View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Flathead Time Trials

Date: 2015-04-07
Flathead Time Trials
Legends Stadium
At Kalispell

GIRLS

100 1, Haile Norred, Bigfork, 13.19. 2, Monica White, Flathead, 13.20. 3, Mary Baker, Columbia Falls, 13.61. 4, Adrian Schnee, Glacier, 13.76.

200 1, Monica White, Flathead, 27.15. 2, Grace Kurtz, Whitefish, 27.31. 3, Allie Schulz, Whitefish, 28.45. 4, Miranda Livingston, Columbia Falls, 28.67.

400 1, Annie Hill, Glacier, 59.52. 2, Kiara Burlage, Columbia Falls, 1:04.16. 3, Miranda Livingston, Columbia Falls, 1:04.49. 4, Madison Seaman, Flathead, 1:05.71.

800 1, Elizabeth Thompson, Flathead, 2:24.95. 2, Bailey Smith, Glacier, 2:25.29. 3, Samantha Mundel, Columbia Falls, 2:27.09. 4, Sarah Latcham, Whitefish, 2:28.66.

1,600 1, Gillian Maness, Flathead, 5:09.97. 2, Samantha Mundel, Columbia Falls, 5:23.12. 3, Kaitlin Wride, Flathead, 5:24.95. 4, Bailey Smith, Glacier, 5:30.79.

3,200 1, Kaitlin Wride, Flathead, 11:58.59. 2, Alexandra Bartmess, Eureka, 12:38.47. 3, Miranda Champion, Glacier, 12:59.68. 4, Rachel Ruis, Glacier, 13:51.48.

100 Hurdles 1, Carla Nicosia, Columbia Falls, 16.19. 2, Mary Baker, Columbia Falls, 16.87. 3, Brynn McChesney, Glacier, 17.01. 4, Marissa Hiza, Bigfork, 17.59. 5, Allie Schulz, Whitefish, 17.61.

300 Hurdles 1, Ahna Kreitinger, Glacier, 48.78. 2, Carla Nicosia, Columbia Falls, 50.29. 3, Kelsey Gillespie, Flathead, 51.35. 4, Amy Braig, Glacier, 52.92.

400 Relay 1, Columbia Falls 'A' 52.60. 2, Bigfork 'A' 52.98. 3, Flathead 'B' 53.03. 4, Eureka 'A' 53.53.

1,600 Relay 1, Glacier 'A' 4:09.53. 2, Bigfork 'A' 4:13.19. 3, Flathead 'B' 4:24.67. 4, Columbia Falls 'A' 4:28.02.

High Jump 1, Marissa Hiza, Bigfork, 4-11. 1, Haile Norred, Bigfork, 4-11. 3, Tiana Johnson, Flathead, 4-9. 3, Kate Doorn, Whitefish, 4-9. 3, Janae Moon, Flathead, 4-9. 3, Abigail Fiske, Glacier, 4-9. 3, Tia Kohs, Flathead, 4-9. 3, Adrian Schnee, Glacier, 4-9.

Pole Vault 1, Lydia Bowman, Polson, 9-3. 2, Meredith Wilson, Flathead, 8-6. 2, Gabby Eaton, Bigfork, 8-6. 2, JoJo Sherman, Glacier, 8-6.

Long Jump 1, Janae Moon, Flathead, 16-2.25. 2, Brietta Bumgarner, Glacier, 16-0. 3, Ellie Johnson, Columbia Falls, 14-10.25. 4, Megan Russell, Flathead, 14-9.5.

Triple Jump 1, Carla Nicosia, Columbia Falls, 35-11.5. 2, Abigail Fiske, Glacier, 33-2.25. 3, Gabby Eaton, Bigfork, 32-9. 4, Taylor Salonen, Glacier, 32-6.5.

Shot Put 1, Melanie Gassaway, Glacier, 35-9.75. 2, Tessa Krueger, Glacier, 35-7.5. 3, Bri Smith, Flathead, 34-6.25. 4, Nikki Krueger, Glacier, 34-1.5.

Discus 1, Tessa Krueger, Glacier, 111-7. 2, Nikki Krueger, Glacier, 109-5. 3, Makena Morley, Bigfork, 105-9. 4, Courtney Mitchell, Glacier, 104-0.

Javelin 1, Keyawna Larson, Glacier, 136-7. 2, Mariah Corrigan, Polson, 110-2. 3, Alyssa Wisher, Flathead, 107-8. 4, Lizzie Sherwood, Flathead, 103-7.

