Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for G100MH is: 16.8
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
14.60Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)12 Western Top 10 Meet
14.97Melissa MoreniHelena Capital (AA)11 Helena/Capital Crosstown
15.02Faith BrennanGlacier (AA)11 Western AA Divisional
15.17Lauren HeggenMissoula Sentinel (AA)11 State AA
15.29Eliza ThomasHelena Capital (AA)11 State AA
15.37Wrenzi WrzesinskiBaker (B)12 State B
15.39Delaney BahnBozeman (AA)12 State AA
15.45Brooke StaynerMissoula Sentinel (AA)Western Top 10 Meet
15.47Hailey CoeyBillings West (AA)State AA
15.49Carlee FrybergerCharlo (C)10 State C
15.52Kaia SchrederBillings West (AA)11 State AA
15.76Macee MurphyHuntley Project (B)Southern B Divisional
15.83Gianna MigliaccioMissoula Big Sky (AA)11 Western AA Divisional
15.95Kaitlyn McCollyHinsdale (C)10 Eastern C Divisionals
15.95Grace DenmanMissoula Big Sky (AA)10 Western AA Divisional
15.98Lindsey EhlkeHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
15.98Ainsley ShipmanBeaverhead County/Dillon (A)State A
16.02Olleca SeversonManhattan (B)10 Southern B Divisional
16.06Mayjia HorstBozeman (AA)11 Bozeman-West-Skyview Triangular
16.14Casey EhmannDarby (C)12 Western C Divisional
16.16Haven MossMissoula Big Sky (AA)11 Big Sky Meet 4/26
16.18Kamryn ScullyPowell County/Deer Lodge (B)12 State B
16.21Ashley BrandFergus/Lewistown (A)12 Eastern A Divisional
16.22Tatum HullChester-Joplin-Inverness (C)Cascade Top 8
16.34Justine LambMalta (B)State B
16.37Braleigh GarrettButte (AA)10  John Tomich Invitational
16.39Terra BertschSeeley-Swan (C)11 Big Sky/Deer Lodge/Arlee/Seeley
16.42Skyleigh ThompsonFlathead (AA)10 Archie Roe
16.42Audrey McElmurryMissoula Sentinel (AA)10 Western AA Divisional
16.43Gracie BradleyColstrip (B)State B
16.47Brooke BerryBillings Senior (AA)Billings Skyview Small School Meet
16.50Alexis ParksMissoula Big Sky (AA)10 Missoula City Meet
16.54Rileigh McGreeButte Central (A) John Tomich Invitational
16.60Anna TrudnowskiButte (AA)10 Eastern AA Divisional
16.62Rachel PlasterHelena (AA)Western AA Divisional
16.63Kaitlin CoxCharlo (C)12 Big Sky Meet 4/26
16.64Libby LinderHelena Capital (AA)10 Helena/Capital Crosstown
16.66Flora JarvisColumbia Falls (A)11 Nelson-Thomas ABC Meet
16.71Anna CookWhitefish (A)11 State A
16.73Allie WallaceFort Benton (C)10 Fergus Twilight Meet
16.74Abby ClarkFort Benton (C)10 Northern C Divisional
16.75Maureen JessopCorvallis (A)12 State A
16.75Teigan TaylorFairview (C)State C
16.76Emma GruberLibby (A)12 State A