Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G200M is: 27.2
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
24.72Delaney BahnBozeman (AA)12 State AA
25.16Maddie AlbrechtBillings West (AA)11 State AA
25.34Willa AlbrechtBillings West (AA)11 State AA
25.76Emily RatzMissoula Hellgate (AA)10 State AA
25.88Kellan WahlBillings Central (A)10 State A
25.92Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)11 State C
25.98Lauren SchulzWhitefish (A)12 State A
26.00Tylia DeJohnBeaverhead County/Dillon (A)11 MCPS Invitational
26.02Jessica BarnhartFlathead (AA)11 Flathead-Whitefish Dual #2
26.09Wrenzi WrzesinskiBaker (B)12 State B
26.11Leigha CarterHelena Capital (AA)11 State AA
26.12Audrey BloomquistHelena Capital (AA)12 State AA
26.15Mary CorbettBozeman (AA)12 Bozeman-West-Skyview Triangular
26.28Kinsley BarneyRonan (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
26.38Macee MurphyHuntley Project (B)State B
26.41Kamdyn MolendaCut Bank (B)12 State B
26.42Sabryn KnightMissoula Big Sky (AA)10 State AA
26.47Jordan NelsonBigfork (B)12 State B
26.48Lily MercerSeeley-Swan (C)12 State C
26.54Carlee FrybergerCharlo (C)10 State C
26.54Sydney SheridanHelena Capital (AA)12 Capital/Great Falls/Big Sky Tri
26.55Addi EkstromBozeman (AA)10 Eastern AA Divisionals
26.57Odessa ZentzHelena (AA)Helena Small Schools Meet
26.60Maliea OwensBillings Skyview (AA)Kelly Walsh Invitational (WY)
26.65Dalani BraytonBelgrade (A)10 State A
26.71Loy WaidHavre (A)10 State A
26.72Chloe DaviesBillings West (AA)State AA
26.72Ashton LewisStevensville (A)10 State A
26.74Hadlea FredMissoula Big Sky (AA)Capital/Great Falls/Big Sky Tri
26.77Matayah YellowmuleHardin (A)MHSA State Track Class A and C
26.89Megan MolyneauxChinook (C)12 Fairfield-Belt Invite #2
26.89Whitney MorrisonMissoula Big Sky (AA)11 Western AA Divisional
26.90Madalen ShipmanBeaverhead County/Dillon (A)10 State A
26.90Ally CleverlyButte (AA)12 John Tomich Invitational
26.91Casey EhmannDarby (C)12 State C
26.93Bella KleinRoundup (B)State B
26.96Jillian HustBillings West (AA)11 Kelly Walsh Invitational (WY)
26.97Jessalyn ChvilicekHavre (A)11 Gallatin Valley Invitational
26.98Haven SagerShields Valley (C)State C
27.01Katie WhitehurstWhitehall (B)10 State B
27.02Jaeden WolffBillings West (AA)Kelly Walsh Invitational (WY)
27.02Jewel OlsonWolf Point (B)10 State B
27.04Faith RebichFrenchtown (A)11 Frenchtown Quad
27.05Gabbie PariniButte (AA)12  John Tomich Invitational
27.06Kaitlyn KeithleySidney (A)12 Jock Stop Invitational
27.08RaiLeigh StrommenColumbus (B)11 State B
27.09Kennedy KanterFlathead (AA)11 Western AA Divisional
27.10Rileigh McGreeButte Central (A)Western Top 10 Meet
27.17Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)12 Glacier-Sentinel Dual
27.17Bella PachecoBelgrade (A)10  John Tomich Invitational
27.18Maya CarveyLincoln County/Eureka (B)Bigfork Invitational
27.19Emilie CollinsWest Yellowstone (C)State C
27.27Lindsey PaulsonBelt (C)State C