Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B800M is: 2:04
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
1:56.94Tyler SchmautzFrenchtown (A)11 Western A Divisionals
1:57.22Levi TaylorLaurel (A)12 State A
1:57.91Tanner TraftonFergus/Lewistown (A)12 State A
1:57.91Wyatt BarneyManhattan (B)10 State B
1:58.30James NormandeauRonan (A)11 Western A Divisionals
1:58.76Kyle CallesFlathead (AA)12 State AA
1:58.77Taggert DevaneyLaurel (A)11 State A
1:59.26Justin BurdBrowning (A)11 State A
1:59.41Griffin MayBozeman (AA)11 Montana State AA/B Track Meet
1:59.62Bryce LoveManhattan (B)12 State B
1:59.65Finn BentlerBillings Senior (AA)11 Billings City Meet
1:59.72Jacob VetterButte (AA)12 State AA
1:59.88Quin StewartPolson (A)12 Western A Divisionals
1:59.88Nick PageWolf Point (B)11 State B
1:59.89Zak MeekerManhattan (B)12 State B
2:00.15Noah McNelisMissoula Sentinel (AA)12 State AA
2:00.50Kaiden RomneyFrenchtown (A)11 Western A Divisionals
2:00.63Van GottwalsBillings West (AA)12 Midland Roundtable Top 10
2:00.94Damon BirdFort Benton (C)12 State C
2:01.29Jack SpringerBillings Skyview (AA)12 Midland Roundtable Top 10
2:01.35Marik ChrismanPowell County/Deer Lodge (B)12 State B
2:01.47Caleb MaughanSeeley-Swan (C)11 State C
2:01.53Trajan HillHardin (A)12 Eastern A Divisional
2:01.58Ben PerrinFlathead (AA)12 Flathead-Hellgate-Sentinel
2:01.64Jesse ShaskeClark Fork/Alberton-Superior (C)12 State C
2:01.77Jonathan WheelerBozeman (AA)11 Bozeman-Butte Dual
2:02.13Gordon GentryGreat Falls CMR (AA)12 Great Falls City Meet
2:02.46Aidan JarvisColumbia Falls (A)10 Western A Divisionals
2:02.49Cole HenryCorvallis (A)11 State A
2:02.62Clancy ThomasGardiner (C)12 State C
2:02.82Nick BattrickPark/Livingston (A)11 Eastern A Divisional
2:02.86John CheroskeLibby (A) State A
2:02.86Parker NolandFlathead (AA)12 State AA
2:02.91Dane McCallaBillings Central (A)11 State A
2:03.00Ben MorrisonManhattan Christian (C)11 State C
2:03.19Ethan WyniaBillings Senior (AA)10 Billings Invitational
2:03.22Ben SchwallerGlacier (AA)12 Archie Roe
2:03.33Clay PaddockFairfield (B)11 State B
2:03.36Luke SullivanHelena Capital (AA)State AA
2:03.36Casey SchneiderWhitefish (A)11 Archie Roe
2:03.41Chase DrangeCuster County/Miles City (A)11 John Polich Invitational
2:03.48Ryker MeltonFergus/Lewistown (A) State A
2:03.49Logan WisenbaughFergus/Lewistown (A) State A
2:03.58Nicholas PatchBozeman (AA) State AA
2:03.62Kegan MorrisMissoula Sentinel (AA) State AA
2:03.66Lucca WellensteinMissoula Hellgate (AA)12 Archie Roe
2:03.68Seth PetschBillings West (AA)Billings City Meet
2:03.84Keaton FischerFlathead (AA)11 Archie Roe
2:04.21Trajan HannumChinook (C)12 9C Districts
2:04.25Matt KenneyManhattan Christian (C)10 Western C Divisional
2:04.34Patrick RichardsonShepherd (B)12 Southern B Divisional
2:04.39Wyatt MillerWolf Point (B)12 2B Districts
2:04.99Aidan McDanielBelt (C)10 Northern C Divisional
2:05.04Grant Van DykenManhattan Christian (C)12 Western C Divisional
2:05.06Jackson NyeHarrison (C)10 Western C Divisional