Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for G100MH is: 16.8
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
14.47Morgan EvansGreat Falls (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
14.81Elena CarterHelena Capital (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
15.01Wrenzi WrzesinskiBaker (B)10 North/East Top 10
15.05Alexa ArthunManhattan (B)12 Bozeman Invitational
15.12Maysee WhitneyBillings Senior (AA)11 Eastern AA Divisional
15.12Rachael McGreeButte Central (A)12 MHSA State Meet Class A & C
15.25Tavy FindonBillings Senior (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
15.38Kailee OliversonTwin Bridges (C)11 MHSA State Meet Class A & C
15.50Emily PizziniHelena (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
15.54Ashley McElmurryMissoula Sentinel (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
15.57Melissa MoreniHelena Capital (AA)MHSA State Meet Class AA & B
15.61Sophia StilesMalta (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
15.68Carly HergettArlee (C)12 MHSA State Meet Class A & C
15.74Marissa JamesFergus/Lewistown (A)11 Eastern A Divisional
15.81Abby DodgeButte (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
15.82Kamden HilbornHelena (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
15.84Tessa BurkeLoyola Sacred Heart (B)11 District 6B-13C
15.90Tia HallockScobey (C)11 State C
15.92Megan PendergastStevensville (A)11 Columbia Falls Invitational
16.04Jaley WyseDawson County/Glendive (A)11 Eastern A Divisional
16.05Claire GriffinBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional
16.05Rayna LaaksoPark City (C)12 MHSA State Meet Class A & C
16.06Alysa HenryBelgrade (A)11 Eastern A Divisional
16.06Kailee StoppelBillings West (AA)11 Eastern AA Divisional
16.12Camie BarkerBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
16.12Brynn McChesneyGlacier (AA)12 State AA
16.13Logan HuebschHavre (A)11 North/East Top 10
16.21Maggie KleinhansBozeman (AA)Bozeman-Butte Dual
16.24Casey EhmannDarby (C)10 Western C Divisional
16.26Naiya BeaudinValley Christian (C)10 Western C Divisional
16.30Ireland CoyneHavre (A)11 Eastern A Divisional
16.32Desiree ScottBridger (C)10 6C Districts
16.33Sara AndersonBelt (C)12 Cascade Top 10 Meet
16.34Caitlin CarmodyButte (AA)12 Eastern AA Divisional
16.36Trinity LewandowskiColstrip (B)11 Southern B Divisional
16.39Kaitlyn CasazzaColumbia Falls (A)12 Polson ABC Invitational
16.41Faith Sullivan-BrennanGlacier (AA)Columbia Falls-Glacier Dual
16.41Aria JohnsonFairfield (B)10 State B
16.53Madison GardnerBigfork (B)11 State B
16.57Allix GoldhahnFairfield (B)12 State B
16.65Selina AngelRoundup (B)11 State B
16.66Kaia SchrederBillings West (AA)Billings Freshman Meet
16.66Haven MossMissoula Big Sky (AA)Western AA Divisional
16.69Mayjia HorstBozeman (AA)Billings Freshman Meet
16.69Allie DelaneyCharlo (C)10 Western C Divisional