View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Western Top 10 Meet

Date: 2015-04-21
Western Top 10 Meet
MCPS Stadium
At Missoula

GIRLS

100 1. Hannah Coburn (Big Sky), 12.82; 2. Hannah Porch (Big Sky), 12.95; 3. Elena Carter (Capital), 13.05; 4. Aubrey Blair (Townsend), 13.07; 5. Cierra Lamey (Dillon), 13.18; 6. Hailey Norred (Bigfork), 13.19.

200 - 1. Hailey Phillips (Plains), 26.2; 2. Katelyn Frost (Corvallis), 26.29; 3. Hailey Norred (Bigfork), 26.69; Keely Ehmann (Darby), 26.7; Penny Jessop (Corvallis), 27.27; 6. Taylar Greene (Capital), 27.45.

400 1. Keely Ehmann (Darby), 58.85; 2. Cierra Lamey (Dillon), 59.37; 3. Olivia Burgard (Sentinel), 59.43; 4. Ahna Kreitinger (Glacier), 1:00.55; 5. Kailee Oliverson (Twin Bridges), 1:02.1; 6. Keelie O'Brien (Hamilton), 1:02.35.

800 1. Bryn Morley (Bigfork), 2:13.16; 2. Ellen Brooks (Sentinel), 2:21.33; 3. Sarah Latcham (Whitefish), 2:22.31; 4. Amelia Gardner (Corvallis) 2:22.8; 5. Bailiey Smith (Glacier), 2:25.01; 6. Lyric Devries (Hamilton), 2:25.04.

1600 1. Annie Hill (Glacier), 4:51.35; 2. Samantha Mundel (C Falls), 5:08.45; 3. Molly MacDonald (Sentinel), 5:17.6; 4. Jacie Schmalz (Hamilton), 5:23.95; 6. Stephanie Robbins (Seeley-Swan), 5:24.99; 6. Corninne Hamilton (Glacier), 5:27.75.

3200 1. Samantha Mundel (C Falls), 11:33.69; 2. Miranda Foster (Hellgate), 11:36.6; 3. Samantha Sayer (Hellgate), 11:46.514; 4. Sabrina Sterbis (Big Sky), 11:54.41; Lily Lang (Darby), 11:56.91; Elle Becker (Hellgate), 12:01.01.

110 hurdles 1. Rachel McGree (Butte Central), 15.43; 2. Holly Anderson (Dillon), 15.56; 3. Hailey Phillips (Plains) 15.66; Hannah coburn (Big Sky), 15.7; 5. Janessa Williams (Jefferson), 15.91; 6. Carlo Nicosia (Columbia Falls), 16.06.

300 hurdles 1. Hailey Phillips (Plains), 44.21; 2. Holly Anderson (Dillon), 45.63; 3. Aubry Blair (Townsend), 47.13; 4 Courtney Carl (Big Sky), 47.69; Elena carter (Capital), 48.49; Tessa Burke (Loyola), 48.8.

400 relay 1. Dillon 'A', 50.70; 2. Corballis 'A', 50.80; 3. Capital 'A', 50.93; 4. Sentinel 'A', 50.97; 5. Hamilton 'A', 51.59; 6. Helena 'A', 51.97.

1600 relay 1. Bigfork 'A', 4:03.16; 2. Glacier 'A', 4:04.23; 3. Dillon 'A', 4:08.96; 4. Helena 'A' 4:09.08; 5. Corvallis 'A', 4:12.1; 6. Sentinel 'A', 4:12.56.

High jump 1. Autrey Hannum (T Falls), 5-5; 2. Jane booth (Corvallis), J5-5; 3. Abby Dodge (Butte), 5-3. 4. Kaci Paffhausen (Hellgate), 5-1; 5. Mary Royce (Corvallis), J5-1; 6. Shey Hannum (Corvallis) J5-1.

