Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for GTJ is: 33-03
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
40-07.5Lauren HeggenMissoula Sentinel (AA)11 Butte Invite
40-02.25Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)12 Butte Invite
38-10Audrey BloomquistHelena Capital (AA)12 State AA
38-04.5Faith BrennanGlacier (AA)11 State AA
38-03.5Whitney MorrisonMissoula Big Sky (AA)11 State AA
37-11.5Karsen MurphyDawson County/Glendive (A)11 State A
37-04.25Dezi ChamberlinCuster County/Miles City (A)12 Midland Roundtable Top 10
37-01.5Audrey McElmurryMissoula Sentinel (AA)10 State AA
37-01.5Ainsley ShipmanBeaverhead County/Dillon (A)State A
36-10.5Kolby GibbsLaurel (A)10 State A
36-06.25Jourdain KleinEnnis (C)12 State C
36-04.5Kendall LynnThree Forks (B)11 State B
36-02.75Erica SmithMalta (B)10 State B
36-01.25Ginny KerrHelena (AA)11 Western Top 10 Meet
36-00Taylor BrisendineGlacier (AA)10 State AA
35-11.25Kaitlin CoxCharlo (C)12 KLH Memorial Track Meet
35-10Mikaela DucharmePolson (A)12 State A
35-08.5Macee MurphyHuntley Project (B)Billings West Small Schools Meet
35-07Talina AndersonBozeman (AA)12 State AA
35-06.25Marias OelkersBozeman (AA)11 State AA
35-03.5Hailey CoeyBillings West (AA)State AA
35-03Elizabeth HeuiserHelena (AA)10 CMR/Butte/Helena Triangular
35-01Bradi HillAugusta (C)11 State C
35-00.5Matayah YellowmuleHardin (A)State A
35-00Aubrie RademacherGlacier (AA)11 Flathead vs. Glacier
34-11Nicole AxtmanFort Benton (C)11 State C
34-10Becca ParkerHamilton (A)12 Nelson-Thomas ABC Meet
34-10Tatum HullChester-Joplin-Inverness (C)State C
34-09.75Shaina SmithBelgrade (A)11 State A
34-09.75Ashley BrandFergus/Lewistown (A)12 Eastern A Divisional
34-09Sydney BranderSaint Ignatius (B)10 Western B Divisional
34-07.5Maggie KleinhansBozeman (AA)11 Eastern AA Divisionals
34-05.5Josey JonesBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisionals
34-05Samantha ClevengerLoyola Sacred Heart (B)11 Western B Divisional
34-04.5Grace DenmanMissoula Big Sky (AA)10 Missoula City Meet
34-04.5Seely GarrettHelena (AA)11 Great Falls Optimist Invitational
34-03.5Aaliyah GreenBillings Senior (AA)11 Butte Invite
34-03.5Morgan FairchildShields Valley (C)Western C Divisional
34-03Afton BranderSaint Ignatius (B)12 State B
34-03Anna TrudnowskiButte (AA)10 Eastern AA Divisionals
34-02Gracey WillisLaurel (A)10 Laurel/Park City Invite
34-02Erin WildeWhitefish (A)State A
34-01Kennedy CrosbyGlacier (AA)10 Glacier v. Sentinel
34-01Liv WangerinPlentywood (C)2C Districts
34-00.75Lexi McGrathHelena Capital (AA)11 Great Falls Optimist Invitational
33-11.75Cameron LeoBillings Senior (AA)11 Kelly Walsh Invitational (WY)
33-11Kaitlyn McCollyHinsdale (C)10 Sidney Invitational
33-10.5Jasmyn MurphyThree Forks (B)State B
33-10Jocelynn ColeyBozeman (AA)11 Montana State AA/B Track Meet
33-09.5Olivia HuberHelena (AA)10 GFH Vs Billings West/Helena High
33-09.25Asha ComingsGranite/Philipsburg (C)State C
33-09Ceara ChavezCorvallis (A)12 State A
33-09Paige SawyerMissoula Sentinel (AA)Missoula City Meet
33-08.75Caroline BullockHelena (AA)11 CMR Quadrangular
33-08.5Madi MaierCuster County/Miles City (A)11 Eastern A Divisional
33-08.25Kellan WahlBillings Central (A)10 State A
33-08Taylor ChristensenBelgrade (A)11 Belgrade Triangular
33-07Rileigh McGreeButte Central (A)John Tomich Invitational
33-06.5Bethany SorensenGlacier (AA)Flathead vs. Glacier
33-06Lauren SheehanLoyola Sacred Heart (B)10 John Cheek Top 8
33-05.5Kamdyn MolendaCut Bank (B)12 State B
33-05.25Carlee FrybergerCharlo (C)10 Lake County Track Meet
33-04.5Anika PloegerBaker (B)3B Districts
33-04.25Kylie RhoadesStevensville (A)11 State C
33-03.75Taylor SteinagelHelena Capital (AA)Capital/Great Falls/Big Sky Tri
33-03.5Kaitlyn GilbertGreat Falls (AA)11 Great Falls City Meet