie, Cir, 57.27; Toni Schieffer, Wib, 58.6; Paige Smith, RL, 58.78.

400 relay: Scobey 53.16; Westby-Grenora 53.27; Circle 55.43; Richey-Lambert 55.49; Fairview 56.28; Savage 1:02.5.

1,600 relay: Westby-Grenora 4:31.94; Scobey 4:33.6; Circle 4:35.79.

Long jump: Faith Vitt, Fai, 15-3; Shae Fisher, Cir, 15-1; Rain Rehbein, RL, 13-7; Brittany Conradsen, Sav, 13-4; Hannah Gackle, Cir, 13-3; Morgan Mason, FL, 13-2.

Triple jump: Emily Nielsen, Cul, 31-9; Shae Fisher, Cir, 31-8; Faith Vitt, Fai, 31-5; Brittany Conradsen, Sav, 31-4; Ramsey Bailey, Cir, 30-9; Shaye Johnston, RL, 30-9.

High jump: Faith Vitt, Fai, 4-10; Farrah Garman, WG, 4-8; Kassidy Dahl, Sco, 4-8; Cierra Loudon, Cir, 4-6; Lexi Begger, Wib, 4-6; Shelbie Teeters, Wib, 4-4.

Pole vault: Bailee Vitt, Fai, 7-0; Lexi Joslin, Sav, 7-0.

Shot put: Sabrina Carter, WG, 26-1; Jianna Clinton, Cir, 25-1; Alexa Welchlin, Sco, 23-11; Molly Pust, RL, 23-1; Bailey Solberg, WG, 22-6.

Discus: Molly Pust, RL, 78-7; Ashlind Conradsen, Sav, 76-8; Alexa Welchlin, Sco, 72-9; Kaitlin Farver, Sco, 71-8; Shaye Johnston, RL, 71-7; Sara Melgaard, WG, 70-3.

Javelin: Toni Schieffer, Wib, 111-3; Lexi Begger, Wib, 96-4; Ramsey Bailey, Cir, 95-11; Bailey Solberg, WG, 95-5; Farrah Garman, WG, 91-10; Bo Dayle Battleson, Sco, 91-6.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_0735f056-fca2-52e5-906d-8a5ce2d56692.html#ixzz3Y8I57jbw