Pole vault 1. Katelyn Frost (Corvallis), 11-6; 2. Chiara Morelli (Capital), 11-3.; 3. Julie Rockenbough (Helena), 10-1; 4. Madison McHaughlin (Helena), 9-6; 4. Jordan Peterson (Dillon), 9-6; 4. Ceci Collins (Hamilton), 9-6.

Long jump 1. Hannah Kearns (Big Sky), 17-0; 2. Autrey Hannum (T Falls), 16-1; 3. Taylor Bess (Hamilton) 16-9; 4. Hannah Coburn (Big Sky) 16-4.5; 5. Michaela Madden (Twin Bridges), 16-2.5; 6. Shey Hannum (T Falls), 16-2.

Triple jump 1. Carla Nicosia (C Falls), 36-4.5; 2. Annika Moore (Hamilton), 35-11.5; 3. Autrey Hannum (T Falls) 35-2; 4. Rachel McGree (Butte Central), 34-7; 5. Jannessa Williams (Boulder), 33-9.5. 6. Abby Dodge (Butte), 33-9.5.

Shot put 1. Leah Thompson (Plains), 39-0.5; 2. Kayla Holmes (Plains), 37-8.5; 3. Nikki Krueger (Glacier), 36-9.5; 4. Tana Garden (Sentinel), 36-5. 5. Anna Gragg (Big Sky), 36-4.75; 6. Melanie Gasssaway (Glacier), 36-4.

Discus 1. Kayla Holmes (Plains), 139-3; 2. Tana Garden (Sentinel), 129-1; 3. Leah Thompson (Plains), 121-8; 4. Hallie Kananen (Capital) 118-0; 5. Nikki Krueger (Glacier), 115-6; 5. Courtney Mitchell (Glacier), 115-6.

Javelin 1. Keyawan Larson (Glacier), 141-11; 2. Carley Conheeder (Plains), 131-06; Autrey Hannum (T Falls) 125-4; 4. Darby Henthorn (Hellgate), 123-05. 5. Kimberly Earhart (Plains), 120-11. 6. Sena Smith (Corvallis), 120-6.

BOYS

100 1. Dalton Daum (Butte), 11.12; 2. Jed Nagler, (Whitefish), 11.37; 3. Cleet Wrzesinkski, (Ennis), 11.46; 4. Garrett Olson (Frenhtown), 11.55; 5. Sam Kirkeide (Big Sky), 11.57; 6. Christian Langston (Lincoln), 11.58.

200 - 1. Dalton Daum (Butte), 21.85; 2. Taylor Sylvester (Corvallis), 22.47 3. Cain Buschee (Glacier), 22.77; 4. Jed Nagler (Whitefish), 22.79; 5. Anthony Taylor (Capital), 23.02; 6. Tanner Dana (C Falls), 23.20.

400 1. Jadin Casey (Stevi), 49.9; 2. Connor Matthews (Helena), 50.15; 3. Levi Donaldson (Capital), 50.2; 4.Sean Opland (Troy), 50.36; 5. Rahkei Eyer (Jefferson), 50.79; 6. Tanner Dana (Columbia Falls), 51.36.

800 1. Jeremiah Coon (Helena), 1:55.4; 2. Karill Apendaile (Hamilton), 1:58.72; 3. Ryan McNarmara (Helena), 1:59.36; 4. Tristan Guillot (Twin Bridges), 1:59.56; 5. Garett McMormack (Darby), 1:59.87; 6. Kenny Wilbur (Broadwater), 2:00.65.

1600 1. Iain Anderson (Helena), 4:32.66; 2. Brock Sandry (Glacier), 4:35.16; 3. Nathan Lapinski (Superior), 4:38.93; 4. Kole Tison (Hamilton), 4:40.14; 5. Bradey Wilson (Noxon), 4:41.63. 6. Layne Ryerson (Helena), 4:41.66.

3200 2. Logan Morely (Bigfork), 9:34.74; 2. Aiden Reed (Helena), 9:36.67; 3. Marshall Beatty (Sentinel), 9:37.61; 4. Cameron Meikle (Hamilton), 9:55.86; 5. Ronald Venema (Corvallis), 10:00.91; Brock Sandry (Glacier), 10:00.93.

