View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Glendive Quad

Date: 2015-03-28
Glendive Quad
At Glendive

(No team scores)

Boys

100: Alec Lovegren, Sidney, 12.28; Tyler Burk, Miles City, 12.39; James Rohner, Sidney, 12.4; Dawson McGlothlon, Sidney, 12.41; Dallas Arnell, Baker, 12.6.

200: Alec Lovegren, Sidney, 24.49; Tel Hermanson, Sidney, 24.82; Logan Thiel, Sidney, 25.35; Dallas Arnell, Baker, 25.84; Dawson McGlothlon, Sidney, 25.93.

400: Dakota Pew, Glendive, 52.94; Timmy Regan, Miles City, 54.02; Trace Jones, Sidney, 55.35; Tristan Hilgart, Glendive, 55.72; Chris Austin, Miles City, 56.64.

800: Austin Stradley, Miles City, 2:03.04; Daniel Rost, Baker, 2:17.65; Kolte Copp, Glendive, 2:26.61; Bradyn Mulcahy, Glendive, 2:26.69; Garrett Bryan, Baker, 2:29.69.

1,600: Ashton Jones, Glendive, 4:40.2; Carson Barnosky, Miles City, 5:03.54; Ase Ackerman, Glendive, 5:14.9; Spencer Losing, Baker, 5:19.32; Kolte Copp, Glendive, 5:22.9.

3,200: Ashton Jones, Glendive, 10:49.75; Ase Ackerman, Glendive, 11:49.96; Spencer Losing, Baker, 11:52.2.

110 hurdles: Kacen French, Glendive, 19.88.

300 hurdles: Tate Lunde, Wibaux, 50.17.

400 relay: Glendive 46.47, Sidney 46.98, Sidney (B) 46.98, Miles City 47.35, Baker 47.52.

1,600 relay: Miles City 3:39.0, Sidney (B) 3:39.65, Glendive 3:41.02, Miles City 4:02.9, Sidney 4:13.19.

High jump: Jared Barlett, Miles City, 5-10; Stefan Stubbs, Glendive, 5-10; Quinn McGlothlon, Sidney, 5-6; Seth Barkley, Baker, 5-6; James Rohner, Sidney, 5-6.

Pole vault: Logan Thiel, Sidney, 13-0; Dillon Silvernale, Glendive, 13-0; Mason Thiel, Sidney, 12-0; Tel Hermanson, Sidney, 11-6; Zach Dinardi, Miles City, 10-6.

Long jump: Tyler Quilling, Sidney, 20-0; Carson Oakland, Glendive, 20-0; Caleb Petros, Miles City, 19-9; Zach Dinardi, Miles City, 19-5; Tyler Burk, Miles City, 19-4.

Triple jump: Tyler Quilling, Sidney, 41-7; Dillon Silvernale, Glendive, 40-1; Caleb Petros, Miles City, 39-3; Seth Barkley, Baker, 39-0; Beau Ackerman, Glendive, 37-4.

Shot put: Beau Peasley, Miles City, 45-11; Zach Emly, Glendive, 44-7; Cord Murray, Miles City, 41-10; Hunter Severson, Sidney, 39-11; Matt Packer, Baker, 38-7.

Discus: Zach Emly, Glendive, 124-3; Beau Peasley, Miles City, 118-4; Morgan Bishop, Miles City, 110-11; Hunter Severson, Sidney, 110-10; Clinton Lesh, Baker, 110-9.

Javelin: Beau Ackerman, Glendive, 158-6; Rylie Conlen, Miles City, 136-4; Matt Packer, Baker, 132-10; Jared Steinbeisser, Sidney, 128-8; Dallas Arnell, Baker, 124-7.

Girls

(No team scores)

100: Scotti Robinson, Baker, 13.86; Jaylen Henderson, Miles City, 14.17; Hunter Doeden, Miles City, 14.23; Ariana Isakson, Sidney, 14.5; Madison Reddick, Baker, 14.58.

200: Scotti Robinson, Baker, 29.16; Ciara Sinks, Sidney, 29.63; Holly Bouchard, Sidney, 30.79; Myka Steinbeiser, Sidney, 30.86; Breana Frank, Sidney, 30.88.

400: Kendra Zander, Glendive, 1:05.76; Myka Steinbeisser, Sidney, 1:07.2; Ciara Sinks, Sidney, 1:07.91; Lakayla Nentwig, Sidney, 1:08.97; Brittney Peaslee, Miles City, 1:10.96.

800: Emily Reagan, Miles City, 2:36.56; Liz Holzer, Glendive, 2:47.88; Sienna Schuler, Baker, 2:59.39; Bernadette Branson, Baker, 3:01.07.

1,600: Morgan Vosler, Miles City, 6:02.19; Emily Kuehn, Glendive, 6:17.61; Reba Pierson, Miles City, 6:25.48; Sienna Schuler, Baker, 6:42.91; Sadie Carbajal, Glendive, 6;53.62.

3,200: Sadie Carbajal, Glendive, 16:46.83.

100 hurdles: Solenn Jacobsen, Baker, 17.9; Tayler Stinnett, Baker, 20.11; Toni Schieffer, Wibaux, 21.06; Shelbie Teeters, Wibaux, 24.3.

400 relay: Miles City 54.26, Baker 54.65, Miles City (B) 56.69, Wibaux 1:00.07, Baker (B) 1:01.92.

1,600 relay: Glendive 4:30.27, Sidney 4:32.38, Miles City (B) 4:42.38, Miles City 4:44.39, Baker 5:02.54.

High jump: Halie Warren, Miles City, 5-0; Ashley Venable, Miles City, 4-8; Melissa Breitbach, Baker, 4-8; Lexi Begger, Wibaux, 4-6; Natalie Temple, Glendive, 4-4; Kayla Norby, Sidney, 4-4.

Pole vault: Aubry Kessel, Sidney, 10-3; Harmony Hampton, Sidney, 9-9; Arianna Isaacson, Sidney, 7-9; Jalye Wyse, Glendive, 7-9; Teia Knutson, Glendive, 7-9.

Long jump: Solenn Jacobsen, Baker, 15-9; Halie Warren, Miles City, 14-11; Hunter Doeden, Miles City, 14-6; Jaley Wyse, Glendive, 14-4; Melissa Henderson, Miles City, 14-1.

Triple jump: Solenn Jacobsen, Baker, 33-1; Hailey Steinbeisser, Sidney, 30-4; Lexi Begger, Wibaux, 28-11; Lexi Hartse, Baker, 28-10; Natalie Temple, Glendive, 28-4.

Shot put: Danielle Steinlua, Sidney, 31-7; Hailey Steinbeisser, Sidney, 31-0; Amanda Letke, Miles City, 30-0; Amanda Mittlestadt, Glendive, 28-7; Savanna Keiser, Glendive, 27-2 .

Discus: Hailey Steinbeisser, Sidney, 98-9; Amanda Letke, Miles City,87-6; Danielle Stinlua, Sidney, 80-9; Talee Holowell, Miles City, 80-4; Savanna Keiser, Glendive, 74-11.

Javelin: Amanda Mittlestadt, Glendive, 103-6; Jordan Baxter, Sidney, 95-11; Hailey Steinbeisser, Sidney, 94-6; Lakayla Nentwig, Sidney, 91-10; Toni Schieffer, Wibaux, 88-0.

Read more: http://billingsgazette.com/sports/high-school/track-and-field/scoreboard-prep-track-and-field/article_b8812364-f930-574e-ae4c-8514190736b1.html#ixzz3VpqibziS