Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for BSP is: 46-6
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
60-01.5Bryson DemingBillings West (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
60-00Justin JenksHelena Capital (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
56-11.5Braydon DemingBillings West (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
55-09.25Ty MorganEnnis (C)12 MHSA State Meet Class A & C
55-02.5Blade MillerBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
54-08.75Emmit BartschBillings Senior (AA)12 Billings City Meet
54-02Carter HughesSidney (A)10 MHSA State Meet Class A & C
53-01.75Dallas ReeseFrazer (C)12 MHSA State Meet Class A & C
51-10Tadan GilmanGlacier (AA)12 Western AA Divisional
51-09Reece HuttonHarlem (B)12 Glasgow Invitational
51-07Michael LeeFlathead (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
51-02.75Jayden HolleyDawson County/Glendive (A)11 MHSA State Meet Class A & C
50-08.5Jesse MechamFrenchtown (A)10 Western A Divisional
50-06.5Austin ForsonPowell County/Deer Lodge (B)11 Frenchtown Invitational
50-06.5Conor QuickHelena Capital (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
50-00.5Logan KolodejchukColumbia Falls (A)11 ABC Invite
49-07Garrett BrownCorvallis (A)10 Western A Divisional
49-06.75Garrison PoetzlBillings Senior (AA)10 Skyview Quad Senior, Bozeman, Skyview
49-01.25Dan StocktonHelena (AA)12 CMR/Helena/Belgrade
48-10Ethan SaberhagenBillings Senior (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
48-10Owen DavisLincoln County/Eureka (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
48-06.75Kaelan YanakLincoln County/Eureka (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
48-04.25Kade GuentherWestby-Grenora (C)12 MHSA State Meet Class A & C
48-03Cody HartsochGlacier (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
48-01.5Noah AmbuehlGreat Falls Central (C)10 Northern C Divisional
48-00.5McKenzie HoltThompson Falls (B)12 Frenchtown Invitational
47-07.5Landin PabichBillings West (AA)11 Billings West Triangular
47-04.5Trey CopelandHuntley Project (B)11 Park City/Harlowton Invite
47-04.5Troy AndersenBeaverhead County/Dillon (A)12 MHSA State Meet Class A & C
47-04Kyler RogersBelgrade (A)12 Midland Roundtable Top Ten
47-03.5Kaleb McNeilBillings Skyview (AA)11 Midland Roundtable Top Ten
46-10Dillon BotnerWhitefish (A)10 Whitefish/Flathead Dual
46-07.75Curtis HarperRoundup (B) MHSA State Meet Class AA & B
46-07Jacob CampbellHamilton (A)10 Western A Divisional
46-06Isaac SturdevantLincoln County/Eureka (B)12 7B District Meet
46-06Connor PerryHot Springs (C)12 Thompson Falls Invitational
45-05Jayson JacksonFrazer (C) Scottie Qualifiers Meet