View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Park City Invitational

Date: 2015-04-02
Park City Invitational
At Columbus

Boys

Team scores: Big Timber 118, Columbus 111, Park City 43, Bridger 41, Harlowton 40, Broadview-Lavina 38, Custer-Hysham 37, Reed Point-Rapelje 30, Roberts 23, Ryegate 10, Belfry 0.

100: Tate Rhoads, CH, 11.2; Walker LaVoy, BT, 11.5; Brent Finn, BT, 11.7; Noah Daniels, Col, 11.9; Destan Miller, BT, Connor May, PC.

200: Walker LaVoy, BT, 23.5; Tate Rhoads, C-H, 23.8; Ryan Zentner, Bri, 24.5; Brent Finn, BT, 25.1; Rick Hibbs, Rob, 25.2; Cody Hathaway, BT, 25.3.

400: Rick Hibbs, Rob, 54.9; Paddon Little, Col, 58.4; Will Steinfeldt, RP-R, 1:01; Asa Woodard, Har, 1:01.6; Tyler Gorecki, Har, 1:01.9; Dylan Blodgett, RP-R, 1:02.1.

800: Padon Little, Col, 2:18; Brandon Flemmer, PC, 2:19.7; Dan Lavy, Bri, 2:21.6; Rick Hibbs, Rob, 2:23.3; Dalton Taber, Har, 2:25; Will Steinfeldt, RP-R, 2:27.5

1,600: Dan Lavy, Bri, 5:09.8; Boyd Pletan, Har, 5:10.7; Brandon Flemmer, PC, 5:17; Carter Moore, Rob, 5:30.2; Randal Davis, Col, 5:35.3; John Power, Har, 5:35.5.

3,200: Dan Lavy, Bri, 11:22.4; Boyd Pletan, Har, 11:24.1; Devin Livergood, Col, 13:39.9; Dylan Blodgett, RP-R, 13:51.5; Brandon Schwers, BT, 13:54.

110 hurdles: Uncontested.

300 hurdles: Joel Nelson, B-L, 46.9; Devon Dennis, PC, 49.6; Brandon Schwers, BT, 53.9; Solomon Arno, RP-R, 56.3; Russell Zentner, Bri, 58.0; Roy Long, C-H, 59.5.

400 Relay: Big Timber, 47.1; Park City, 49.3; Harlowton, 51.8; Custer Hysham, 51.8.

1,600 Relay: Big Timber, 3:55; Columbus 4:05.1; Harlowton, 4:13.1; Park City, 4:15; Reed Point-Rapelje, 4:33.1.

High jump: Jack Gray, Col, 5-8; Destan Miller, BT, 5-6; Ryan Zentner, Bri, 5-6; Tate Rhoads, C-H, 5-6; Cody Hathaway, BT, 5-4; Alexander Kosel, Rob, 5-4.

Long Jump: Noah Daniels, Col, 18-11 ; Elijah Daniels, Col, 18-3; Destan Miller, BT, 18-2; Mack Coyne, BT, 18-2; Keelan Taber, Har, 17-5; Cole Jensen, B-L, 17-3.

Triple Jump: Tate Rhoads, C-H, 39-4 ; Mack Coyne, BT, 38-3 ; Destan Miller, BT, 38-1; Joel Nelson, B-L, 36-6 ; Connor Solomon, Col, 36-3 ; Cole Jensen, B-L, 36-2.

Shot put: Weston Wagner, Col, 45-9 ; Scott Bymaster, B-L, 38-9 ; Preston Fink, Col, 38-5 ; Jordan Marsh, RP-R, 36-6 ; Brycen Lehman, BT, 36-0 ; Ryan Zentner, Bri, 34-3.

Discus: Weston Wagner, Col, 130-8; Jordan Marsh, RP-R, 128-6; Brycen Lehman, BT, 115-7; Zach Sutton, Col, 107-1; Preston Fink, Col, 105-4; Taylor Johnson, BT, 103-8.

Javelin: Drew Pike, BT, 159-1; Connor May, PC, 143-5; Mack Coyne, BT, 141-4; Padon Little, Columbus, 132-0; Cole Jensen, B-L, 131-8; Wyatt Walker, Har, 130-5.

Pole Vault: Adrian Brun, Rye, 10-6; Joel Nelson, B-L, 10-6; Connor Solomon, Col, 9-6; Andrew Glennie, B-L, 7-6; Andy VanOrnum, Rob, 7-0; Elijah Daniels, Col, 7-0.

