View All     Add a Meet (requires login)

Meet: Glasgow Invitational

Date: 2015-03-28
Glasgow Invitational
At Glasgow
Saturday

BOYS

Team scores: Jordan 98, Glasgow 92, Wolf Point 61, Fairview 44, Circle 37, Malta 31, Nashua 30, Hinsdale 26, Poplar 22, Scobey 22, Frazer 14, Turner 12, Culbertson 11, Lustre Christian 10, Richey-Lambert 10, Plentywood 5, Bainville 1.

100: Connor Murnion, Jor, 11.63; Kelly Murnion, Jor, 11.77; Benji Phillips, Gla, 11.97; Danny Linder, Sco, 12.22; Ethan Etchart, Gla, 12.44; Wesley Weeks, WP, 12.58.

200: Connor Murnion, Jor, 23.84; Kelly Murnion, Jor, 24.78; Owen Lepper, WP, 25.2; Andrew Heser, WP, 25.61; Dylan Butler, Jor, 26.53; Chase Williams, Nas, 26.69.

400: Connor Murnion, Jor, 53.44; Dalton Kautz, Nas, 56.76; Tanner Reynolds, Fai, 56.83; Bret VanValkenburg, Tur, 57.45; Bryce Loudon, Cir, 58.32; Quincy Stormer, Cir, 58.59.

800: Lane Nickels, Nas, 2:10.74; Bret VanValkenburg, Tur, 2:14.34; Michael Azure, Cul, 2:15.96; Marques White Horse, WP, 2:16.1; Tim Wright, RL, 2:17.88; Taylor Hilyard, Ple, 2:18.52.

1,600: Lane Nickels, Nas, 5:10.58; Tim Wright, RL, 5:13.86; Marques White Horse, WP, 5:14.68; Michael Azure, Cul, 5:29.83; Mack Young, LC, 5:32.21; Walker Allen, Gla, 5:35.93.

3,200: Walker Allen, Gla, 11:36.11; Mack Young, LC, 11:36.21; Mathew Rattling Thunder, Pop, 11:38.53; Kobe Ralston, Sco, 11:52.53; Jacob Clinton, Cir, 12:26.38; Davey Winn, Bai, 12:42.8.

110 hurdles: Alex Taylor, Fai, 17.24; Ethan Etchart, Gla, 17.76; Bryce Loudon, Cir, 18.21; Kenny Boos, WP, 18.89; Parker Serio, Ple, 19.88; Wick Cole, Sco, 20.6.

300 hurdles: Luke Breigenzer, Gla, 43.17; Bryce Loudon, Cir, 45.12; Ethan Etchart, Gla, 46.19; Kenny Boos, WP, 47.61; Myltin Bighorn, Pop, 47.76; Devon Raybon, Mal, 48.71.

400 relay: Wolf Point 46.36; Glasgow 46.71; Malta 48.34; Fairview 48.36; Scobey 49.63; Glasgow B 49.68.

1,600 relay: Wolf Point 4:09.36; Scobey 4:13.03; Poplar 4:19.45; Malta 4:25.29; Plentywood 4:36.37.

High jump: Dallas Capdeville, Hin, 6-0; Connor Murnion, Jor, 5-10; Daniel Horsman, Fra, 5-8; Allen Williamson, Mal, 5-8; Ty Irwin, Jor, 5-6; Tyrone Hageman, Jor, 5-6.

Pole vault: Alex Taylor, Fai, 10-6; Parker Jensen, Fai, 10-6; Chase Hughes, Gla, 9-6; Brady Babb, WP, 9-0; Walker Allen, Gla, 8-0; Logan Gunderson, Gla 8-0.

Long jump: Ty Irwin, Jor, 20-6; Connor Murnion, Jor, 19-9; Benji Phillips, Gla, 19-6 ; Allen Williamson, Mal, 19-6; Trent Herbert, Gla, 18-7 ; Kelly Murnion, Jor, 18-7.

Triple jump: Ty Irwin, Jor, Jor, 40-8 ; Daniel Horsman, Fra, 36-9 ; Tanner Reynolds, Fai, 36-6; Trent Herbert, Gla, 35-11; CJ Nelson, Sco, 34-9 ; Kole Ralston, Sco, 33-8.

Shot put: Lukas Johnson, Hin, 40-10; Jonathan Cornelia, Cir, 38-11; Wesley Weeks, WP, 38-2 ; AJ Hollom, Pop, 37-8; David Knerr, WP, 37-7 ; Ethan Hendrickson, Cul, 37-4 .

Discus: Trevor Toavs, Gla, 116-5; Jonathan Cornelia, Cir, 104-6; Lukas Johnson, Hin, 102-10; Tyrone Hageman, Jor, 101-5; Myltin Bighorn, Pop, 99-9; AJ Hollom, Pop, 98-7.

Javelin: Benji Phillips, Gla, 194-7; Jase Bishop, Mal, 144-9; Tyrone Hageman, Jor, 137-9; Jase Galt, Mal, 128-4; Jay Clinton, Cir, 125-3; Ryan Scanlan, Nas, 118-1.

