Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Classes:

All  AA  A  B  C  

Deep List

Cutoff for B400M is: 52.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
48.98Jaden FosterMissoula Sentinel (AA)11 State AA
49.19Kameron RauserBroadwater/Townsend (B)12 State B
49.21Dylan CervelliBeaverhead County/Dillon (A)12 State A
49.48Hunter LeightyTroy (B)12 State B
49.50Trevin GradneyBillings West (AA)12 State AA
49.65Casey GunliksonSweet Grass County/Big Timber (B)12 State B
49.74Jack WaddellPark/Livingston (A)10 State A
49.77Martin FarverScobey (C)12 State C
49.82Hunter ShelmerdineSeeley-Swan (C)12 KLH Memorial Track Meet
49.95Mitchell BurnsHuntley Project (B)10 State B
49.97Jay BeagleLibby (A)10 State A
50.00Lee WalburnWhitefish (A)12 State A
50.53Tommy MellottButte (AA)11 State AA
50.55Sean HegstadGlacier (AA)12 State AA
50.56Cutter ThatcherButte Central (A)11 State A
50.64Tyler RuedBozeman (AA)12 State AA
50.71Drew MorganColumbia Falls (A)12 State A
50.79Drew DeckGlacier (AA)11 Glacier Cinco
50.93Taggert DevaneyLaurel (A)11 State A
50.99Ty Henry SteeleBroadwater/Townsend (B)10 State B
51.19Kaiden RomneyFrenchtown (A)11 KLH Memorial Track Meet
51.36Kaimen EvansBelt (C)10 Cascade Top 8
51.42Hunter MahanLoyola Sacred Heart (B)11 State B
51.45Jess BellowsCuster County/Miles City (A)11 Midland Roundtable Top 10
51.48Michael PughMalta (B)12 State B
51.53Zane NewmanBroadwater/Townsend (B) State B
51.53Wyatt BarneyManhattan (B)10 CMR Quadrangular
51.54Boston GoodePolson (A) State A
51.54Rafe PremoGreat Falls CMR (AA)Great Falls City Meet
51.57Bryce NelsonGreat Falls CMR (AA)11 CMR Quadrangular
51.60Nick PageWolf Point (B)11 State B
51.60Caleb BellachManhattan Christian (C)12 State C
51.64Benjamin TuinstraValley Christian (C)12 State C
51.64Jacob VetterButte (AA)12 Eastern AA Divisionals
51.69Ben MaehlMissoula Big Sky (AA)11 State AA
51.69Brock SmithBillings West (AA)12 Billings City Meet
51.72Hunter Bear CloudHardin (A)10 John Polich Invitational
51.83Brandon MachartScobey (C)12 State C
51.87Dylan TaylorStanford-Geyser-Denton (C)11 Fairfield-Belt Invite #2
51.89Van GottwalsBillings West (AA)12 State AA
51.90Paul Little LightHardin (A) State A
51.92Ty Henry SteeleBroadwater/Townsend (B)10 KLH Memorial Track Meet
51.97Justus PetersonBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisionals
52.26Garrett ZimdarsPark City (C) State C