Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for G100M is: 13.15
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
12.18Morgan EvansGreat Falls (AA)12 Eastern AA Divisional
12.26Maddie BrockelBillings West (AA)11 Eastern AA Divisional
12.30Cali ModglinGreat Falls CMR (AA)12 GFH Vs. CMR
12.56Tylia DeJohnBeaverhead County/Dillon (A)Western A Divisional
12.58Shae HelterbranBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
12.64Ellie ScherffiusBillings West (AA)SkorDeKam Invitational
12.64Hayle SundquistBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisional
12.70Audrey BloomquistHelena Capital (AA)10 CHS vs GFH/Bozeman
12.71Taylor LudwigLaurel (A)12 Eastern A Divisional
12.72Wrenzi WrzesinskiBaker (B)10 Bowman County Invitational (ND) 4/11
12.75Willa AlbrechtBillings West (AA)Gary Benson Border War (WY)
12.75Alexandra LynchBozeman (AA)12 Bozeman/Butte Dual
12.76Lauren SchulzWhitefish (A)10 Western A Divisional
12.78Madison HillSaint Regis (C)12 KLH INV.
12.79Claire FicklerDrummond (C)12 KLH INV.
12.79Payton DurocherChoteau (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
12.79Haile NorredBigfork (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
12.79Katrina TerryBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
12.80Maddisen MeremaShepherd (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
12.81Megan MolyneauxChinook (C)10 Cal Wearly Memorial
12.81Syd SteeleMissoula Sentinel (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
12.83Parker SanfordGreat Falls (AA)10 Eastern AA Divisional
12.83Allie Baldwin-CaseMissoula Sentinel (AA)11 Western Montana Top 10
12.85Kaitlyn KeithleySidney (A)10 MHSA State Meet Class A & C
12.86Elena CarterHelena Capital (AA)11 CHS vs GFH/Bozeman
12.86Reilly RostadHamilton (A)12 Western A Divisional
12.86Alex BohlmanSeeley-Swan (C)12 District 6B-13C
12.86Payge DurocherChoteau (B)12 Cascade Top 10
12.87Kamille ReynoldsHuntley Project (B)MHSA State Meet Class AA & B
12.89Shelby SchweigertFairfield (B)MHSA State Meet Class AA & B
12.90Madison GardnerBigfork (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
12.90Joylynn GlidewellMissoula Big Sky (AA)MHSA State Meet Class AA & B
12.91Kinley PetersonWestby-Grenora (C)11 MHSA State Meet Class A & C
12.91Zoe DelaneyWinnett-Grass Range (C)MHSA State Meet Class A & C
12.93Faith ShepardManhattan Christian (C)MHSA State Meet Class A & C
12.94Emilie MaesHelena (AA)10 MHSA State Meet Class AA & B
12.95Ashley RevisArlee (C)11 Western B-C Divisional
12.95Maddy ThompsonFort Benton (C)11 MHSA State Meet Class A & C
12.98Tavy FindonBillings Senior (AA)10 Billings Invite
12.98Maddie AlbrechtBillings West (AA)SkorDeKam Invitational
13.01Kaitlin MasonGreat Falls CMR (AA)11 Eastern AA Divisional
13.01Jessica BarnhartFlathead (AA)Flathead-Glacier Dual
13.02Hannah SantamariaMissoula Big Sky (AA)MHSA State Meet Class AA & B
13.03Kendra ZanderDawson County/Glendive (A)12 Eastern A Divisional
13.06Parker EdwinsBelgrade (A)12 Eastern A Divisional
13.06Whitney HansonColstrip (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
13.07Penny JessopCorvallis (A)12 ABC Invite
13.08Kinsely BarneyRonan (B) MHSA State Meet Class AA & B
13.09Mar SoriniButte (AA)12 Eastern AA Divisional
13.09Sarah KronnerMissoula Hellgate (AA)10 Archie Roe
13.09Ann RussellWhitehall (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
13.11Cheyenne AltThree Forks (B)Helena Small School Inv
13.13Naiya BeaudinValley Christian (C)10 District 6B-13C
13.14Micalann McCreaRonan (B)11 District 6B-13C
13.15Olivia RomeiBillings Senior (AA)12 Billings City Meet