View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Seeley-Swan Invitational

Date: 2015-04-18
Seeley-Swan Invitational
Missoula County Stadium
At Missoula

GIRLS

Team scores: Plains 108.5, Bigfork 75.5, Thompson Falls 65.5, Choteau 39, Townsend 39, Darby 38, Seeley-Swan 28.5, Fort Benton 25, Ronan 21, Fairfield 20, Loyola Sacred Heart 20, Twin Bridges 12, Florence 7, Superior 6, Arlee 6, Dutton 4, Cascade 4, Ennis 4, Victor 3, Deer Lodge 1.

100 1, Aubry Bair, Tow, 13.40; 2, Haile Norred, Bigf, 13.62; 3, Alex Bohlman, S-S, 13.69; 4, Kayla Holmes, Pla, 13.71; 5, Alex Adams, Arl, 13.74; 6, Jenna Shepherd, Ron, 13.83.

200 1, Aubry Bair, Tow, 27.13; 2, Keely Ehmann, Dar, 27.41; 3, Haile Norred, Bigf, 27.85; 4, Brook Kolar, Loy, 27.89; 5, Hannah King, Cho, 28.07; 6, Payge Durocher, Cho, 28.24.

400 1, Keely Ehmann, Dar, 59.88; 2, Hailey Phillips, Pla, 1:00.20; 3, Kailee Oliverson, TB, 1:02.12; 4, Payton Durocher, Cho, 1:03.06; 5, Shannon Dimond, Pla, 1:03.34; 6, Kaitlin Byrd, FB, 1:03.62.

800 1, Bryn Morley, Bigf, 2:15.04; 2, Stephanie Robbins, S-S, 2:28.99; 3, Kaitlyn Bird, FB, 2:31.14; 4, Kimberly Earhart, Pla, 2:32.35; 5, Analisa Loberg, Pla, 2:39.56; 6, Josie Jenkins, Enn, 2:40.65.

1600 1, Stephanie Robbins, S-S, 5:30.11; 2, Kimberly Earhart, Pla, 5:39.72; 3, Lily Lang, Dar, 5:45.44; 4, Calies Ludvigson, Cas, 5:50.70; 5, Cassidy McCarthy, FB, 5:52.71; 6, Becca Whitesell, Arl, 5:54.68.

3200 1, Lily Lang, Dar, 12:26.74; 2, Demi Horton, Pla, 12:41.31; 3, Kimberly Taylor, FB, 13:58.35; 4, Bailee Field, Tow, 14:18.02; 5, Darien Schneider, Loy, 14:59.38; 6, Evelyna Herrick, Tow, 15:36.54.

100 hurdles 1, Hailey Phillips, Pla, 16.03; 2, Autrey Hannum, TF, 16.16; Aubry Bair, Tow, 16.79; 4, Hannah King, Cho, 17.11; 5, Tessa Burke, Loy, 17.14; 6, Alexis Taulbee, Flo, 17.58.

300 hurdles 1, Hannah King, Cho, 48.99; 2, Tessa Burke, Loy, 49.90; 3, Mattison McAnnaly, Bigf, 49.90; 4, Alexis Taulbee, Flo, 50.55; 5, Marissa Hiza, Bigf, 51.41; 6, Shey Hannum, TF, 51.53.

400 relay 1, Bigfork (Marissa Hiza, Haile Norred, Makena Morley, Mattison McAnnaly) 52.52; 2, Choteau 52.81; 3, Fairfield, 53.14; 4, Darby 53.50; 5, Ronan 53.52; 6, Arlee 53.53.

1600 relay 1, Bigfork (Mattison McAnnaly, Bryn Morley, Haile Norred, Makena Morley) 4:07.92; 2, Plains 4:17.58; 3, Twin Bridges 4:23.82; 4, Choteau 4:30.53; 5, Townsend 4:32.69; 6, Arlee 4:35.44.

High jump 1, Autrey Hannum, TF, 5-2; 2, Lizzy Klinker, Fair, 5-0; 3, Shey Hannum, TF, 5-0; 4, Alex Bohlman, S-S, 5-0; 5, Marissa Hiza, Bigf, 4-10; 6, Mikayla Stone, DL, 4-8.

