View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Thompson Falls Invitational

Date: 2015-04-16
Thompson Fall Invitational
At Thompson Falls

GIRLS

Team scores 1, Plains 163; 2, Thompson Falls 131; 3, Arlee 43; 4, Loyola Sacred Heart 42; 5, Libby 33.5; 6, Superior 25; 7, St. Ignatius 17.5; 8, Lincoln 10; t-9, Troy 8; t-9, Noxon 8.

1600 1, Kimberly Earhart, Plains, 5:58.73; 2, Analisa Loberg, Plains, 6:08.23; 3, Julia Hudson, Loyola, 6:59.95.

400 relay 1, Arlee 54.43; 2, Thompson Falls 57.16; 3, Superior 58.88; 4, Plains 1:00.33.

400 1, Hailey Phillips, Plains, 1:03.76; 2, Demi Horton, Plains, 1:06.78; 3, Krysten Mossburg, Libby, 1:07.88; 4, Shyla Stevenson, Libby, 1:08.25; 5, Emily Mossburg, Libby, 1:08.84; 6, Sidney Stevenson, Libby, 1:08.93.

100 hurdles 1, Autrey Hannum, T. Falls, 16.41; 2, Tessa Burke, Loyola, 17.61; 3, Lindsay Laws, T. Falls, 18.80; 4, Trinity Lewandowski, St Ignatius, 19.34.

800 1, Kimberly Earhart, Plains, 2:34.84; 2, Demi Horton, Plains, 2:36.71; 3, Analisa Loberg, Plains, 2:39.52; 4, Tessa Burke, Loyola, 2:40.93; 5, Mikayla Schneider, Loyola, 2:45.94.

200 1, Madison McCosco, Lincoln, 27.10; 2, Hailey Phillips, Plains, 27.43; 3, Brook Kolar, Loyola, 27.71; 4, Ashley Revis, Arlee, 27.92; 5, Shannon Dimond, Plains, 29.32; 6, Shyla Stevenson, Libby, 29.71.

3200 1, Aicia Curran, T. Falls, 15:34.00; 2, Cory Brodmerkle, Noxon, 19:12.00.

1600 relay 1, Plains 4:36.29; 2, Arlee 4:41.26; 3, Thompson Falls 4:57.87.

High jump 1, Shey Hannum, T. Falls, 5-02; 2, Autrey Hannum, T. Falls, 4-10; 3, Kristin Vowinckel, T. Falls, 4-08; 4, Allie Coldwell, Troy, J4-06; 5, Hailey Kelly, Superior, J4-04; 6, Marissa Koke, Superior, J4-04.

300 hurdles 1, Shey Hannum, T. Falls, 52.17; 2, Abby Yocum, Arlee, 59.73.

100 1, Hailey Phillips, Plains, 13.37; 2, Brook Kolar, Loyola, 13.52; 3, Ashley Revis, Arlee, 13.72; 4, Alex Adams, Arlee, 13.85; 5, Shannon Dimond, Plains, 14.05; t-6, Sydney Castor, St Ignatius, 14.12. t-6, Shyla Stevenson, Libby, 14.12.

Pole vault 1, Emma Duboise, Superior, 8-06; 2, Autrey Hannum, T. Falls, 8-00; 3, Madison Wheeler, T. Falls, 7-06; 4, Auxie Cates, St Ignatius, 7-00; 4, Asia Jones, Libby, 7-00; 6, Trinity Wallace, Libby, 6-00.

Long jump 1, Autrey Hannum, T. Falls, 17-00.50; 2, Shey Hannum, T. Falls, 16-01.50; 3, Brook Kolar, Loyola, 15-03; 4, Kenna Guenther, Loyola, J14-06.50; 5, Krysten Mossburg, Libby, J14-06.50; 6, Alex Adams, Arlee, 14-01.75.

Triple jump 1, Shey Hannum, T. Falls, 33-04.50; 2, Auxie Cates, St Ignatius, 30-11.75; 3, Emily Mossburg, Libby, 30-06.50; 4, Allie Coldwell, Troy, 29-10.50; 5, Sydney Castor, St Ignatius, J29-10.50; 6, Katie Revis, Arlee, J29-10.50.

Discus 1, Kayla Holmes, Plains, 126-06; 2, Leah Thompson, Plains 111-06.50; 3, Jessica Thompson, Plains, 108-09; 4, Shelbie McLinden, Libby, 93-07; 5, Emily Riddle, Superior, 91-01; 6, Logan Beckman, T. Falls, 90-03.50.

Javelin 1, Kimberly Earhart, Plains, 126-09; 2, Carley Vonheeder, Plains, 121-09; 3, Autrey Hannum, T. Falls, 118-00; 4, Shey Hannum, T. Falls, 113-08; 5, Logan Beckman, T. Falls, 107-01; 6, Bryndle Goyins, Arlee, 105-01.

Shot put 1, Kayla Holmes, Plains, 36-09; 2, Leah Thompson, Plains, 36-00; 3, Jessica Thompson, Plains, 35-03.50; 4, Emily Riddle, Superior, 32-02; 5, Logan Beckman, T. Falls, 29-11.50; 6, Asia Jones, Libby, 29-11.

***

BOYS

Team scores 1, Thompson Falls 135.5; 2, Troy 64; t-3, Loyola sacred Heart 52; t-3, Noxon 52; 5, Arlee 43.5; t-6, Libby 41; t-6, St. Ignatius 41; 8, Hot Springs 37; 9, Superior 24; 10, Plains 19; 11, Two Eagle River 9; 12, St. Regis 8; 13, Lincoln 6.

