Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G800M is: 2:28
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
2:14.25Odessa ZentzHelena (AA)State AA
2:15.01Terra TromBozeman (AA)11 State AA
2:16.17Tiahna VladicBillings Senior (AA)12 State AA
2:16.36Brooke StaynerMissoula Sentinel (AA)State AA
2:16.57Madi ProvoMissoula Hellgate (AA)12 State AA
2:16.81Laura ZimmerBillings Senior (AA)11 State AA
2:17.48Whitney HansonColstrip (B)12 State B
2:17.86Brynnli PoulsenHamilton (A)10 State A
2:18.88Natalie YocumFrenchtown (A)12 State A
2:18.89Alex MooreBozeman (AA)11 Eastern AA Divisionals
2:19.07Madison EdwardsMissoula Big Sky (AA)12 State AA
2:19.26Elena VanderslootBillings Senior (AA)11 State AA
2:19.55Elise StearnsMissoula Hellgate (AA)12 Missoula City Meet
2:19.60Katie JacobsenRed Lodge (B)12 State B
2:19.65Grace GilbrethBozeman (AA)10 State AA
2:19.73Bridget BoyleBozeman (AA)12 Eastern AA Divisionals
2:19.99Tori Noland-GillespieFlathead (AA)10 State AA
2:20.23Mackenzie DeanGreat Falls CMR (AA)11 State AA
2:21.10Ashlyn LuttsBaker (B)State B
2:21.15Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)11 State C
2:21.43Natalie LileHuntley Project (B)State B
2:21.54Kylie HartnettHelena (AA)CMR Quadrangular
2:21.66Eliza BentlerBillings Senior (AA)Eastern AA Divisionals
2:22.39Meaghan FisherFlathead (AA)12 Archie Roe
2:22.67Bea FrissellPolson (A)12 Western A Divisionals
2:22.69Sariah MaughanSeeley-Swan (C)Western C Divisional
2:23.08Grace TimmLaurel (A)10 Midland Roundtable Top 10
2:23.09Mikenna EllsWhitefish (A)10 State A
2:23.82Ella GreenbergWhitefish (A)12 State A
2:23.99Bree LewisCorvallis (A) State A
2:24.10Abigail SherwoodFrenchtown (A)10 State A
2:24.11Genevieve DelormeColumbia Falls (A)12 State A
2:24.27Emily KolstadGlasgow (B)12 State B
2:24.41Hayley BurnsColstrip (B)State B
2:24.52Marion HugsHardin (A)10 State A
2:25.16Leah GannonFort Benton (C)12 Archie Roe
2:25.24Riley MooreBozeman (AA)10 Bozeman-Butte Dual
2:25.30Anya YoungBigfork (B)12 State B
2:25.61Ember StrattonMissoula Hellgate (AA)12 Flathead-Hellgate-Sentinel
2:25.80Natalie McCormickBozeman (AA)10 Bozeman Quadrangular
2:25.92Zoey WallHelena Capital (AA) Western AA Divisional
2:26.15Heather BakerCuster County/Miles City (A)12 Glendive Elks
2:26.34Hannah AyersSeeley-Swan (C)State C
2:26.60Amelia HartshornBozeman (AA)10 Great Falls Optimist Invitational
2:26.63Macee HadleyBaker (B) State B
2:27.19Katelyn McKayHelena (AA)12 Helena Small Schools Meet
2:27.30MG Spotted BearBillings Skyview (AA)Gary Benson Invitational (WY)
2:27.34Lindsey PaulsonBelt (C)State C
2:27.56Sorren ReeseClark Fork/Alberton-Superior (C)State C
2:27.57Sarah ChristensenBroadwater/Townsend (B) State B
2:27.57Kami DarrowFlathead (AA)10 Archie Roe
2:27.62Mckay GuckenbergLincoln County/Eureka (B)12 Archie Roe
2:27.82Ella KrummHelena Capital (AA)10 Helena/Capital Crosstown
2:28.15Shelby WallsManhattan Christian (C)12 Western C Divisional
2:28.15Kourtney HansonChinook (C)12 Havre Lions Invitational
2:28.18Gracee LekvoldScobey (C)10 State C