Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G400M is: 1:02.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
57.29Odessa ZentzHelena (AA)Helena/Capital Crosstown
57.47Mikenna EllsWhitefish (A)10 State A
58.15Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)11 State C
59.26Lily MercerSeeley-Swan (C)12 Western C Divisional
59.26Lindsey PaulsonBelt (C)State C
59.34Emily KolstadGlasgow (B)12 State B
59.35Addi EkstromBozeman (AA)10 State AA
59.37Sydney SheridanHelena Capital (AA)12 State AA
59.48Brooke StaynerMissoula Sentinel (AA)State AA
59.49Lauren SchulzWhitefish (A)12 State A
59.56Mary CorbettBozeman (AA)12 Eastern AA Divisionals
59.63Wrenzi WrzesinskiBaker (B)12 John Polich Invitational
59.64Faith RebichFrenchtown (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
59.67Maliea OwensBillings Skyview (AA)Midland Roundtable Top 10
59.89Josie WindauerColumbia Falls (A)11 Western Top 10 Meet
59.91Kamdyn MolendaCut Bank (B)12 State B
59.94Madalen ShipmanBeaverhead County/Dillon (A)10 State A
59.96Madi ProvoMissoula Hellgate (AA)12 Western Top 10 Meet
1:00.13Ashton LewisStevensville (A)10 Nelson-Thomas ABC Meet
1:00.15Tiahna VladicBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisionals
1:00.32Anna TrudnowskiButte (AA)10 Butte Invite
1:00.36Ally CleverlyButte (AA)12 Butte Invite
1:00.37Jewel OlsonWolf Point (B)10 State B
1:00.37Heather BakerCuster County/Miles City (A)12 Jockstop Invitational
1:00.38Leah GannonFort Benton (C)12 State C
1:00.43Cerise LeeFlathead (AA)Western AA Divisional
1:00.44Loy WaidHavre (A)10 State A
1:00.49McKinlee MihelishHelena Capital (AA)11 State AA
1:00.52Mackenzie DeanGreat Falls CMR (AA)11 CMR Quadrangular
1:00.62Kellan WahlBillings Central (A)10 State A
1:00.63Amelia HartshornBozeman (AA)10 State AA
1:00.70Laura ZimmerBillings Senior (AA)11 State AA
1:00.87Kourtney HansonChinook (C)12 State C
1:00.88Katie WhitehurstWhitehall (B)10 State B
1:00.89Chloe DaviesBillings West (AA)Billings City Meet
1:00.97Sariah MaughanSeeley-Swan (C)State C
1:00.98Tavy FindonBillings Senior (AA)12 Gary Benson Invitational (WY)
1:01.08Jillian HustBillings West (AA)11 Bozeman-West-Skyview Triangular
1:01.10Mikayla ShinnFlathead (AA)12 Archie Roe
1:01.16Emily RatzMissoula Hellgate (AA)10 Western AA Divisional
1:01.18Kamryn ScullyPowell County/Deer Lodge (B)12 Western B Divisional
1:01.27Elizabeth FieldWestby-Grenora (C)State C
1:01.33Sabryn KnightMissoula Big Sky (AA)10 Western AA Divisional
1:01.43Jordan NelsonBigfork (B)12 Bigfork Invitational
1:01.50Whitney MorrisonMissoula Big Sky (AA)11 Western Top 10 Meet
1:01.68Whitney HansonColstrip (B)12 Glendive Elks
1:01.73Hannah ObertColumbus (B)Midland Roundtable Top 10
1:01.87Willa AlbrechtBillings West (AA)11 Billings West Small Schools Meet #2
1:01.87Tori Noland-GillespieFlathead (AA)10 Western AA Divisional
1:01.94Gracie BradleyColstrip (B)3B Districts
1:01.97Sophia BohlBillings Central (A)10 Jockstop Invitational
1:01.98Matayah YellowmuleHardin (A)Eastern A Divisional
1:02.00Abigail DudleyColstrip (B)12 State B