Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for B300MH is: 42.0
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
37.73Derrick OlsenHelena (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
38.35Cleet WrzesinskiBaker (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
38.80Tyler GurchiekBillings West (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
39.47Gabe SulserBillings Senior (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
39.48Dawson RinehartFlathead (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
39.52Xavier MeliceHelena Capital (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
39.55Chad HemsleyFlathead (AA)11 Western AA Divisional
39.56Haiden CollinsFergus/Lewistown (A)12 Midland Roundtable Top Ten
40.33Peter DemarsBillings West (AA)10 Billings City Meet
40.35Anders WestmanBeaverhead County/Dillon (A)11 Gallatin Valley Invitational
40.41Matt FarrierBigfork (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
40.47Bryce GallagherButte (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
40.51Brad GravesHuntley Project (B)10 District 4B Meet
40.51Jesse HatlerGreat Falls (AA)12 CHS vs GFH/Big Sky
40.60Tyler BurkCuster County/Miles City (A)12 Jock Stop Meet
40.67Zach HuthHelena (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
40.75Casey GunliksonSweet Grass County/Big Timber (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
40.76Cannan SmithLincoln County/Eureka (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
40.81Dawson AllenFairfield (B)10 Northern B Divisional
40.85Caleb KnocheForsyth (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
40.95Tanner FixCarter County/Ekalaka (C)12 MHSA State Meet Class A & C
41.03Michael JacobsonColumbus (B)11 District 4B Meet
41.06Scout WillcutGlacier (AA)12 Western AA Divisional
41.08Kye McCollaumDarby (C)12 MHSA State Meet Class A & C
41.09Luke BreigenzerGlasgow (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
41.15Jakub BunchMissoula Big Sky (AA)Western AA Divisional
41.24Danny DiGiallonardoPolson (A)12 Western A Divisional
41.25Drew DeckGlacier (AA)Columbia Falls-Glacier Dual
41.29Taner StoneChoteau (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
41.29Brian PeckLibby (B)11 7B District Meet
41.32Connor LanierPolson (A)10 ABC Invite
41.33Demar PughShepherd (B)MHSA State Meet Class AA & B
41.35Jansen AndersonBeaverhead County/Dillon (A)12 MHSA State Meet Class A & C
41.36Bryan BrensdalBillings Skyview (AA)11 Skyview Quad Senior, Bozeman, Skyview
41.36Dennis KruegerMissoula Big Sky (AA)12 Western AA Divisional
41.46Ryan JohnsonGreat Falls (AA)12 Eastern AA Divisional
41.58Malik ToureHardin (A) MHSA State Meet Class A & C
41.58Riley LinderScobey-Opheim (C)11 MHSA State Meet Class A & C
41.61Jaxon RayCut Bank (B) MHSA State Meet Class AA & B
41.69Garrison HughesSidney (A)11 Eastern A Divisional
41.80Tim SmithHelena Capital (AA)12 Western AA Divisional
41.87Camas RinehartFlathead (AA)Archie Roe Invitational
41.89Tyson RachtBroadwater/Townsend (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
41.90Benjamin TuinstraValley Christian (C)10 MHSA State Meet Class A & C
41.98Victor PavsekHelena Capital (AA)12 Helena Small School Inv
42.00Michael HoernerColumbia Falls (A)12 MHSA State Meet Class A & C
42.09Connor McNeilPark City (C)10 Southern C Divisional
42.60Toby OdomCharlo (C) Western C Divisional