Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for B3200M is: 10:15
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
8:57.62Chase EquallSea Level Times ()12 Arcadia Invitational (CA)
9:16.59Chase EquallBozeman (AA)12 Eastern AA Divisional
9:17.88Ben PerrinFlathead (AA)10 Western AA Divisional
9:23.78Duncan Hamilton JrSea Level Times ()11 Arcadia Invitational (CA)
9:27.61Marshall BeattyMissoula Sentinel (AA)12 Western AA Divisional
9:28.90Riley CollinsBozeman (AA)12 Skyview Quad Senior, Bozeman, Skyview
9:29.09Cooper WestGreat Falls CMR (AA)11 Eastern AA Divisional
9:29.51Leonard McComasSea Level Times ()11 Arcadia Invitational (CA)
9:29.72Dawson LaRanceBillings Senior (AA)12 SkorDeKam Invitational
9:33.00Morris WeckerMissoula Hellgate (AA)12 Archie Roe
9:36.00Isaac SchmidtMissoula Hellgate (AA)11 Archie Roe
9:46.13Teagan OlsonGreat Falls (AA)11 Eastern AA Divisional
9:47.37Leonard McComasBozeman (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
9:47.38Duncan Hamilton JrBozeman (AA)11 Swede Dahlberg Invitational
9:50.31Sage WannerColumbia Falls (A)12 MHSA State Meet Class A & C
9:50.97Levi TaylorLaurel (A)10 MHSA State Meet Class A & C
9:53.42Braden StremchaGreat Falls CMR (AA)11 Eastern AA Divisional
9:53.65Matt WilsonHamilton (A)11 MHSA State Meet Class A & C
9:55.48Bryant EdgertonBroadwater/Townsend (B)12 Gallatin Valley Invitational
9:56.08Sawyer DeganBelgrade (A)12 MHSA State Meet Class A & C
9:56.44Orrin ClarkBozeman (AA)12 Midland Roundtable Top Ten
9:56.71Peder RickbeilBillings Senior (AA)12 Eastern AA Divisional
9:57.69Andrew JessopCorvallis (A)12 ABC Invite
9:57.88Kai KrumwiedeFergus/Lewistown (A)12 MHSA State Meet Class A & C
9:58.22Gordon GentryGreat Falls CMR (AA)10 Eastern AA Divisional
9:58.70Evan DugganDarby (C)12 Western Montana Top 10
10:01.88Carson JessopCorvallis (A)12 MHSA State Meet Class A & C
10:02.70Anders WattCorvallis (A)11 Western A Divisional
10:02.85Jaiden RoweFrenchtown (A)12 Western A Divisional
10:02.98Simon HillGlacier (AA)Western AA Divisional
10:03.50Grant MartinCorvallis (A)11 Western Montana Top 10
10:05.32Ian CurtisMissoula Hellgate (AA)Western AA Divisional
10:07.11Bridger LongtineHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
10:09.02Finn BentlerBillings Senior (AA)Eastern AA Divisional
10:09.85Adam BarrieBillings West (AA)12 Eastern AA Divisional
10:11.61Sam FulbrightFergus/Lewistown (A) MHSA State Meet Class A & C
10:13.49Keagan StroopBelt (C)11 Northern C Divisional
10:15.37Isiah RunsAboveHays-Lodgepole (C) State C
10:17.68Zak MeekerManhattan (B)10 Southern B Divisional
10:20.91Jackson DuffeyRonan (B)12 Whitefish ARM Invitational
10:23.79Gus DinesRoberts (C) Southern C Divisional
10:24.04Merlin McKeanGlasgow (B) North/East Top 10
10:24.12Ellis McKeanGlasgow (B) North/East Top 10
10:24.31Cole GilesFairfield (B) Northern B Divisional
10:24.81Wills DegrandpreCharlo (C) State C
10:25.39Tyson FlickingerPlentywood (C) North/East Top 10
10:29.88Colter BarneyManhattan (B) Southern B Divisional