Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for BTJ is: 41-0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
45-09.25Hunter NicholsonGlacier (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
45-05.25Cantor CoverdellFairfield (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
45-01Lance McCutcheonBozeman (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
44-08.75Nate McGreeButte Central (A)12 MHSA State Meet Class A & C
44-08Logan KleinhansBozeman (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
44-04.75Payden LynnThree Forks (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
44-00.75Paul JohnstoneForsyth (B)11 Southern B Divisional
43-10Bryar LangeSavage (C)12 MHSA State Meet Class A & C
43-09.25Braxton RothCorvallis (A)12 MHSA State Meet Class A & C
43-09Michael McGinnisSidney (A)12 Eastern A Divisional
43-07.25Andy ThomasFlathead (AA)12 MCPS Invite
43-04.5Jacob PriceFrenchtown (A)12 MHSA State Meet Class A & C
43-03Josh EckmannJefferson/Boulder (B)11 Southern B Divisional
43-02.25Trevor ParoHot Springs (C)12 MHSA State Meet Class A & C
43-02Caden IngrahamMissoula Sentinel (AA)11 Greg Rice Missoula City Meet
43-01.25Josh MaloneMissoula Big Sky (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
42-10.25Brett GlaserGlasgow (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
42-10.25Caleb FergusonHelena (AA)11 SkorDeKam Invitational
42-09.5Jesse HatlerGreat Falls (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
42-08.75Tommy McDuffieHelena Capital (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
42-07.25Connor LanierPolson (A)10 MHSA State Meet Class A & C
42-06.75David KoppangLoyola Sacred Heart (B)11 District 6B-13C
42-06.5Ry OlsonJoliet (B)10 Stillwater Invitation
42-06.25Kendall JohnsonHelena (AA)12 SkorDeKam Invitational
42-05.75Allexander KoselRoberts (C)11 MHSA State Meet Class A & C
42-04.5Isaiah RennerLaurel (A)12 John Tomich Invitational
42-04Dawson FowlerBelgrade (A)11 Belgrade/Helena Triangular
42-03.25Michael HoernerColumbia Falls (A)12 MHSA State Meet Class A & C
42-03Terik FikeJoliet (B)10 Southern B Divisional
42-01Max MaderHelena (AA)11 Helena Crosstown
42-00.25Dylan WebsterBridger (C)11 MHSA State Meet Class A & C
42-00.25Chandler AllenFairfield (B)12 District 1-B
41-11.25Pascual GutierrezMissoula Big Sky (AA)11 Western AA Divisional
41-10.5Ty OlsonJoliet (B)12 Southern B Divisional
41-10Garrit WeedaManhattan (B)Butte Invite
41-10Tucker GreenwellGreat Falls CMR (AA)10 GFH Vs. CMR
41-10Zach IngramBeaverhead County/Dillon (A)10 John Tomich Invitational
41-08.75Ky BurchHamilton (A)12 Columbia Falls Invitational
41-08Taylor RowlisonJoliet (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
41-07.5Levi JanacaroMissoula Big Sky (AA)11 Butte/Big Sky/Butte Catholic
41-06.5Daniel RostBaker (B)12 Glendive Elks Meet
41-06.5Seth OmsbergCut Bank (B)12 Cut Bank Pre-Easter
41-06Cody AsbeckFairview (C)MHSA State Meet Class A & C
41-06Avery StilesJefferson/Boulder (B) MHSA State Meet Class AA & B
41-05.5Cory RichterChester-Joplin-Inverness (C)12 MHSA State Meet Class A & C
41-05.5Brock PetersonShields Valley (C)12 Manhattan Christian Invitational
41-05Garrett GravesLincoln County/Eureka (B)11 Lincoln County Meet
41-05Danny HoisingtonThompson Falls (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
41-04Braden SmithWhitehall (B)11 Southern B Divisional
41-04Brandon MooreCorvallis (A)12 Western A Divisional
41-04Caden HarkinsGlacier (AA)11 Archie Roe
41-02.5Kell SchwersSweet Grass County/Big Timber (B)10 Skyview Meet
41-02.5Brandon ManaghanSaint Regis (C)11 District 14C
41-00Ethan AndersonScobey (C) State C
41-00Cam McCarthyGreat Falls CMR (AA)10 CMR/Glacier