Pole vault 1, Cassidy McCarthy, FB, 8-9; 2, Mattison McAnnaly, Bigf, 8-6; 3, Emma Duboise, Sup, 8-6; 4, Gabby Eaton, Bigf, 8-6; 5, Madison Wheeler, TF, 8-0; t-6, Megan Pancoast, Bigf, 7-6; t-6, Cera Strumper, S-S, 7-6.

Long jump 1, Autrey Hannum, TF, 16-6; 2, Shey Hannum, TF, 16-2.5; 3, Lee Camel, Ron, 15-11.5; 4, Brook Kolar, Loy, 15-11; 5, Lizzy Klinker, Fair, 15-9; 6, Alex Adams, Arl, 15-7.

Triple jump 1, Autrey Hannum, TF, 35-2; 2, Shey Hannum, TF, 33-7.5; 3, Lee Camel, Ron, 32-7; 4, Lizzy Klinker, Fair, 32-6; 5, Autumn Round, Flo, 32.6; 6, Gabby Eaton, 32-3.5.

Shot put 1, Leah Thompson, Pla, 38-4; 2, Kayla Holmes, Pla, 35-1; 3, Olivia Harold, Tow, 32-11; 4, Taylor Reeve, Dut, 32-0; 5, Aspen Jore, Ron, 31-10.5; 6, Riley Coleman, Bigf, 31-6.5.

Discus 1, Kayla Holmes, Pla, 134-9.5; 2, Leah Thompson, Pla, 120-6.5; 3, Miranda Campbell, Bigf, 100-6; t-4, Carlyjean Conley, Vic, 100-1.5; t-4, Caitlin Klatt, Enn, 100-1.5; 6, Riley Coleman, Bigf, 93-4.5

Javelin 1, Kimberly Earhart, Pla, 137-4; 2, Carley Vonheeder, Pla, 130-11; 3, Katie Kostelnik, Cho, 123-1; 4, Aspen Jore, Ron, 120-3.5; 5, Logan Beckman, TF, 113-9; t-6, Leah Thompson, Pla, 104-7; t-6, Shey Hannum, TF, 104-7.

BOYS

Team scores: Ennis 63, Townsend 61, Thompson Falls 43, Bigfork 39, Fairfield 34, Hot Springs 28, Conrad 28, Ronan 27, Deer Lodge 26.5, Twin Bridges 26, Plains 21, Loyola Sacred Heart 21, Fort Benton 20, Darby 19, Arlee 14, Power 10, Superior 10, Florence 8, St. Ignatius 8, Philipsburg 5, Drummond 4, Dutton 4, Victor 4, Seeley-Swan 2, Cascade 1.5.

100 1, Cleet Wrzesinksi, Enn, 11.59; 2, Anthony Byrns, HS, 11.66; 3, Isaac Desjarlais, Arl, 11.73; 4, Cade Benjamin, DL, 11.86; 5, Noah Pohlman, Loy, 11.87; 6, Josh Sandry, Bigf, 11.98.

200 1, Cleet Wrzesinski, Enn, 23.36; 2, Anthony Byrns, HS, 23.76; 3, Isaac Desjarlais, Alr, 24.04; 4, Ben Hulme, FB, 24.19; 5, Josh Sandry, Bigf, 24.30; 6, Ethan Johnson, DL, 24.54.

400 1, Ben Hulme, FB, 52.10; 2, Kenny Wilbur, Tow, 52.59; 3, Bill Yeager, TB, 53.35; 4, Lawrence Bryant, Dut, 54.22; 5, Ben Woodword, Pow, 54.25; 6, Bransen Krebs, Pla, 54.51.

800 1, Tristen Guillot, TB, 2:03.52; 2, Keenny Wilbur, Tow, 2:04.04; 3, Russell Kujala, Pla, 2:08.37; 4, CJ McWilliams, Fiar, 2:10.56; 5, Tommy Frost, Tow, 2:11.14; 6, Isaac Desjarlais, Arl, 2:12.70.

1600 1, Nathan Lapinski, Sup, 4:39.90; 2, Russell Kujala, Pla, 4:49.28; 3, Tanner Laws, TF, 4:50.46; 4, Tommy Frost, Tow, 4:55.33; 5, Logan Maughan, S-S, 4:55.56; 6, Jackson Duffey, Ron, 4:56.90.