BOYS

100 1, Christian Langston, Eureka, 11.51. 2, Tanner Dana, Columbia Falls, 11.56. 3, Luke Adamson, Libby, 11.60. 4, Jed Nagler, Whitefish, 11.63.

200 1, Jed Nagler, Whitefish, 23.36. 2, Scout Willcut, Glacier, 23.89. 3, Riley Connell, Glacier, 23.97. 4, Drew Turner, Glacier, 23.98.

400 1, Sean Opland, Troy, 50.93. 2, Matt Farrier, Bigfork, 53.11. 3, Scout Willcut, Glacier, 53.34. 4, Riley Connell, Glacier, 53.68.

800 1, Emmitte DustyBull, Browning, 1:58.91. 2, Kade McCutcheon, Glacier, 2:04.40. 3, Colton Gorian, Glacier, 2:08.76. 4, Jaden Anderson, Flathead, 2:09.98.

1,600 1, Jake Perrin, Flathead, 4:25.79. 2, Logan Morley, Bigfork, 4:28.16. 3, Sylas Schutt, Flathead, 4:31.06. 4, Jacob Calles, Flathead, 4:40.42.

3,200 1, Sylas Schutt, Flathead, 9:54.57. 2, Jacob Calles, Flathead, 10:30.04. 3, Tevyn Stetson, Glacier, 10:34.77. 4, Noah Hill, Glacier, 10:38.75.

110 Hurdles 1, Jacob Clairmont, Polson, 15.62. 2, Keaton Grove, Whitefish, 15.81. 3, Christian Langston, Eureka, 16.51. 4, Austin Cook, Glacier, 16.78. 5, Dalton Manning, Flathead, 17.12. 6, Gauge Anderson, Whitefish, 17.33.

300 Hurdles 1, Keaton Grove, Whitefish, 41.63. 2, Jacob Clairmont, Polson, 41.73. 3, Austin Cook, Glacier, 41.84. 4, Tyler Davis, Flathead, 43.11.

400 Relay 1, Whitefish 'A' 45.62. 2, Bigfork 'A' 45.70. 3, Glacier 'B' 46.03. 4, Columbia Falls 'A' 46.17.

1,600 Relay 1, Glacier 'C' 3:39.28. 2, Flathead 'A' 3:43.81. 3, Whitefish 'A' 3:44.76. 4, Bigfork 'A' 3:45.02.

High Jump 1, Josh Sandry, Bigfork, 6-3. 2, Jed Nagler, Whitefish, 6-1. 2, Kyler Burns, Columbia Falls, 6-1. 2, Hunter Nicholson, Glacier, 6-1.

Pole Vault 1, Tobias Barton, Flathead, 13-0. 2, Jacob Clairmont, Polson, 12-6. 3, Carson Cantrell, Bigfork, 11-6. 3, Tyler Davis, Flathead, 11-6. 3, Tommy Sausen, Whitefish, 11-6. 6, Silas Schwarz, Glacier, 10-6.

Long Jump 1, Austin Cook, Glacier, 20-8.5. 2, Pate Scott, Troy, 20-8.25. 3, Jacob Clairmont, Polson, 19-8.5. 4, Devin Cochran, Glacier, 19-7.5.

Triple Jump 1, Keaton Krantz, Flathead, 40-11.25. 2, Sean Opland, Troy, 40-5.5. 3, Austin Cook, Glacier, 40-0. 4, Nolan Hofstee, Eureka, 39-10.

Shot Put 1, Nolan Hofstee, Eureka, 45-4.5. 2, Eli Brown, Flathead, 44-11.5. 3, Joe Gallatin, Polson, 44-8.5. 4, Tyler Iverson, Bigfork, 44-8.

Discus 1, Nolan Hofstee, Eureka, 144-7. 2, Tyler Iverson, Bigfork, 143-4. 3, Harrison Kauffman, Glacier, 142-5. 4, Michael Corrigan, Polson, 141-1.

Javelin 1, Luke May, Whitefish, 190-7. 2, Sam Nelson, Glacier, 154-1. 3, Levi Burt, Whitefish, 149-9. 4, Sean Kopchinsky, Glacier, 148-5.

http://missoulian.com/sports/high-school/track-and-field/prep-track-flathead-glacier-control-time-trials/article_8cb22df2-d699-5c7d-b077-44c7752ace19.html