300 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, T. Falls, 42.17; 2, Bradey Wilson, Noxon, 42.79; 3, Garrett Strine, T. Falls, 45.14; 4, Harold Yocum, Arlee, 45.87; 5, Joe Lundberg, T. Falls, 46.14; 6, Tyler Subatch, Plains, 47.70.

100 1, Isaac Desjarlais, Arlee, 11.94; 2, Luke Adamson, Libby, 12.07; 3, Strother Cooper, Loyola, 12.18; 4, Nick Durglo, St Ignatius, 12.25; 5, Trevor Paro, Hot Springs, 12.34; 6, Comfort Bolen, Two Eagle, 12.56.

1600 1, Nathan Lapinski, Superior, 4:44.58; 2, Bradey Wilson, Noxon, 4:46.00; 3, Tanner Laws, T. Falls, 4:51.32; 4, Xavier Broderick, T. Falls, 5:03.43; 5, Stormy Kipp, Loyola, 5:06.10; 6, Tate Weingart, St Ignatius, 5:06.38.

400 relay 1, Thompson Falls 46.98; 2, Loyola 47.18; 3, Hot Springs 'A' 47.88; 4, Arlee 48.35; 5, St Ignatius 48.54; 6, Noxon 49.15.

400 1, Sean Opland, Troy, 51.33; 2, Trais Hoisington, T. Falls, 53.91; 3, Bradey Wilson, Noxon, 54.47; 4, Bransen Krebs, Plains, 54.96; 5, Henry Porter, Loyola, 55.94; 6, Collin Johnson, Libby, 56.58.

110 hurdles 1, Josh Wulfekuhle, T. Falls, 17.27; 2, Harold Yocum, Arlee, 18.73; 3, Joe Lundberg, T. Falls, 19.98; 4, Sean Shea, Hot Springs, 20.67; 5, Tyler Potts, Arlee, 23.13.

800 1, Nathan Lapinski, Superior, 2:09.37; 2, Tanner Laws, T. Falls, 2:13.43; 3, William VanHuss, T. Falls, 2:15.59; 4, Austin Johnson, Noxon, 2:18.57; 5, Joe Frields, T. Falls, 2:19.47; 6, Blaine Carr, Hot Springs, 2:23.10.

200 1, Sean Opland, Troy, 23.33; 2, Nick Durglo, St Ignatius, 24.87; 3, Trais Hoisington, T. Falls, 24.90; 4, Luke Adamson, Libby, 25.04; 5, Bransen Krebs, Plains, 25.16; 6, Danner Linhart, Loyola, 25.22.

3200 1, Sam Reilly, Loyola, 11:12.39; 2, Xavier Broderick, T. Falls, 11:20.10; 3, Austin Johnson, Noxon, 11:31.12; 4, Colby Lantz, T. Falls, 12:12.01; 5, Aryen Anderson, T. Falls, 13:21.41; 6, Caleb Hooper, Libby, 13:51.54.

1600 relay 1, Thompson Falls 3:44.44; 2, Noxon 4:05.53; 3, Loyola 4:06.00; 4, Arlee 4:09.05; 5, Superior 4:17.16.

High jump 1, Sean Opland, Troy, 6-02; 2, Strother Cooper, Loyola, 6-00; 3, Zach Osborne, Noxon, 5-06; 4, Andrew Managhan, St Regis, J5-06; 5, Brandon Managhan, St Regis, J5-06.

Pole vault 1, Jake Gascon, T. Falls, 12-06; 2, Luke Adamson, Libby, 11-00; 3, Joe Lundberg, T. Falls, J11-00; 4, George Shick, Arlee, 10-00; 5, TJ Knoll, Arlee, 9-00; 5, Garrett Strine, T. Falls, 9-00.

Long jump 1, Pate Scott, Troy, 21-05; 2, Kamiah Payne, Two Eagle, 20-03.25; 3, Noah Pohlman, Loyola, 19-11.50; 4, Trevor Paro, Hot Springs, 19-06.75; 5, Jacob Byrne, Loyola, 18-11; 6, Strother Cooper, Loyola, 18-09.25.

Triple jump 1, Trevor Paro, Hot Springs, 40-06; 2, Sean Opland, Troy, 40-00.25; 3, Pate Scott, Troy, 37-10.50; 4, Leondre Bolen, Arlee, 37-08; 5, Brian Baker, Plains, 37-06.75; 6, Jake Gascon, T. Falls, 37-04.50.

Discus 1, Nick Durglo, St Ignatius, 123-03;2, Michael Curtiss, Libby, 110-02; 3, Sam Brady, Lincoln, 109-11; 4, Nate Gray, Hot Springs, 108-00; 5, Gary Wadman, Noxon, 107-09; 6, Kade VanElswyk, T. Falls, 101-07.

Javelin 1, Bransen Krebs, Plains, 157-09; 2, Kade VanElswyk, T. Falls, 153-05; 3, Raymond Matt, St Ignatius, 150-01; 4, Tanner Hoff, Hot Springs, 148-00; 5, Anthony Byrns, Hot Springs, 145-01; 6, Dominic Voorhies, Libby, 142-04.

Shot put 1, Michael Curtiss, Libby, 43-02; 2, Tyler Spidel, St Ignatius, 41-08.50; 3, Jordan Herrick, Troy, 40-06.50; 4, Sean Opland, Troy, 40-05; 5, Gibson Lowery, St Regis, 39-05.50; 6, Gary Wadman, Noxon, 37-05.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-hannums-plains-pile-up-points/article_33a813f7-8517-507c-a123-b1af2e6589f8.html