Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for BLJ is: 20-07
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
22-05.75Isaiah RennerLaurel (A)12 MHSA State Meet Class A & C
22-05Paul JohnstoneForsyth (B)11 3B Districts
22-04.75Hayden Van WinkleBelgrade (A)12 Midland Roundtable Top Ten
22-02.75Keaton AndersonBillings Senior (AA)12 Skyview Quad Senior, Bozeman, Skyview
22-01Cleet WrzesinskiBaker (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
22-01Camren KovarikMissoula Sentinel (AA)12 Swede Dahlberg Invitational
21-11Caleb PetrossCuster County/Miles City (A)12 MHSA State Meet Class A & C
21-10.25Cantor CoverdellFairfield (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
21-09.25Jacob PriceFrenchtown (A)12 Western A Divisional
21-09Garrett GreslinPowder River County/Broadus (C)12 MHSA State Meet Class A & C
21-07.5Hunter NicholsonGlacier (AA)11 Western AA Divisional
21-07.5Logan KleinhansBozeman (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
21-07Corbin WoodEnnis (C)11 Western B-C Divisional
21-06.5Gabe HuppBeaverhead County/Dillon (A)12 Western A Divisional
21-06.5Michael McGinnisSidney (A)12 Dickinson Coca Cola
21-06.25Cole McCloudManhattan (B)12 Midland Roundtable Top Ten
21-06Seth OmsbergCut Bank (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
21-04.75Winston PlattBillings West (AA)11 West High Quad
21-04.5Logan StephensColumbia Falls (A)12 Frenchtown Invitational
21-03.5Payden LynnThree Forks (B)10 Southern B Divisional
21-03Trace JonesSidney (A)12 Dickinson Coca Cola
21-03Bobby LowryFlathead (AA)11 Flathead-Glacier Dual
21-02.75Cal HolgateManhattan (B)11 District 5B Meet
21-02.5Braxton RothCorvallis (A)12 Western A Divisional
21-02Cade BenjaminPowell County/Deer Lodge (B)12 District 6B-13C
21-02Kellen RoundLoyola Sacred Heart (B)12 KLH INV.
21-01.75Trae VasquezFlathead (AA)11 Archie Roe
21-01.5Owen LepperWolf Point (B)12 Wolf Point Gene Nelson Memorial Invite
21-01.5Elias DewatersMissoula Sentinel (AA)10 Butte Invite
21-01.25Bryce GallagherButte (AA)12 Eastern AA Divisional
21-01Shay RobertusJoliet (B)10 District 4B Meet
21-01Josh MaloneMissoula Big Sky (AA)12 Greg Rice Missoula City Meet
21-01Jared CraigLaurel (A)12 MHSA State Meet Class A & C
21-00.25Xavier PaceGreat Falls CMR (AA)12 Cascade Top 10
21-00.25Cade BriggsWhitehall (B)10 District 5B Meet
21-00Jacob ByrneLoyola Sacred Heart (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
21-00Caden IngrahamMissoula Sentinel (AA)11 Greg Rice Missoula City Meet
21-00Max MauderHelena (AA)11 SkorDeKam Invitational
21-00Tommy McDuffieHelena Capital (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
20-11.25Allexander KoselRoberts (C)11 MHSA State Meet Class A & C
20-10.75Benji PhillipsGlasgow (B)12 North/East Top 10
20-10.75Lattrell McCutcheonBozeman (AA)11 Bozeman/Butte Dual
20-10.75Ry OlsonJoliet (B)10 Park City/Harlowton Invite
20-10.5Teddy KroghBillings West (AA)11 SkorDeKam Invitational
20-10.25Lee WalburnWhitefish (A) MHSA State Meet Class A & C
20-10Pascual GutierrezMissoula Big Sky (AA)11 Greg Rice Missoula City Meet
20-10Tommy MellottButte (AA)Butte Invite
20-10Andy ThomasFlathead (AA)12 Archie Roe
20-09.5Braxton HawsBillings Senior (AA)11 Billings City Meet
20-08.75Tanner WoodEnnis (C)11 District 12C Meet
20-08Korben CossinsBozeman (AA)11 Skyview Quad Senior, Bozeman, Skyview
20-08Trevor ParoHot Springs (C)12 KLH INV.
20-08Nate McGreeButte Central (A)12 Swede Dahlberg Invitational
20-07.75Tucker GreenwellGreat Falls CMR (AA)10 CMR/Glacier
20-07.75Lance McCutcheonBozeman (AA)12 Swede Dahlberg Invitational
20-07Brandon MooreCorvallis (A)12 Western A Divisional
20-07Terik FikeJoliet (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
20-05.75Bryar LangeSavage (C)12 North/East Top 10