Girls

Team scores: Harlowton, 132; Park City, 109; Big Timber, 103; Columbus, 55; Bridger, 44; Reed Point-Rapelje, 37; Broadview-Lavina, 11; Custer-Hysham, 10; Ryegate, 8, Roberts 4, Belfry 2.

100: Ally Martin, Har, 13.1; Reilly Allik, Har, 13.6; Madelyn Foulk, BT, 14; Shaniah Schwend, Bri, 14; Ashely Gunlikson, BT, 14; Tedi Jo Todd, BT, 14.1.

200: Ally Martin, Har, 27; Shaniah Schwend, Bri, 27; Reilly Allik, Har, 30.1; Hannah Wheeler, BT, 30.5; Bethany Van Doren, PC, 31.2; Lainie McKay, Har, 33.

400: Ally Martin, Har, 1.04; Elle Terland, BT, 1.10.7; Hannah Wheeler, BT, 1.12; Bethany Van Doren, PC, 1.12.9; Catrina Schuchard, Har, 1.13.2; Tana Allen, B-L, 1.14.2.

800: MacKinzie Verke, PC, 2.52.6; Rachel Hiner, Har, 2.54.2; Elle Terland, BT, 2.55; Lauren Glennie, Har, 2.56; Allison Onoszko, Col, 2.59.7.

1,600: Rachel Hiner, Har, 6.25.2; Catrina Shuchard, Har, 6.47.6; Lauren Glennie, Har, 6.48.2; Anna Aasterud, Bri, 6.50.6; Piper Robison, C-H, 6.53.8; Kaylee Faller, B-L, 7.04.7.

3,200: Brianna Krieger, RP-R, 15.10.8; Kaylee Faller, B-L, 15.50.9; Makayla Dowling, PC, 16.01.2.

100 hurdles: Leichelle Wood, BT, 18.3; Kaitlin Lane, Har, 18.5; Sarah Carrel, Col, 19.1; Tehya Ray, PC, 19.5; Tori Cybulski, C-H, 20.5; Kate Madsen, PC, 20.7.

300 hurdles: Shelby Branstetter, PC, 52.8; Kaitlin Lane, Har, 53.6; Rachel Hiner, Harlo, 56.8; Leichelle Wood, BT, 56.9; Nikki Fredricks, BT, 58.6; Ashley Gunlikson, BT, 58.8.

400 relay: Harlowton, 55; Park City, 55.7; Columbus, 56; Big Timber, 56.4; Reed Point-Rapelje, 57.

1,600 relay: Harlowton, 4.38; Park City, 4.39.3; Big Timber, 4.54.3; Columbus, 4.55.5.

Long jump: Shaniah Schwend, Bri, 15-1; Miranda Youngren, RP-R, 14-9; Leichelle Wood, BT, 14-4; MacKinzie Verke, PC, 14-3; Sidney Arant, BT, 14-3; Ashley Gunlikson, BT, 13-9.

Triple jump: Shaniah Schwned, Bri, 32-3; Miranda Youngren, RP-R, 31-7; Leichelle Wood, BT, 30-11; MacKinzie Verke, PC, 30-4; Ashley Gunlikson, BT, 29-5; Mesa King, BT, 28-7.

High jump: Miranda Youngren, RP-R, 4-6; Shaniah Schwend, Bri, 4-6; Kyla Rouane, Col, 4-6; Tedi Jo Todd, BT, 4-4; Autumn Wood, Bel, 4-2; MacKinzie Verke, PC, 4-2.

Discus: Cara Grewell, PC, 98-7; Mariah Ray, PC, 92-9; Tori Cybulski, C-H, 92-1; Carrie Lehman, BT, 91-1; Megan Rouane, Col, 86-11; Maria Begger, Har, 84-10.

Shot put: Cara Grewell, PC, 31-9; Rachael Ault, Col, 31-4; Carrie Lehman, BT, 28-5; Maria Begger, Harlowton, 28-; Hope Opie, Har, 24-11; Kelsey Schmidt, Col, 24-10.

Javelin: Madelyn Foulk, BT, 109-5; Rayna Laakso, PC, 106-7; Tehya Ray, PC, 98-2; Mariah Ray, PC, 97-1; Cedar Bruner, Rye, 94-5; Cara Grewell, PC, 90-5.

Pole vault: Kyla Rouane, Col, 8; Kenedy Wiggs, Col, 7-6; Cedar Bruner, Rye, 7; Claire Schoening, Rob, 6-6; Camryn Ault, Col, 6-6; Emily McKeever, B-L, 6.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_53f4acd0-0fcf-575f-8c41-70ffe990016d.html#ixzz3WFcz2qN2