3200 1, Logan Morley, Bigf, 9:59.59; 2, Tanner Laws, TF, 10:39.65; 3, Evan Duggan, Dar, 10:56.57; 4, Jackson Duffey, Ron, 11:07.44; 5, Tanner Saltzman, Tow, 11:08.34; 6, Riley Lynn, Tow, 11:20.38.

110 hurdles 1, Cleet Wrzesinksi, Enn, 15.36; 2, Bryce Green, Tow, 15.93; 3, Ben Hulme, FB, 16.01; 4, Clark Judisch, Con, 16.80; 5, Bryce Cullen, Ron, 16.86; 6, Josh Wulfekuhle, TF, 16.90.

300 hurdles 1, Cleet Wrzesinskik, Enn, 41.12; 2, Bryce Green, Tow, 42.21; 3, Josh Wulfekuhle, TF, 42.23; 4, Bryce Cullen Ron, 43.88; 5, Gehrig Sweat, Tow, 43.95; 6, Javan Carroll, Con, 44.34.

400 relay 1, Loyola (Athan Hasselbrook, Jacob Byrne, Danner Linhart, Noah Pohlman) 45.56; 2, Townsend 45.57; 3, Deer Lodge 45.77; 4, Hot Springs 46.89; 5, Conrad 47.04; 6, Arlee 47.06.

1600 relay 1, Townsend (Bryce Green, Quinn Lelacheur, Kaleb Crook, Kenny Wilbur) 3:40.75; 2, Thompson Falls 3:48.41; 3, Ronan 3:48.53; 4, Victor 3:49.50; 5, Philipsburg 3:52.07; 6, Conrad 3:52.30.

High jump 1, Javan Carroll, Con, 6-2; 2, Josh Sandry, Bigf, 6-0; 3, Brandon Porter, DL, 5-10; 4, Marquis Venegas, Bigf, 5-8; 5, Bob Immenschuh, Phil, 5-8, Corbin Woods, Enn, 5-8.

Pole vault 1, Walker McKitrick, Enn, 14-6; 2, Joe Lundberg, TF, 12-6; 3, Jake Gascon, TF, 12-0; 4, John Zylks, Pow, 11-6; t-5, Tennyson Miller, DL, 11-0; t-5, Zachary Riphenburg, Cas, 11-0.

Long jump 1, Daylon Jay, Con, 20-2; 2, Noah Pohlman, Loy, 19-10.5; 3, Corbin Woods, Enn, 19-9; 4, Mark Estes, Dru, 19-7; 5, Bryce Cullen, Ron, 19-4; 6, Trevor Anderson, Ron, 19-1.

Triple jump 1, Cantor Coverdell, Fair, 41-6.5; 2, Trevor Paro, HS, 40-9; 3, Chalder Allen, Fai, 40-4.5; 4, Drew Carlsson, Pw, 39-1.5; 5, Tyler Piazzola, Bigf, 38-11; Noah Pohlman, Loy, 38-10.

Shot put 1, Austin Brentlinger, TB, 48-8; 2, Tyler Spidel, SI, 43.6; 3, Cole Gerhardt, Ron, 43-3; 4, Trevor Schenk, Fai, 42-11; 5, Tyler Iverson, Bigf, 42-9; 6, Joe Caicedo, Dar, 42-7.

Discus 1, Tyler Iverson, Bigf, 142-9; 2, Cantor Coverdell, Fai, 138-4; 3, Ty Morgan, Enn, 137-1; 4, Austin Forson, DL, 133-7; 5, Trevor Schenk, Fai, 131-1; 6, Cole Gerhardt, Ron, 131-9.

Javelin 1, Joe Caicedo, Dar, 169-1; 2, Caden Venters, Flo, 155-3; 3, Bransen Krebs, Pla, 154-3; 4, Sean Cozby, DL, 150-6; 5, John Beckers, Dar, 147-8; 6, Bob Immenschuh, Phil, 146-5.


http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-plains-girls-still-cruising-at-seeley-invite/article_07378680-9bdc-5db4-a913-5f6a72a31959.html