GIRLS

Team scores: Glasgow 120, Scobey 83, Plentywood 68, Circle 50, Wolf Point 49, Malta 27, Richey-Lambert 24, Fairview 23, Poplar 18, Saco 14, Nashua 12, Hinsdale 10, Froid-Lake 9, Jordan 8, Bainville 5, Frazer 1.

100: Bo Dayle Battleson, Sco, 14.23; Jordan Kulczyk, Gla, 14.64; Amy Briegenzer, Gla, 14.66; Chye Handran, Sco, 14.69; Alana Ostrom, Sac, 14.72; Elise Romo, Bai, 14.85.

200: Paige Harris, Ple, 29.08; Bo Dayle Battleson, Sco, 29.35; Karlee Handy, Sco, 29.71; Ellie Smith, RL, 30.21; Alana Ostrum, Sac, 30.46; Tia Hallock, Sco, 30.66.

400: Paige Harris, Ple, 1:04.16; Karlee Handy, Sco, 1:05.82; Ellie Smith, RL, 1:06.55; Cierra Loudon, Cir, 1:08.42; Paige Robertson, FL, 1:08.64; Amber Berry, Fai, 1:10.16.

800: Ellie Smith, RL, 2:39.69; Josie Braaten, Gla, 2:42.15; Paige Robertson, FL, 2:44.74; Kateri Rush, WP, 2:45.94; Sierra Summers, WP, 2:50.05; Brinlie Nielsen, Gla, 2:50.48.

1,600: Sierra Summers, WP, 6:19.8; Kelly Danielson, Fai, 6:26.31; Taylor Laumeyer, Nas, 6:27.72; Taylor Baldry, Sco, 6:32.1; Olivia Fitzgerald, Jor, 6:34.28; Paige Robertson, FL, 6:48.43.

3,200: Josie Braaten, Gla, 12:17.36; Sierra Summers, WP, 13:36.44; Taylor Baldry, Sco, 14:08.24; Kerry Hoffman, Gla, 14:57.54; Fallon Larsen, Gla, 17:04.15; Brittany Whiteman, Pop, 17:12.49.

100 hurdles: Amy Breigenzer, Gla, 17.48; Kaitlin Farver, Sco, 18.18; Julie Kolstad, Gla, 18.3; Cierra Loudon, Cir, 18.58; Marley Manoukian, Mal, 18.75; Hannah Gackle, Cir, 19.55.

300 hurdles: Cierra Loudon, cir 51.64; Marley Manoukian, Mal, 51.66; Kateri Rush, WP, 53.21; Elise Romo, Bai, 54.94; Tayte Prewett, Gla, 56.03; Amber Berry, Fai, 56.53.

400 relay: Scobey 53.81, Glasgow 54.68, Circle 56.15, Fairview D 56.35, Wolf Point 57.02, Plentywood 57.58.

1,600 relay: Circle 4:52.13, Wolf Point 4:59.05, Scobey 5:01.08, Plentywood 5:12.56.

High jump: Alana Ostrom, Sac, 5-0; Lindsay Wangerin, Ple, 4-8; Kassidy Dahl, Sco, 4-8; Dakota Simonson, Ple, 4-6; Alexa Welchlin, Sco, 4-6; Amanda Buckles, Fra, 4-0.

Pole vault: Courtney Capdeville, Hin, 8-0; Paige Harris, Ple, 8-0; Brenna Kurokawa, WP, 6-6; Marley Manoukian, Mal, 6-6.

Long jump: Amy Breigenzer, Gla, 15-1; Faith Vitt, Fai, 15-1; Jordan Kulczyk, Gla, 14-5; Shea Fisher, Cir 14-0; Rain Rehbein, RL, 13-11; Morgan Guttenberg, Gla, 13-5.

Triple jump: Shae Fisher, Cir, 30-9; Dakota Simonson, Ple, 30-5; Amy Briegenzer, Gla, 30-5; Faith Vitt, Fai, 30-3; Paige Harris, Ple, 29-10; Bailee Vitt, Fai, 28-0.

Shot put: Dana Hughes, Gla, 35-10; Katrina Whiteman, Pop, 31-7; Olivia Fitzgerald, Jor, 31-6; Shay Garfield, Mal, 29-11; Emily Carda, RL, 29-10; Keirsten Wethern, Gla, 29-9.

Discus: Dana Hughes, Gla, 112-5; Shay Garfield, Mal, 98-4; Katrina Whiteman, Pop, 77-0; Amber Ornelas, Ple, 73-8; Jessica Pipe, Pop, 73-4; Keirsten Wethern, Gla, 72-7.

Javelin: Dana Hughes, Gla, 112-5; Lindsay Wangerin, Ple, 111-5; Taylor Laumeyer, Nas, 98-6; Bo Dayle Battleson, Sco, 96-3; Ashley Page, WP, 93-3; Ramsey Bailey, Cir, 91-4.