110 hurdles 1. Clett Wrznisnski (Ennis), 15:08; 2. Aaron Robinson (Glacier), 15.31; Josh Barrows (Helena), 15.35; 4. Taylor Sylvester (Corvallis), 15.4. 5. Jacob Clairmont (Polson), 15.56; 6. Daniel Pendergast (Stevi), 15.64.

300 hurdles 1. Cleet Wrzesinski (Ennis), 38.46; 2. Daniel Pendergast (Stevi), 39.55; 3. Josh Barrows (Hlenea), 40.62; 4. Nolan Davis (Helena), 40.90); 5. Keaton Grove (Whitefish), 41.11; 6. Clay Dean (Butte), 41.34.

400 relay 1. Helena 'A', 43.32; 2. Capital 'A', 44.00; 3. Big Sky 'A', 44.23; 4. Glacier 'A', 44.39; 5. Butte 'A', 44.43. 6. Whitefish 'A', 44.44.

1600 relay 1. Helena 'A', 3:23.33; 2. Glacier 'A', 3:26.36; 3. Jefferson 'A', 3:29.62; 4. Corvallis 'A', 3:30.04; 5. Capital 'A', 3:30.07; 6. Butte 'A', 3:30.75.

High jump 1. Jed Nagler (Whitefish), 6-5; 2. Josh Sandry (Bigfork), 6-3; 3. Connor Schenk (Hellgate), 6-1. 4. Robert Jones (Frenchtown), J6-1. 5. Brian McMahon (Helena) 5-11. 6. Josh Malone (Big Sky) 5-11.

Pole vault 1. Chase Smith (Helena), 16-5; 2. Ethan Blume (Anaconda), 14-0. 3. Walker McKitrick (Ennis), J14-0. 4. Sam Roddewig (Helena), 13-6. 5. Jacob Clairmont (Polson), 13-0. 6. Seth Sasser (Helena), J13-0.

Long jump 1. Austin Cook (Glacier), 21-0; 2. Nolan Staats (Sentinel), 20-8; 3. Pate Scott (Troy), 20-7; Nick VanHorssen (Helena), 20-6; 5. Jacob Clairmont (Polson), 20-2; 6. Noah Pholman (Loyola), 20-0.

Triple jump 1. Kendell Johnson (Helena), 42-8.5; 2. Luke Harper (Dillon), 41-11.5; 3. Hunter Nicholson (Glacier), 41-7; 4. Zach Burkhard (Sentinel), 41-4.5; 5. Ky Burch (Hamilton), 41-01; 6. Rhett Baerlocher (Hellgate), 39-11.

Shot put 1. Zayne Babbitt (Hellgate), 58-1.25; 2. Austin Brentlinger (Twin Bridges), 50-0. 3. Harrison Kaufman (Glacier), 48-2; 4. Nolan Hofstee (Eureka), 47-6.5; 5. Michael Smith (Capital),47-3.75; 6. Jayce Gilder (Corvallis), 46-7.5.

Discus 1. Zayne Babbitt (Hellgate), 174-1; 2. Harrison Kauffman (Glacier), 158-7; 3. Jesse Sims (Corvallis), 156-7; 4. Marcus Ferriter (Butte Central), 155-3; 5. Jayce Gilder (Corvallis), 153-1. 6. Kyle Finch (Dillon), 149-5.

Javelin 1. Luke May (Whitefish), 192-1; 2. Tyler Olson (Corvallis), 189-10; 3. Luke Entzel (Big Sky), 180-6; 4. Joe Caicedo (Darby), 175-3. 5. Trae Williams (Dillon), 170-1. Patrick Griffin (Dillon), 167-11.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-records-reset-at-russ-pilcher-top-meet/article_7749bb6a-a862-5312-a160-c3ad637051ef.html