Boys

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  110MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Girls

100M  200M  400M  800M  1600M  3200M  100MH  300MH  4x100  4x400  LJ  TJ  HJ  PV  SP  DISC  JAV  

Deep List

Cutoff for B110MH is: 16.1
*** Athletes may be added outside the cutoff toward the end of the year to have 6+ in each class.
MarkAthleteSchoolYearMeet
14.34Derrick OlsenHelena (AA)12 Western AA Divisional
14.58Aidan FitzgeraldHelena (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
14.65Cleet WrzesinskiBaker (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
14.67Gabe SulserBillings Senior (AA)12 MHSA State Meet Class AA & B
14.91Dawson AllenFairfield (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
15.00Brad GravesHuntley Project (B)10 Billings Invite
15.12Demar PughShepherd (B)MHSA State Meet Class AA & B
15.13Haiden CollinsFergus/Lewistown (A)12 Eastern A Divisional
15.20Anders WestmanBeaverhead County/Dillon (A)11 Western A Divisional
15.23Kyle PatelisBillings West (AA)11 Billings Invite
15.27Michael HoernerColumbia Falls (A)12 MHSA State Meet Class A & C
15.29Winston PlattBillings West (AA)11 Billings Invite
15.32Victor PavsekHelena Capital (AA)12 SkorDeKam Invitational
15.34Bryan BrensdalBillings Skyview (AA)11 Skyview Quad Senior, Bozeman, Skyview
15.39Kye McCollaumDarby (C)12 KLH INV.
15.40Tanner FixCarter County/Ekalaka (C)12 MHSA State Meet Class A & C
15.42Dawson RinehartFlathead (AA)11 Western AA Divisional
15.45Bryce GallagherButte (AA)12 Eastern AA Divisional
15.51Jared CraigLaurel (A)12 Eastern A Divisional
15.51Cannan SmithLincoln County/Eureka (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
15.52Xavier MeliceHelena Capital (AA)11 CHS vs GFH/Big Sky
15.53Brendan ThompsonMissoula Sentinel (AA)11 MHSA State Meet Class AA & B
15.54Chris AbellLaurel (A)10 Eastern A Divisional
15.55Jansen AndersonBeaverhead County/Dillon (A)12 Western A Divisional
15.55Luke BreigenzerGlasgow (B)12 MHSA State Meet Class AA & B
15.58Brandon PorterPowell County/Deer Lodge (B)12 KLH INV.
15.63Kade LundayMissoula Hellgate (AA)11 Butte Invite
15.63Colby FriedeGreat Falls (AA)12 Eastern AA Divisional
15.68Brian PeckLibby (B)11 MHSA State Meet Class AA & B
15.73Caleb KnocheForsyth (B)11 Billings Invite
15.74Chad HemsleyFlathead (AA)11 SkorDeKam Invitational
15.76Tyler BurkCuster County/Miles City (A)12 Eastern A Divisional
15.86Jesse HatlerGreat Falls (AA)12 Eastern AA Divisional
15.86Peter DemarsBillings West (AA)10 Eastern AA Divisional
15.88Josh MaloneMissoula Big Sky (AA)12 Big Sky Invitational
15.92Chris HustHuntley Project (B)10 MHSA State Meet Class AA & B
15.92Max FeightWhitehall (B) MHSA State Meet Class AA & B
15.93Connor LanierPolson (A)10 ABC Invite
16.03Andrew DuradoGlacier (AA)12 Western AA Divisional
16.08Tyson RachtBroadwater/Townsend (B)10 Kim Haines Memorial Invitational
16.09Benjamin TuinstraValley Christian (C)10 13C Districts
16.12Riley LinderScobey (C)11 North/East Top 10
16.12Jack PowellVictor (C)12 Seeley-Swan Invitational
16.31Connor McNeilPark City (C)10 Park City/Harlowton Invitational